Home » Komodity » Cena platiny na burze | jak obchodovat platinu

Cena platiny na burze | jak obchodovat platinu

platina

Sledujte aktuální i historické ceny platiny v online grafu. Zjistěte, jak obchodovat komoditu platina pomocí CFD a spekulujte i na pokles ceny.


Platina je velmi těžký drahý kov (patří mezi kovy s největší hustotou), který se vyznačuje zejména svojí vysokou chemickou odolností. Právě její odolnost vůči chemickým látkám je důvodem, proč je tak hojně používána v průmyslovém prostředí. Zejména ve sklářském, chemickém a farmaceutickém průmyslu. Vzhledem k tomu, že se nenacházíme na webu se zaměřením na zpracování kovů, se dnes budeme platině věnovat spíše z investičního hlediska. Je to totiž třetí nejobchodovanější kov (po zlatě a stříbře).

Aktuální cena platiny

Výskyt platiny

Platina je extrémně vzácný kov, v zemské kůře se vyskytuje pouze v malém, na poměry velikosti planety by se dokonce dalo říci, že stopovém množství. Vyskytuje se většinou v čisté formě a pro svůj vzhled je občas mylně zaměňována se stříbrem, které je velmi podobné. V době objevu platiny, tedy v 18. století, byla největší naleziště v Jižní Americe. Dnes se největší naleziště platiny nacházejí na území Ruska a Jihoafrické Republiky.

Využití platiny

Tento drahý kov byl poprvé využit ve starověkém Egyptě, kde jej místní umělci občas omylem využívali místo stříbra. Pomineme-li tento fakt, můžeme jako první vědomé uživatele platiny uvést ekvádorské Indiány, kteří ji využívali pro výrobu šperků. Později byla využívána také k výrobě mincí. V dnešní době je využívána v již zmíněném průmyslu, výrobě šperků, při uchování hodnoty a může sloužit také jako investice – platinu lze obchodovat snad u všech brokerů, a to ve formě futures kontraktů nebo finančních derivátů.

Investice do platiny

Pokud plánujete do platiny investovat, nabízí se spousta způsobů “jak na to”. Můžete sbírat a směňovat mince, cihličky nebo ingoty. S vyjímkou ruských pamětních mincí se většinou jedná o investiční mince. Další možností je investice do hotových šperků vyrobených z platiny, v tomto případě hodnotu kromě platiny přináší také umělecká stránka předmětu. Přední výrobci hodinek platinu využívají při výrobě svých limitovaných edicí, i to může být velmi zajímavá investice, zejména v případě, že se hodinkám věnujete.

Investice do platiny může být poměrně riziková. Stejně jako v případě jiných komodit využívaných v průmyslu je cena platiny více volatilní než cena zlata. V roce 2008 spadla cena platiny o více než 65 %. Pro porovnání, cena zlata ve stejném časovém rozmezí spadla o “pouhých” 30%.

Faktory ovlivňující cenu platiny

Většina ložisek, ze kterých lze platinu těžit se nachází na území Ruska a Jihoafrické Republiky. Pokud se některá z těchto zemí rozhodně nějakým způsobem regulovat těžbu platiny, bude to mít bezprostřední vliv na růst ceny této komodity. Platina má největší využití v průmyslu, nejvíce v automobilovém a šperkařském. Poptávka z tohoto odvětví se také výrazně podílí na vývoji ceny.

Platina nepatří mezi obnovitelné zdroje, po vyčerpání ložisek, zbývají de facto tři možnosti. Najít jiné ložisko, což ale není řešení, spíše obcházení problému. Recyklace již vytěženého a zpracovaného materiálu také není úplně šťastným řešením, protože nedokáže pokrýt potřeby rostoucího trhu. Toto jsou možnosti, které téměř jistě povedou ke zvyšování ceny platiny. Dle mého názoru je jedinou možností, která by mohl zapříčinit snížení ceny platiny, objevení náhražky. Vzhledem k fyzikálním a chemickým vlastnostem tohoto kovu není tato možnost příliš pravděpodobná.

Obchodování platiny má stejná pravidla jako obchodování jiných komodit.

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.