Cena palladia a její předpokládaný vývoj

Palladium

Dlouhodobé investory může u palladia nalákat historicky stoupající trend jeho ceny. Ta je ovlivněna, především automobilovým průmyslem, který spotřebuje přibližně 85 % veškeré produkce tohoto drahého kovu.


Graf s aktuální cenou palladia

Aktuální k 31.03.2023 09:59
1 oz t = 30 943,60 CZK 1 oz t = 1 434,00 USD

Co je palladium a jaké má využití

Palladium (chemická značka Pd) patří mezi drahé kovy a vyznačuje se velmi vysokou reaktivitou. Má šedivě bílou barvu a je kujné. Mezi klíčové vlastnosti palladia patří dobré katalytické vlastnosti. Proto se používá například při výrobě katalyzátorů běžně užívaných v automobilech. Palladium se využívá také ve šperkařství. Ve spojení se zlatem tvoří tento kov slitinu – tzv. bílé zlato, které se těší velké popularitě u moderních šperků.

Produkce palladia ve světě

Produkci palladia dominují dvě země – Rusko a Jihoafrická republika (JAR). V Rusku se těží přibližně 45 % světové produkce palladia, v JAR je to asi 40 %. V menší míře se těží také v Kanadě, USA nebo Zimbabwe.

Historický vývoj ceny palladia

Palladium patří mezi komodity, jejichž cena dlouhodobě roste již několik desítek let. Na druhou stranu zejména v dobách ekonomických krizí si prošel tento drahý kov velkými korekcemi. Platí proto, že cena palladia dokáže být velmi volatilní.

Ukázkový byl v tomto ohledu březen 2022, kdy se cena za unci během jediného měsíce pohybovala v rozmezí 2 300 až 3 400 USD. Na přelomu března a dubna 2022 se cena palladia pohybuje okolo ceny 2 330 USD.

Historicky nalezneme v cenovém grafu palladia několik zajímavých období. Mezi listopadem 1996 a lednem roku 2001 došlo k prudkému boomu ceny této komodity – nárůst byl z přibližně 120 USD až na 1 050 USD za unci. Obdobně strmý růst zažívá cenný kov v posledních 6 letech. Lokální dno nalezlo palladium v lednu 2016 na ceně okolo 480 amerických dolarů. Následoval doposud trvající býčí trh, kdy se cena vyšplhala nad 3 000 USD a následně spadla na 2 400 USD (v březnu 2022).

V obdobích ekonomických krizí (v letech 2001 a 2007-2008) ale mělo palladium tendenci na ceně klesat, často velmi razantně. Můžeme říct, že oproti zlatu tak není palladium klasický „uchovatel hodnoty“, do kterého investoři přelévají svoje prostředky s vidinou „bezpečného přístavu“ v ekonomické krizi.

Výhled ceny palladia do budoucna

Pokud stále bude přetrvávat velká poptávka po palladiu se současným omezením nabídky kvůli trvající válce Ruska s Ukrajinou, pak může cena i nadále růst. Jak jsme již řekli výše, právě Rusko je jedním z hlavních exportérů tohoto kovu.

Podle základní technické analýza můžeme z grafu vyčíst následující. Pokud se cena udrží nad přibližně 1 750 USD a zároveň v nejbližší době překoná hranici 2 700 USD, můžeme očekávat následný růst na tyto dvě úrovně: 3 700 a 4 300 amerických dolarů. Toto je však pouze můj osobní odhad a nejedná se o investiční doporučení.

Jak obchodovat palladium

Palladium se obchoduje v trojských uncích. Unce se obecně často používají jako jednotka hmotnosti u drahých kovů. Jedna trojská unce odpovídá 31,1 gramům.

Palladium se obchoduje na komoditních burzách. Mezi ty nejznámější patří americká burza Chicago Mercantile Exchange (zkráceně CME). Palladium se obchoduje typicky pomocí futures kontraktů, u nichž je vždy daná splatnost v určitém kalendářním měsíci. Kromě toho také vybraní on-line brokeři nabízí obchodování s palladiem pomocí CFD.

Obchodovat CFD Palladium u Etoro

81 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Pokud jste příznivci „hmatatelných“ investic, můžete si zakoupit fyzické slitky tohoto kovu. Postup je obdobný jako u fyzického zlata nebo stříbra. Jediný rozdíl je cena za gram (resp. za unci), případně také dostupnost palladia u českých obchodníků.

Protože je palladium stále poměrně neobvyklou investicí, ne všichni prodejci s drahými kovy ji nabízí. Jeden slitek palladia o hmotnosti 1 unce stojí aktuálně okolo 86 tisíc korun českých.

Co ovlivňuje cenu palladia

Cena palladia je výrazně ovlivněna poptávkou ze strany automobilového průmyslu, stejně jako cena lithia. Pokud bude výroba automobilů pokračovat v růstu, může s ním růst i cena této komodity.

V případě ekonomické krize, kterou jsme zažili například v roce 2007-2008, znatelně klesá poptávka po nových automobilech, tudíž i po palladiu. Na druhou stranu stále přísnější ekologické limity v Evropě i ve světě vedou k tomu, že benzinové a dieselové automobily potřebují kvalitní katalyzátory vyráběné právě z palladia.

Stabilní poptávka po palladiu přichází také ze strany výrobců elektroniky, kde se tento kov používá na elektronické spoje.

Cena palladia a její předpokládaný vývoj

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze, názory a uživatelské recenze

  1. Elon napsal:

    Pokud by automob. přešly skutečně na Elektro tak tím pádem palladium může hodně klesnout?

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top