Akcie a dividendy – vysvětlení

Co to vlastně jsou akcie, kde se s nimi obchoduje a o čem je řeč, když se řekne dividenda? Napoví následující řádky.


Tzv. akcie je cenný papír, jehož nákupem se stáváte spolumajitelem  společnosti, jejíž akcie jste si zakoupili. Akcie potvrzuje, že její majitel je akcionář dané akciové společnosti a že do ní vložil určitý majetkový podíl. Za každou zakoupenou akcii je vám posléze vyplácena dividenda, tj. podíl na zisku firmy (viz dále). S akciemi se obchoduje na burze, ale obchody probíhají také online.

Nejnovější články o akciích:

  Akcie jsou jedním z nejznámějších a nejčastěji skloňovaných pojmů z ekonomie, učí se o nich koneckonců třeba již na střední škole, a pokud zamíříte na vysokoškolská studia ekonomického směru, pak se akcií již zřejmě nezbavíte celý život. Veřejnost s nimi běžně přichází do kontaktu přes média a celá řada lidí nějaké akcie přímo vlastní. Pokud nepatříte mezi ani jednu výše zmíněnou skupinu, nebo si zkrátka nejste jistí, o co se přesně jedná, pojďme se na ně podívat trochu podrobnější a osvětlit si, o co vlastně přesně jde.

  Akcie na burze

  Akcie a akciová společnost jsou nerozlučná dvojice. Firma, která svou hodnotu rozdělila mezi několik vlastníků právě formou akcií, se nazývá akciová. S akciemi se následně dá podnikat spousta zajímavých věcí, ale především s nimi lze obchodovat na burze. Počet akcií může značně kolísat, obvykle se pohybuje až v řádu tisíců. Není přitom pravda, že by se akcie týkaly jen velkých nadnárodních společností – na burze může své akcie nabízet každá akciová firma, na velikosti nezáleží. V současné době se například na pražské burze obchoduje se 14 hlavními akciemi. Kdokoliv si může jednu či více akcií zakoupit a stává se tak spolumajitelem dané společnosti, což mu poskytuje určitá práva.

  Výše dividendy a skokani roku

  S akciemi úzce souvisejí tzv. dividendy, což je odměna vyplácená firmou jednotlivým akcionářům – za každou vlastněnou akcii je vyplacena určitá částka. Výše vyplácené dividendy zpětně opět ovlivňuje kurz akcie, její hodnota tedy kolísá mimo jiné právě podle toho, jak velkorysá byla výše dividendy za určité uplynulé období. Dividenda se vyplácí obvykle podle rozhodného dne jejich držení.

  Co se týče pražské burzy, pak nejvyšší dividendu za rok 2014 podle zatím dostupných odhadů vyplácela společnost ČEZ (s výší dividendového výnosu 7,57%). V zahraničí to pak byla průmyslová společnost Pitney Bowes (dividendový výnos činil až 14%). A na kterých akciích se dalo loni nejvíce vydělat? Kdo vsadil na nováčka na burze, pivovar Lobkowitz, udělal dobře. Hodnota akcií této firmy se totiž zhodnotila mimořádně vysoko – až 17%. Naopak radost majitelům akcií neudělala těžařská společnosti NWR, jejíž akcie v roce 2014 spadly o neuvěřitelných 98%.