Vývoj a aktuální cena mědi v grafu

měď

Meď za poslední rok více než zdvojnásobila svoji cenu. Podívejme se na historii mědi, na její průmyslové využití a na výhled do budoucna. Poradíme vám, jak do mědi nejlépe investovat.


Aktuální k 02.02.2023 10:59
1 oz = 5,62 CZK 1 oz = 0,26 USD
1 lb = 89,84 CZK 1 lb = 4,16 USD

V grafu níže můžete sledovat aktuální i historické ceny mědi na burze.

V současné době (v květnu roku 2021) se měď obchoduje na nejvyšších hodnotách za posledních 10 let. Cena se vyšplhala na 4,5 USD (asi 96 Kč) za libru mědi (přibližně 0,453 kg). Oproti březnu roku 2020 je cena více než dvojnásobná.

Výhled ceny do budoucna

Podle názorů analytiků byla cena mědi doposud mnoho let podhodnocená, protože na světových trzích byl mědi přebytek. Cenu tak žene nahoru vyčerpání zásob této komodity a zájem trhů díky postupnému rozvolňování pandemických opatření v průmyslu.

Světová ekonomika se pomalu začíná vzpamatovávat z dopadů pandemie. V aktuálně největší ekonomice světa – v Číně – stoupal tamní průmysl v meziročním srovnání tempem desítek procent. Naděje „lepších zítřků“ žene nahoru poptávku takřka po všem zboží, včetně spotřební elektroniky a dalších výrobků, při jejichž výrobě se měď používá. Meziroční růst v řádu desítek procent zaznamenaly také další komodity jako jsou ropa, dřevo, káva a z kovů například platina, stříbro nebo nikl.

Do budoucna je cena mědi závislá, tak jako většina investičních nástrojů, na stavu světové ekonomiky. Měnová politika většiny světových mocností byla během minulého roku expanzivní, proto se dá předpokládat, že cena komodit obecně spíše poroste, jak naznačují čísla za poslední rok.

Co je to měď

Měď je ušlechtilý kov, prvek načervenalé barvy. Má velmi dobrou tepelnou a elektrickou vodivost a výbornou tažnost a kujnost. Největšími světovými producenty mědi jsou Chile a Peru, těží se také v USA. Potenciální naleziště se nacházejí také v Kanadě.

Historie mědi

Lidstvo zná měď již od pravěku. Šlo o jeden z prvních člověkem zpracovávaných kovů. Později se měď začala používat ve slitinách, například bronz je slitina mědi a cínu. Později byla vyráběna také mosaz, slitím mědi a zinku.

K čemu se měď používá

Vzhledem k vysoké elektrické vodivosti patří dnes měď k hlavním prvkům pro výrobu rozvodů elektřiny, vyrábí se z ní dráty, obvody nebo součástky do elektroniky (např. do počítačů nebo mobilních telefonů). Odolnost vůči korozi je ideální ve stavebnictví, z mědi se vyrábí plechy, okapy nebo střešní krytiny. Pro svoji tepelnou vodivost nalézáme pro měď uplatnění také v chladičích.

Co se týče slitin mědi, bronz se historicky používal na šperky nebo zbraně, dnes se upotřebí spíše v průmyslu, oproti čisté mědi je bronz tvrdší a odolnější. Z mosazi se vytváří protikorozní vrstva pro výrobky z dalších kovů (např. ze železa u potravinových plechovek).

Jak investovat do mědi

Investovat do mědi můžete několika způsoby. Zájemcům o držení „fyzické investice“ můžeme doporučit měděné slitky nebo mince. Nevýhodou jsou však vyšší náklady na jejich uchování i přirážka obchodníků s tímto fyzickým zbožím. Podobně jako u jiných kovů je vždy jednodušší a výhodnější investice do virtuální komodity, lze obchodovat s opcemi, CFD nebo futures kontrakty.

Obchodovat CFD měď u Etoro

78 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

V neposlední řadě můžete investovat do mědi pomocí ETF (exchange traded funds, fondů obchodovaných na burze). Jmenujme dva zástupce. United States Copper Index Fund (CPER) je komoditní fond, který obchoduje s futures na burze COMEX. Zakoupením jeho akcie tak investujete sice nepřímo, ale velice jednoduše a efektivně. Akcie tohoto fondu nepřetržitě rostou již od března 2020.

Druhým fondem je Barclays iPath Copper Subindex (JJC). Zaměřuje se vždy na jeden druh futures. Podle pevně daného harmonogramu JJC vstupuje do kontraktů dva měsíce od splatnosti v únoru, dubnu a červnu a tři měsíce od splatnosti v srpnu a listopadu. Vývoj ceny je takřka totožný s druhým fondem CPER.

Vývoj a aktuální cena mědi v grafu

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top