Sektorové rozdělení akcií

sektorové rozděleni akcií

V dnešním článku si rozdělíme akcie do sektorů podle pole jejich působení. Podíváme se postupně na nejvyhledávanější společnosti bankovní, technologické, farmaceutické a společnosti průmyslu.


U každé skupiny nás budou zajímat nejdůležitější ukazatele pro investování a uvedeme si P/E ratio nejvýznamnější akcie z daného sektoru. Sektory si nakonec porovnáme mezi sebou.

Upozornění: Přestože následující článek má vysokou informační hodnotu, nejedná se o investiční doporučení, neobchodujte na základě poskytnutých informací. Autor není investiční poradce.

Bankovní sektor

Bankovní sektor tvoří základ světových finančních trhů. Bez financování by se neobešli ani investoři, ani samotné společnosti. Patří sem zejména banky, které často existují ve formě velkých holdingů, v rámci kterých nalezneme jejich přidružené pojišťovny.

Do tohoto sektoru řadíme mimo jiné americké tituly CitiGroup (C), Bank of America (BAC), Visa (V) nebo evropská Deutsche Bank (DB).

U bankovních společností je dobré sledovat tyto ukazatele:

 • Net Interest Income (NII), tedy celkové příjmy, které banka získá svými obchodními aktivitami (zejména půjčováním).
 • Total Deposits, tedy celkové vklady, které jsou u dané banky vedeny. Do tohoto ukazatele se počítají peníze na účtech zde vedených nebo peníze na termínovaných vkladech.
 • Capital to Risk Assets Ratio (CRAR), díky kterému investor zjistí, jaký je poměr celkového kapitálu banky a případného rizika. Tedy lze tak zjistit, jak dobře by banka absorbovala potenciální ztráty.

U CitiGroup se P/E ratio pohybuje obvykle (za poslední rok) mezi hodnotami 6 až 12.

Technologický sektor

V posledních letech velice nabírá na síle sektor nových technologií. Některé z těchto firem ještě před 20 lety ani neexistovaly, natož aby patřily na hlavní příčky akciových indexů. Nyní však tvoří podstatnou část portfolia mnoha slavných investorů včetně Warrena Buffetta. Drtivá většina technologických firem pochází ze Spojených států a z Asie.

Do tohoto sektoru řadíme například společnosti Facebook (FB), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) nebo Alphabet (GOOGL) a Alibaba Group (BABA).

Pro technologické podniky se dívejte zejména na:

 • Gross Profit Margin (hrubá marže) je ukazatel, který ukazuje (ne)úspěšnost společnosti, co se marží týče. Pochopitelně čím vyšší marže, tím pro společnost i pro držitele akcií lépe.
 • Počet uživatelů (zákazníků) je vhodným ukazatelem zejména u internetových služeb, sociálních sítí apod. Opět platí, že čím více reálných uživatelů službu využívá, tím lépe.
 • Revenue growth nebo česky růst příjmů. Zejména u mladých a nadějných společností (startupů) se zvyšují příjmy exponenciálně. Čím více příjmy rostou, tím je samozřejmě, obecně řečeno, společnost perspektivnější.

U počítačové společnosti Apple se P/E ratio pohybuje obvykle (za poslední rok) mezi hodnotami 12 a 26.

Framaceutický sektor

Takřka na celém světě se stalo zdraví byznysem. Od očkování přes běžné léky až po doplňky stravy, trh si mezi sebou dělí několik velkých farmaceutickým korporátů. Mezi nimi jsou také GlaxoSmithKline (GSK), Novartis (NVS), Takeda Pharmaceutical (TAK) a Teva Pharmaceutical (TEVA).

Dobré je u farmaceutických společností sledovat:

 • Price to Sales Ratio, neboli poměr ceny akcie k tržbám.
 • Množství nových léků (patentů), které ukazuje, jak je společnost progresivní. Dále lze sledovat, jakou částku (nebo jaké procento příjmů) dává do dalšího výzkumu.
 • Patenty společnostmi vlastněné. Zejména ve Spojených státech patří duševní vlastnictví farmaceutických firem k vysoce ceněným. Od držení licencí se často odvíjí značná část jejich příjmů.

U společnosti GlaxoSmithKline je za minulý rok obvyklé P/E ratio mezi hodnotami 18 a 20.

Sektor průmyslu

Bez průmyslu se neobejde hospodářství žádného státu na světě. Může jít o společnosti těžící suroviny, případně vyrábějící z nich čisté kovy nebo jiné látky. Dále sem patří firmy, které se specializují na výrobu konkrétních výrobků (například obalů) z těchto materiálů. Můžeme jmenovat Honeywell (HON), General Electric (GE), 3M (MMM) nebo Boeing (BA). Nutno dodat, že do průmyslových akcií ve Spojených státech spadají také aerolinky.

