CFD vs. reálné akcie

premyslejici zena o cfd akciích

V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak můžete investovat do akcií. Mezi nejpopulárnější patří nákup reálných akcií a CFD (Contract for Difference) akcií. Oba z uvedených způsobů přináší své výhody, ale také potenciální nevýhody, o kterých se dozvíte více. V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi CFD a klasickými akciemi zejména u výplaty dividend a při používání finanční páky.


Základní rozdíly mezi CFD a reálnými akciemi

Proberme si podrobněji jednotlivě hlavní rozdíly mezi CFD a reálnými akciemi.

Výplata dividendy

U reálných akcií mají investoři, kteří vlastní akcie společnosti k určitému dni, nárok na podíl zisků ve formě dividend. Výplata dividendy je obvykle oznámena společností na její valné hromadě. Dividenda bývá standardně vyplacena na bankovní účet, případně na obchodní účet u brokera.

U CFD akcií nevlastní investoři reálný podíl ve společnosti. Nemají tedy striktně vzato přímý nárok na výplatu dividendy. Namísto toho někteří on-line brokeři poskytující CFD obchodování nabízejí kompenzaci dividendy, kterou by investor dostal v případě držení reálné akcie. Vždy se informujte u svého brokera, zda dividendy kompenzuje. Je také důležité si předem zjistit, jaké jsou podmínky pro získání této kompenzace.

Využití páky

Páku používají zejména tradeři obchodující často v krátkých časových intervalech. Páku můžete využít na CFD akciích. Pokud chcete například otevřít novou pozici s 10násobnou pákou v hodnotě 10 000 dolarů a má k dispozici “jen” 1 000 dolarů vlastního kapitálu, tak rozdíl mezi velikostí pozice a kapitálem si půjčí od brokera. Objem půjčených prostředků si investor sám určí. Maximální páka, kterou lze na CFD akcie v EU použít je 1:5. To znamená, že si nemůžete půjčit více jak 5násobek vámi vložených peněz. Upozorňujeme, že využití páky je rizikové a vaše rozhodnutí vždy konzultujte s odborníkem na investování.

Short pozice na akciích

Shortování akcií znamená, že investor prodává akcie určité společnosti s cílem vydělat na poklesu jejich ceny a následném je koupit zpět za nižší cenu. V případě reálných akcií je obchodování v short pozici obecně obtížnější. V zásadě je třeba si od brokera půjčit reálnou akcii a následně ji obratem prodat. U CFD akcie můžete u některých brokerů zakoupit rovnou short pozici a přímo tak spekulovat na pokles ceny v budoucnu.

Kde obchodovat CFD a reálné akcie

Pokud se chystáte investovat do reálných akcií i do CFD akcií, doporučujeme zvolit si brokera, který podporuje oba druhy investic. Broker eToro je skvělou volbou pro investory, kteří chtějí obchodovat u nízkonákladového brokera.

Kromě toho, broker eToro umožňuje kopírování obchodů ostatních obchodníků, což je velmi zajímavá a na poli brokerů ojedinělá funkce. Díky tomu mohou  nováčci v obchodování sdílet úspěch i neúspěch zkušenějších obchodníků, aniž by museli sami strávit hodiny studiem trhu nebo analýzou účetních dat. Zkušení investoři naopak mohou komunitě nabídnout (nasdílet) za provizi své vlastní strategie a portfolia. Mají tak možnost získat nový zdroj příjmu od uživatelů, kteří jejich obchodování kopírují.

Obchodovat reálné akcie u Etoro

74 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Výhody a nevýhody

Nejprve se podívejme na výhody a nevýhody reálných akcií. Velkou výhodou reálných akcií je v České republice takzvaný časový test. Pokud akcii držíte alespoň 3 roky, je její prodej a zisk z něj osvobozen od daně z příjmu. Upozorňujeme však, že tento text není odborným daňovým poradenstvím. V daňových záležitostech vždy vyhledejte odborníka na danou problematiku, se kterým proberete váš konkrétní dotaz.

Mezi další výhody reálných akcií patří fyzické vlastnictví podílu ve společnosti, což poskytuje investorovi možnost hlasovat na valných hromadách a případně získávat podíl zisků ve formě dividend. Na druhou stranu, reálné akcie vyžadují vyšší počáteční investici, protože je třeba koupit alespoň jednu celou akcii, jejíž cena se může pohybovat v řádu stovek dolarů za kus. Vybraní brokeři sice nabízí nákup frakčních reálných akcií, ale investor dosáhne na některé popsané výhody reálných akcií až zakoupením celé jedné akcie, respektive nákupem více frakčních akcií, které dají dohromady 1 celou akcii.

Nyní konkrétněji k CFD akciím – ty nabízejí vyšší flexibilitu, protože lze  vydělat/prodělat také na poklesu ceny, ne jen na růstu ceny akcie. Nicméně, CFD akcie nemají výhody spojené s vlastnictvím reálných akcií a jsou závislé na kontraktu s brokerem, což může vést ke zvýšenému riziku například při krachu konkrétního brokera. Je proto vždy  potřeba si vybrat kvalitního brokera, mezi které patří také on-line nízkonákladový broker eToro. Každý investor by měl zvážit tyto faktory a přizpůsobit svou strategii investování svým individuálním  a aktuálním preferencím.

Naopak velkou nevýhodou CFD akcií je nemožnost uplatnit zmíněný časový test, pokud zakoupím jen frankční akcii – část reálně akcie.

Obchodovat CFD akcie u Etoro

74 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Každý investor by měl popsané výhody a nevýhody zvážit a vybrat si způsob investování, který mu vyhovuje, případně se poradit s odborníkem.

CFD vs. reálné akcie

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top