Home » Komodity » Co je to lithium – aktuální cena a budoucí vývoj

Co je to lithium – aktuální cena a budoucí vývoj

lithium baterie

Pojďme se podívat, co je to lithium, k čemu se využívá, jaká je aktuální cena a jak to vypadá s vývojem ceny do budoucna.


Co je to lithium

Lithium je to velmi lehký alkalický kov stříbrné až bílé barvy, který výborně vede elektřinu i teplo, je lehčí než voda nebo petrolej a dokáže plavat na jejich povrchu. Tento kov je natolik měkký, že je možné krájet ho nožem (je dokonce měkčí než mastek). Název Lithium pochází z řeckého slova lithos, tedy kámen. Objevitelem lithia je Johann Arfvedson, který jej objevil v pethalitu, avšak v čisté formě jej získali v roce 1855 teprve Robert Wilhelm Bunsen a Michael Matthiessen, a to pomocí elektrolýzy chloridu lithného.

K čemu se lithium používá?

V dnešní době je lithium prakticky nepostradatelné. Pravděpodobně i Vy máte svůj kousek lithia stále s sebou. Lithium se totiž používá pro výrobu baterií a akumulátorů, takže jej najdeme v mobilních telefonech, tabletech nebo třeba i elektromobilech.

Využití nachází také ve sklářském průmyslu, zvyšuje totiž viskozitu a snižuje bod tání skla.

Pokud máte psychické problémy, je dost možné, že lithium dokonce jíte, je totiž součástí některých zklidňujících medikamentů.

Své využití najde i ve zbrojním průmyslu, izotopy lithia jsou totiž využívány při výrobě nukleárních bomb. Když už jsme u jaderné fyziky, je třeba zmínit, že se používá také při odvádění tepla z jaderných reaktorů.

Zkrátka a dobře, aniž bychom si to uvědomovali, lithium je součástí našeho každodenního života.

Investice do lithia – budoucí vývoj ceny

Lithium je poslední dobou celkem horké téma. S růstem světové populace roste také počet automobilů a tlak společnosti na snížení znečištění ovzduší (zejména po aféře Dieselgate).

Takřka všechny automobilky představili nějaké hybridní řešení, případně automobily na elektrický pohon. S přihlédnutím k tomu, že Evropská Unie stále více omezuje spalovací motory (omezení vjezdu do některých měst, normy EURO atd.), lze předpokládat, že budoucnost patří ekologičtějším dopravním prostředkům (záměrně nepíši ekologickým, protože ne všechna elektřina vzniká ekologickým způsobem).

Pokud tedy plánujete investici do lithia, můžete obchodovat ETF Global X Lithium & Battery Tech a využít pákový efekt, což znásobí vaše zisky a ztráty (s malým kapitálem dosáhnete vyšších výsledků), lze spekulovat i na pokles ceny.

76.4% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Aktuální cena Lithia

Aktuální cena lithia se těžko stanovuje, protože neexistuje nic jako centrální trh s lithiem. Nicméně níže se můžete podívat na graf fondu Global X Lithium & Battery Tech, což zhruba odráží růst a pokles ceny lithia.

76.4% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.