Jak na komodity & ceny komodit

komodity

Připravili jsme pro vás článek, jak obchodovat komodity a sérii článků obsahující ceny komodit v online grafech.


V dnešní době nemusíte koupit tisíce pytlů obilí, abyste mohli vydělat/prodělat na změně jeho ceny, ale můžete obchodovat tzv. kontrakty o vyrovnání rozdílu ceny, zkratkou těmto kontraktům říkáme CFD z anglického Contract for difference. Obchodování tímto způsobem má řadu výhod:

  1. Můžete vydělat i na klesajícím ceně komodity, podrobnosti v následujícím příkladu.
  2. Danou komoditu nevlastníte, jen se snažíte vydělat na změně její ceny – nemusíte tedy nic skladovat, převážet ani složitě shánět kupce, navíc nečelíte riziku zkažení některých komodit (pšenice, kukuřice, kakao, káva apod.).
  3. Vysoká likvidita – prodej nebo nákup komodity je otázka pár kliknutí v platformě brokera, váš příkaz je okamžitě vyřízen.
  4. Můžete využít finanční páku a znásobit vaše zisky/ztráty z obchodování, podrobnosti v následujícím příkladu.

Kromě výhod obchodování CFD sebou nese i riziko ztráty celého vkladu, ale to riskujete i u přímého nákupu. Broker dostává odměnu v rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou, takže s tím je také třeba počítat.

Upozornění: U některých brokerů můžete s použitím finanční páky ztratit i více než je váš vklad na obchodní účet. Proto doporučujeme obchodovat jen u brokerů, kteří mají ochranu proti zápornému zůstatku, např. Plus500.

U 74-89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Příklad obchodování CFD pšenice

nákup pšenice
Tento příklad obchodování vychází z hodnot z obrázku nalevo, finanční páka i kurz se může měnit postupem času.

Řekněme, že koupíte CFD na pšenici v hodnotě 10 000 bušlů (1 bušl pšenice = 27,216 kg, 10 000 bušlů = 272,16 tun). Kdybyste nakupovali bez finanční páky, stálo by vás 10 000 bušlů pšenice 49 230 USD (1 090 297 Kč), jenže finanční páka je nastavena na 1:150, znamená to že, pro otevření obchodu, vám stačí 150x méně, než je reálná hodnota dané komodity, v tomto případě 382,20 USD.

Zbytek částky vám zapůjčí broker, může si to dovolit, protože cenové pohyby u komodit zpravidla nemění svou hodnotu natolik, aby se broker dostal do ztráty -> případnou ztrátu, kryjete v dostatečné výši vkladem do obchodu.

Pokud, tedy nakoupíte pšenici v hodnotě 10 000 bušlů s kurzem 492,3USD centů za bušl (celková nákupní hodnota obchodu 49 230 USD) a zpětně po nějaké době prodáte například s kurzem 496,3 (celková prodejní hodnota obchodu 49 630 USD). Vyděláte: prodejní cena – nákupní cena = 49 630 – 49 230 =400 USD. Samozřejmě to platí i naopak a můžete stejně i prodělat.

Respektive u brokera Plus500 nemůžete prodělat více než byl váš vklad do obchodu, což v tomto případě bylo pouze 328,20USD. V takovém případě by se váš obchod uzavřel dříve automaticky.

Kromě rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, platíte ještě poplatek za držení pozice přes noc. V některých případech, ale broker platí vám za držení pozice. Například u již zmíněné pšenice byl poplatek za „Celonoční financování“ u pozice nákup -0,0099% a u pozice prodej broker vyplácel vám 0,0011%.

Možná ani po přečtení tohoto příkladu, v tom nemáte úplně jasno, není ovšem nic jednoduššího než si založit demo účet a vyzkoušet si obchodování zdarma. Založení demo účtu je otázka půl minuty.

Ceny komodit

Aktuální i historické ceny komodit můžete sledovat v online grafech u nás na webu. U komodit se téměř nikdy neuvádí cena v jednotkách typických pro Evropu a je dobré si dohledat, kolik čeho vlastně kupujete, abyste měli lepší představu. Například zlato se obchoduje v uncích (1 trojská unce = 31,1034807 gramů, 1 kilogram = 32,15 trojských uncí), pšenice v bušlých (1 bušl pšenice = 27,216 kg), ropa v barelech (1 bbl = cca 159 l), káva v librách (1 libra = 0,454) atd.

Aktuální cena zlata

Mohlo by vás zajímat:

Partnerem tohoto článku je broker Plus500.