U průmyslových společností se vyplatí sledovat:

 • Podíl na trhu, který ukazuje, jak je společnost ve svém oboru významná. Je zde ovšem nutné rozlišovat situace, kdy ovládá určitý segment (jako plynárenství nebo energetika) jen několik velkých holdingů.
 • Trendy v průmyslu, v poslední době zejména “zelené” regulace, které se týkají limitů a povolenek pro těžký průmysl. Tyto nařízení přidělávají vrásky společnostem podnikajícím v oblasti fosilních paliv, případně takto získávané energie.
 • Americký index ISM manufacturing, který v sobě zahrnuje mnoho ukazatelů jako jsou zaměstnanost nebo objem produkce a objednávek. Vyhodnocuje se na měsíční bázi a napovídá, jakým směrem se průmysl ve Spojených státech ubírá.

Společnost General Electric má P/E ratio na úrovni mezi hodnotami 10 a 19 (za minulý rok).

Srovnání sektorů

Každý sektor má svá specifika. Rozdíly se projevují například v potenciálním zisku na akcii nebo propadu v době krize.

Bankovní sektor

Banky jsou v současné době velice striktně regulované. Státy v reakci na ekonomickou krizi v roce 2008 zásadním způsobem omezily, komu a za jakých podmínek mohou banky půjčovat. Společně se současnou situací, kdy má většina centrálních bank, včetně ECB nebo amerického Fedu úrokové sazby na nule (nebo velice blízko nuly), musí bankovní domy hledat nové způsoby, jak vydělat.

Obecně tak jde o zavedené značky, které již mnoho finančních krizí přežily. V dobách krizí musí ale investor počítat s výrazným poklesem ceny akcie. Rovněž může dojít k omezení, nebo dokonce zrušením, výplaty dividend v letech krize. Dobrou zprávou je ale to, že banky jsou považovány za “too big to fail”. Vlády je tak i v případě krachu raději vyplatí, než aby ohrozily zbytek ekonomiky.

Technologický sektor

V posledních několika letech zažily technologické firmy jako Apple nebo Amazon zdánlivě nekončící růst. Tento sektor rostl v době konjunktury zdaleka nejvíce. Můžeme spekulovat o tom, zda je to tím, že jsou dnes technologické akcie “cool” nebo skutečně nabírají na hodnotě díky novým technologiím a službám, které nabízí.

Nevýhodou tohoto sektoru je, že mnoho firem nepřežije přechod z fáze startupu do fáze zavedené společnosti. Na druhou stranu akcie největších technologických společností jsou nyní podle kritiků předražené. Akcie tohoto sektoru jsou obecně řečeno “s dobou” a chovají se většinou přesně podle aktuálního ekonomického cyklu.

Farmaceutický sektor

Léky lidstvo potřebuje. Farmaceutické firmy jsou většinou stabilním společnosti, jejichž akcie nepodléhají větším výkyvům (kromě krizí, které dolehnou na všechny). Pokud máte zájem s akciemi aktivně obchodovat, není tento sektor pro vás ideální. Spíše je vhodné si najít stabilní dividendový titul a držet jej dlouhodobě.

Problémy také mohou nastat v situaci, kdy je některá firma tohoto sektoru souzena. Zejména ve Státech jde o horentní sumy, které mohou pacienti vysoudit. Pro korporaci pak jde o nechtěný vysoký výdaj, který se podepíše na jejím hospodařením. Naopak pokud farmaceutická společnost získá nebo sama vyvine užitečný lék, mohou její akcie zažít skvělé období. Mnoho farmaceutických firem však dnes dlouhodobě stagnuje.

Sektor průmyslu

Jak již bylo řečeno, do tohoto sektoru se kromě “klasických” oborů jako energetika nebo těžký průmysl řadí také letectví. Jde tak o velice rozmanitý obor. Investor by měl zvážit okolnosti konkrétní akcie.

Sektor průmyslu obecně roste s ekonomikou, protože firmy více produkují a zvyšují objednávky u svých dodavatelů. Mnoho společností v tomto oboru patří k velmi starým společnostem, které ale nestačí současným trendům a cena jejich akcie se dlouhodobě propadá. Jako příklad lze uvést General Electric, společnost založenou v roce 1892, jejíž akcie jsou současně téměř na minimu. Akcie průmyslového sektoru jsou velice náchylné na ekonomické recese a krize.

Diverzifikace – snížení rizik

Každý investor by měl mít na paměti, že není vhodné vkládat veškerý kapitál určený pro investování pouze do jediného akciového titulu ani do jediného sektoru akcií. Diverzifikace se ukazuje jako vhodný nástroj vždy až časem. Diverzifikace vám sníží riziko ztráty většího objemu peněz a naopak pomůže ke stabilnějšímu růstu portfolia.

Sektorové rozdělení akcií: Srovnání sektorů, výhody a nevýhody

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top