Aktuální cena stříbra za gram a trojskou unci | budoucí vývoj kurzu

stříbro

Dozvíte se, čím je ovlivněna cena stříbra, jaký předpokládáme její budoucí vývoj a jak lze s tímto drahým kovem obchodovat. Ukážeme si, k čemu se stříbro používá a jak se těží.


Aktuální k 05.10.2022 09:59
1 oz t = 500,35 CZK 1 oz t = 20,36 USD
1 g = 16,09 CZK 1 g = 0,65 USD

Graf s aktuální cenou stříbra


Obchodovat CFD stříbro u Plus500

77 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Co je stříbro a jaké má použití

Stříbro (chemická značka Ag) patří mezi ušlechtilé drahé kovy, má bílou barvu a výbornou tepelnou i elektrickou vodivost. Stříbro se dobře průmyslově zpracovává, protože je kujné a poměrně měkké.

Stříbro je velice důležité svým užitím zejména v elektronickém průmyslu. Kov se užívá pro výrobu vodivých spojů, často v podobě slitiny. Dále jej využívá fotografický průmysl pro vyvolávání klasických fotografií. Ze stříbra se vyrábějí šperky jako například náušnice nebo prstýnky.

V neposlední řadě bylo stříbro historicky platidlem. Již ve starém Říme se z něj vyráběly mince, které byly v oběhu na území celého tehdejšího impéria. V dnešní době má stříbro spíše investiční funkci, a to v podobě slitků nebo např. pamětních mincí.

Co je ryzost stříbra

Stříbro se, podobně jako zlato, často využívá ve formě slitin. Nejčastěji se k němu přidává měď (chemická značka Cu). „Čistota“ slitiny je vyjádřena ryzostí na škále od 0 do 6. Platí, že čím vyšší číslo, tím více přidané mědi, tedy nižší ryzost slitiny. Stříbrné slitky mívají ryzost „0“, zatímco investiční mince mohou mít ryzost v rozmezí 0 až 3.

Produkce stříbra ve světě

Podle údajů z roku 2018 se na světě vytěží ročně 26 900 tun stříbra. Pro představu, takové množství by zaplnilo přibližně jeden celý oficiální olympijský plavecký bazén.

Nejvíce stříbra se vytěží v Mexiku, celkem okolo 6 tisíc tun. Následuje Peru (4 tisíce tun), Čína (3 500 tun), Rusko (2 100 tun) a na pátém místě je Polsko s přibližně 1 470 tunami ročně vyprodukovaného stříbra.

Co ovlivňuje cenu stříbra

Z velké části je stříbro ovlivněno poptávkou ze strany průmyslu. Investoři do stříbrných mincí a slitků tvoří jen malou část celosvětové poptávky. Dále platí, že podobně jako zlato je i stříbro „investicí do nepohody“. Lidé nakupují zejména fyzické stříbro v dobách nejistoty a vysoké inflace.

Pokud bude i nadále vzrůstat poptávka po elektronice, respektive po elektronických součástkách, a zároveň se nebude příliš zvyšovat těžba stříbra, může tržní cena stříbra vzrůst.

Historický vývoj ceny stříbra

Cenu stříbra je možné dohledat více než 100 let do minulosti. Typicky se uvádí v jednotce trojská unce, neboli 31,1 gramu s cenou v amerických dolarech (USD). Méně často se uvádí také přepočet na 1 gram.

V roce 1915 se stříbro obchodovalo za 0,50 USD za unci. V následujících 15 letech se postupně propadalo až na 0,28 amerických dolarů. Spojené státy tehdy zasáhla hospodářská krize, ze které se stříbro vzpamatovávalo jen velice pozvolna.

„Stříbrný boom“ začal roku 1971, kdy došlo ke zrušení zlatého standardu v USA. Současně šlo o období vysoké inflace spotřebitelských cen. Stříbro vystoupalo poměrně prudce – za 9 let z 1,3 USD na 35 amerických dolarů (šlo o tehdejší maximum). Hodnota drahého kovu následně padala a zastavila se v roce 1992 na 3,7 USD.

Stříbro dosáhlo své dosud nejvyšší ceny v roce 2011 na úrovni 50 USD za unci. V dubnu 2022 stojí přibližně polovinu této částky – 25 USD.

Výhled ceny stříbra do budoucna

Podle základní technické analýzy nyní stříbro míří k hranici 26 USD za unci. Jde o aktuálně nejbližší rezistenci. V případě jejího překonání může drahý kov dále růst na tyto úrovně: 30,6 / 35 / 41,7 USD.

Podle velice optimistického scénáře, pokud by kov dosáhl svých dosavadních maxim z roku 2011, může vystoupat až na 73 amerických dolarů v následujících pěti letech.

Nejedná se o investiční doporučení.

Technická analýza pro SILVER od TradingView
Obchodovat CFD stříbro u Plus500

77 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Jak obchodovat stříbro

Stříbro lze obchodovat buď v jeho fyzické, nebo virtuální podobě. Začneme „reálnými“ investicemi do hmotného stříbra.

První možností jak investovat, je zakoupit stříbrné slitky. Jde o „nejčistší“ způsob investice do tohoto kovu, protože právě slitky nejvěrněji odpovídají jeho tržní hodnotě.

Slitky lze zakoupit o hmotnosti od několika gramů až po několik kilogramů. Počítejte však s nezanedbatelnou marží obchodníků.

Pokud máte blízko ke sběratelství, můžete si zakoupit stříbrné mince. Častým motivem, který je na minci vyryt, bývají významné historické osobnosti nebo události. Tento způsob investice je o trochu více spekulativní, protože „sázíte“ na úspěch konkrétního zakoupeného motivu mince.

Stříbrné šperky (spolu se zlatými) patří mezi ty nejoblíbenější. Výhodou je, že šperk si vyberete přesně podle vašich představ, případně si jej můžete nechat na objednávku přizpůsobit. Dát blízkému člověku náhrdelník nebo náušnice je jistě osobnější než věnovat investiční slitek.

Mezi obchodníky je nyní stále oblíbenější obchodování pomocí CFD. V tomto případě investor nekupuje kov fyzicky, ale „pouze“ spekuluje na zvýšení, nebo pokles jeho ceny. Kontrakt bývá zpravidla v objemu 1 trojské unce.

Poslední příspěvky od redaktora Jan Jílek (zobrazit všechny)
Aktuální cena stříbra za gram a trojskou unci | budoucí vývoj kurzu

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top