EUROC – kryptoměna vázaná na euro – přelomový stablecoin?

euroc

Americká společnost Circle připravuje na 30. června 2022 spuštění nového stablecoinu Euro Coin (ticker EUROC). Circle vychází ze stejného modelu, který využívá již společností vydaný a zaběhnutý USD Coin (USDC), který se těší oproti jiným podobným projektům obecně velké důvěře ze strany investorů – je dokonce celkově čtvrtou největší kryptoměnou co do její tržní kapitalizace vůbec.


Euro Coin je navržen tak, aby byl maximálně stabilní a je proto ze 100 % kryt eury uloženými na bankovních účtech. Coin bude směnitelný v poměru 1:1 za skutečná eura. Oproti „klasickému“ euru bude jako jiné již dnes fungující stablecoiny dostupný uživatelům 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, včetně státních svátků a víkendů.

Circle na svém webu uvádí, že v červnu 2022 byl celkový oběh všech stablecoinů denominovaných v eurech pouhých 129 milionů dolarů. Ve srovnání s částkou 156 miliard dolarů v případě dolarových stablecoinů jde opravdu jen o zlomek.

Zavedení Euro Coinu má umožnit  malým investorům ale také větším společnostem (podnikům) snadno přesouvat likviditu v eurech mezi jednotlivými kryptoměnovými burzami nebo mezi burzou a jejich vlastní peněženkou.

Circle předpokládá, že po uvedení EUROC zavedou směnárny a burzy nové kryptoměnové páry a bude tak možné kryptoměny nakupovat tímto způsobem za eura. Otázkou ale zůstává, jaký bude alespoň zpočátku o tento stablecoin skutečně zájem.

Zavést „eurocoin“ se pokoušel již projekt Terra (LUNA), který ale stavěl svůj coin jako tzv. algoritmický, který nevydržel propad ceny podkladového tokenu. Oproti tomu USDC a nyní nově i EUROC patří ke coinům, které jsou kryty na základě kolaterálu, tedy skutečných fiat měn (eur, respektive dolarů) držených vydavatelem na účtech v bance.

Euro Coin bude oficiálně dne 30. června  spuštěn na platformě Ethereum. Později v tomto roce je v plánu rozšíření na další blockchainy. Stablecoiny obvykle používají například blockchainu Binance Coin (BNB) nebo Tron. Vývojářům je již nyní otevřena možnost vytvářet na Euro Coinu smart kontrakty.

EUROC – kryptoměna vázaná na euro – přelomový stablecoin?

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top