EUROC – kryptoměna vázaná na euro – přelomový stablecoin?

euroc

Americká společnost Circle připravuje na 30. června 2022 spuštění nového stablecoinu Euro Coin (ticker EUROC). Circle vychází ze stejného modelu, který využívá již společností vydaný a zaběhnutý USD Coin (USDC), který se těší oproti jiným podobným projektům obecně velké důvěře ze strany investorů – je dokonce celkově čtvrtou největší kryptoměnou co do její tržní kapitalizace vůbec.


Euro Coin je navržen tak, aby byl maximálně stabilní a je proto ze 100 % kryt eury uloženými na bankovních účtech. Coin bude směnitelný v poměru 1:1 za skutečná eura. Oproti „klasickému“ euru bude jako jiné již dnes fungující stablecoiny dostupný uživatelům 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, včetně státních svátků a víkendů.

Circle na svém webu uvádí, že v červnu 2022 byl celkový oběh všech stablecoinů denominovaných v eurech pouhých 129 milionů dolarů. Ve srovnání s částkou 156 miliard dolarů v případě dolarových stablecoinů jde opravdu jen o zlomek.

Zavedení Euro Coinu má umožnit  malým investorům ale také větším společnostem (podnikům) snadno přesouvat likviditu v eurech mezi jednotlivými kryptoměnovými burzami nebo mezi burzou a jejich vlastní peněženkou.

Circle předpokládá, že po uvedení EUROC zavedou směnárny a burzy nové kryptoměnové páry a bude tak možné kryptoměny nakupovat tímto způsobem za eura. Otázkou ale zůstává, jaký bude alespoň zpočátku o tento stablecoin skutečně zájem.

Zavést „eurocoin“ se pokoušel již projekt Terra (LUNA), který ale stavěl svůj coin jako tzv. algoritmický, který nevydržel propad ceny podkladového tokenu. Oproti tomu USDC a nyní nově i EUROC patří ke coinům, které jsou kryty na základě kolaterálu, tedy skutečných fiat měn (eur, respektive dolarů) držených vydavatelem na účtech v bance.

Euro Coin bude oficiálně dne 30. června  spuštěn na platformě Ethereum. Později v tomto roce je v plánu rozšíření na další blockchainy. Stablecoiny obvykle používají například blockchainu Binance Coin (BNB) nebo Tron. Vývojářům je již nyní otevřena možnost vytvářet na Euro Coinu smart kontrakty.

Poslední příspěvky od redaktora Jan Jílek (zobrazit všechny)
EUROC – kryptoměna vázaná na euro – přelomový stablecoin?

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top