Jak a do čeho investovat pomocí ETF

etf

V tomto článku si představíme široký výběr aktiv, do kterých lze investovat pomocí ETF. Jde o cenné papíry, dluhopisy nebo komodity, tedy o velice širokou paletu, ze které si vybere takřka každý investor. Pojďte se přesvědčit o tom, že investování do ETF je intuitivní a velice efektivní.


Co je to ETF

Nejprve krátce k podstatě ETF. Pod známou zkratkou se skrývá slovní spojení “exchange traded fund”, neboli jde v tomto případě o fond, který je obchodován na burze. Nebo lépe řečeno se obchoduje s akciemi, které jsou vydané společností fond obhospodařující. Investor drží podíl na aktivech spravovaných fondem tak, že drží akcie tohoto fondu. S trochou nadsázky můžeme říct, že existuje ETF takřka na všechny finanční instrumenty na světě.

Upozorňujeme, že veškeré informace v tomto článku uvedené jsou pouze názorem autora. Nelze je považovat za investiční doporučení nebo poradenství. Veškerá investiční rozhodnutí konzultujte s certifikovaným odborníkem.

Jak investovat s ETF

Základem investování do jakýchkoli akcií je účet u spolehlivého on-line brokera. Jakmile budete mít účet založený včetně ověření totožnosti, otevře se vám možnost investovat do ETF.

Samotný proces nákupu je pak po výběru konkrétního titulu již jednoduchý. Stačí mít na on-line účtu dostatek finančních prostředků. Pokud ETF kupujete, poté nastavíte order neboli příkaz na určitou cenu, za kterou chcete ETF zakoupit a broker vás jednoduše řečeno propojí s uživatelem, který chce ETF za vámi nabízenou cenu prodat.

Poté, co se obchod uskuteční, se stanete vlastníkem příslušného ETF. Pokud je s jeho držením spojeno vyplácení dividend, pak každý rok nebo například každé čtvrtletí dostanete na váš investiční účet vyplacené příslušné dividendy.

Je toto reklama?

Jsme transparentní, doporučujeme vám spolehlivé brokery s výbornou reputací a přiznáváme, že od těchto společností dostáváme peníze za reklamu. Jedná se o brokery v tabulce níže s klikatelným odkazem na web. Vy neplatíte nic navíc, získáte spolehlivého partnera pro obchodování a nám pomáháte udržovat web v provozu. Děkujeme.

HodnoceníBrokerČeštinaMin. vkladSpread EUR/USD*PlatformyLicence
Čtenářské hodnocení737 Hlasů
86
ano0 0,9 pips
Spread byl převzat 17.5.2019 v 12:31 z webu nebo obchodní platformy XTB.
vlastní aplikace xStationCySec ČNB NBSxtb.czrecenzeEUR/USD*: 0,9pips
Spread byl převzat 17.5.2019 v 12:31 z webu nebo obchodní platformy XTB.
Čtenářské hodnocení653 Hlasů
79
ano50 USD 1,0 pips
Spread byl převzat 17.5.2019 v 12:31 z webu nebo obchodní platformy Etoro.
vlastní aplikace eToroCySecetoro.comrecenzeEUR/USD*: 1,0pips
Spread byl převzat 17.5.2019 v 12:31 z webu nebo obchodní platformy Etoro.
81 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze
Čtenářské hodnocení381 Hlasů
81
ano100 USD 0,8 pips
Spread byl převzat 17.5.2019 v 12:31 z webu nebo obchodní platformy Plus500.
vlastní CFD aplikace Plus500CySecplus500.czrecenzeEUR/USD*: 0,8pips
Spread byl převzat 17.5.2019 v 12:31 z webu nebo obchodní platformy Plus500.

* Spread je u většiny brokerů variabilní a mění se v závislosti na pohybech trhu.


U 74-89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Výhody investování pomocí ETF

Hlavní výhodou ETF je jejich jednoduchost. Stačí zakoupit jednu akcii (jeden konkrétní titul) namísto mnoha desítek potenciálních akcií vhodných pro vaše portfolio. Pokud nechcete vybírat jednotlivé akcie, což je obvykle těžké a také rizikové, stačí investovat do široce diverzifikovaného ETF, například ve formě akciového indexu.

