Home » Komodity » Aktuální cena zlata za gram a trojskou unci | budoucí vývoj kurzu

Aktuální cena zlata za gram a trojskou unci | budoucí vývoj kurzu

zlato 100g

V grafu níže najdete aktuální i historickou cenu za investiční zlato (24kt). Podívejte se také na analýzu budoucího vývoje ceny založenou na 24 indikátorech. Zlato s ryzostí 24kt je osvobozeno od placení DPH. Cena zlata se liší v závislosti na jeho ryzosti.


1 troyská unce = 31,1034768g

Pokud tedy cenu v grafu vydělíte částkou 31,1034768 získáte cenu zlata za 1 gram. V současné době pracujeme na získání dat, která by nám umožnila automaticky vypočítat cenu zlata v gramech a vytvořit i kalkulačku na převody. Ceny drahých kovů se mohou lišit u různých prodejců.

Co je to ryzost zlata?

Ryzost zlata určuje poměr mezi čistým zlatem a ostatními prvky ve zlatě. Často bývá zlato kombinováno se stříbrem nebo jinými kovy a to za účelem snížení ceny šperku a také za účelem změny jeho tvrdosti a barvy. Ryzost zlata se udává v karátech (kt). Nejvyšší ryzost zlata je 24kt, což nám říká, že se jedná z 99,9% o ryzí zlato. U šperků se ve většině zemích světa nejčastěji používá 14kt nebo 18kt zlato, v arabských zemích se používá pro výrobu šperků minimálně 18kt zlato.

Co vyjadřuje jednotka kt?

1 karát je 1/24 hmotnosti

1 kt = 1/24 => 4,16% ryzost

24 kt = 99,9% ryzost

18 kt = 18/24 => 75% ryzost

14 kt = 14/24 => 58,3% ryzost

Budoucí vývoj ceny zlata

Widget výše funguje na základě použití 24 indikátorů, čísla ve widgetu znázorňují, kolik z použitých indikátorů doporučuje nákup zlata (BUY), prodej (SELL) nebo nedělat nic (NEUTRAL).
Při kombinaci většího počtu indikátorů by teoreticky mohlo docházet ke zpřesnění předpovědi budoucího kurzu oproti použití jen jednoho indikátoru. Bohužel nevíme, jaké indikátory jsou v technické analýze výše použity, jedná se o externí plugin od TradingView a tuto informaci neposkytují.

Přestože považujeme widget za užitečnou pomůcku pro hrubý odhad budoucí ceny zlata, rozhodně nedoporučujeme obchodovat na základě informací z něj získaných. Zejména z toho důvodu, že drahé kovy jsou často výrazně ovlivňovány událostmi na trhu, které se nedají pomocí technické analýzy předpovídat.

Faktory ovlivňující cenu zlata

Jediným faktorem, který ovlivňuje cenu zlata, je poptávka a nabídka. Takže lepší by bylo se ptát, jaké faktory ovlivňují poptávku a nabídku zlata. Pravděpodobně víte, že hlavní funkcí zlata je uchování hodnoty.

Kdy se zvyšuje poptávka po zlatě?

  • Poptávka po zlatě se zvyšuje, pokud klesá hodnota peněz, zejména dolaru.
  • Pokud centrální banky nakupují zlato do svých rezerv.
  • V případě, že se snižují úrokové sazby bank.

S rostoucí poptávku, roste i cena této komodity.

Kdy se snižuje poptávka/zvyšuje nabídka?

  • V případě nalezení nových zdrojů zlata nebo snížení nákladů na těžbu.
  • Pokud roste cena peněz, především amerického dolaru.
  • Pokud banky zvyšují úrokové sazby.

S klesající poptávkou po zlatě, klesá i jeho cena.

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.