Další z pohledu nejen začínajících investorů velmi oceňovanou výhodou jsou poměrně nízké poplatky za vedení ETF, resp. vůbec poplatky za pořízení akcie. Poplatky obvykle začínají u brokera. Za nákup akcií si někteří z nich již neúčtují poplatky vůbec žádné. Druhou “složkou” jsou vnitřní poplatky ETF. Ty ale investor nevidí, protože jsou již započítány v ceně akcie.

Druhy ETF podle způsobu držení aktiv

Fyzická replikace

Prvním ze dvou základních dělení, tedy fyzická replikace, spadá na případy, kdy vámi vybraný fond skutečně drží aktiva (akcie, cenné papíry apod.), do nichž investuje. Na první pohled by mělo jít o běžnou praxi, ale není to tak.

Syntetická replikace

Zejména z důvodu úspory nákladů na držení aktiv (placení zaměstnanců, poplatky depozitáři apod.) některé fondy nedrží svá aktiva “fyzicky”. Pouze investují do cenných papírů, se kterými je spojeno právo na získání vybraných aktiv v předem daném objemu. Díky tomu tak má správce fondu teoreticky tato podkladová aktiva k dispozici.

Druhy ETF podle zaměření

Indexové ETF

Mezi nejpopulárnější ETF patří ty, které sledují cenu akciových indexů nebo sledují určité sektory firem (například technologické společnosti). Některá indexová ETF kopírují index jako celek, jiné používají vybraný vzorek (například “top 100” titulů z indexu S&P 500). Pokud je takové vzorkování příliš agresivní, může vést k větším odchylkám od sledovaného benchmarku (indexu).

Mezi nejpopulárnější sledované indexy patří americké S&P 500, Dow Jones nebo celoevropský FTSE 100 Index. Pro investování do konkrétních trhů můžete zakoupit například čistě německý DAX.

 Mezi populární ETF na S&P 500 můžeme zařadit Vanguard S&P 500 UCITS ETF (VUSA) vyplácející dividendy nebo iShares Core S&P 500 UCITS ETF (ticker SXR8 nebo CSPX).

Akciové ETF

Fondy investující do akcií můžeme dále rozdělit do několika sektorů, respektive podle kritérií, jaké akcie jsou do nich vybírány.

Nejprve jmenujme dividendové akcie, které lze zařadit do skupiny takzvaného hodnotového investování. Jde o společnosti vykazující dobré účetní hodnoty nebo dlouhodobě udržitelné podniky s přidanou hodnotou svých produktů.

Jako příklady hodnotových titulů poslouží fondy iShares Core High Dividend ETF (HDV) nebo Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG). První zmíněný fond má roční výnos okolo 3 %, druhý 2 %.

Dalším zaměřením fondů jsou růstové akcie. Jde typicky o poměrně nově založené společnosti s vysokým potenciálem do budoucna, např. nové firmy z technologického odvětví. Jakmile přežijí několik prvních let od svého vzniku, dojde ke stabilizaci a jejich business model bude pravděpodobně nadále vynášet investorům zisky.

Příkladem růstových ETF je JPMorgan US Momentum Factor ETF (JMOM), iShares Core S&P US Growth ETF (IUSG) nebo Vanguard Growth ETF (VUG).

Dluhopisové ETF

Dluhopisy spadají do konzervativní části investičního spektra. Nejsou takřka vůbec rizikové (zejména stabilních ekonomik jako USA nebo Německo). Vkládají do nich peníze investoři hledající jistotu, mimo jiné vzhledem k okolnostem panujícím na trhu. Nicméně v posledních přibližně 10 letech nebyly tyto ETF zcela výnosné.

Komoditní ETF

V neposlední řadě další velkou skupinou jsou fondy investující do komodit. Pod nimi si nejčastěji představíme drahé kovy, energie nebo ropu.

Příkladem jsou United States Oil Fund (USO) investující do ropy. Dále SPDR Gold Shares (GLD) a iShares Silver Trust (SLV) pro drahé kovy nebo Teucrium Wheat Fund (WEAT) pro investování do pšenice.

Image by Freepik

Jak a do čeho investovat pomocí ETF

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top