Cena niklu a její předpokládaný vývoj

nikl

Dozvíte se, čím je ovlivněna cena niklu, jaký předpokládáme její budoucí vývoj a jak lze s tímto kovem obchodovat. Ukážeme si, k čemu se nikl používá.


Aktuální k 02.02.2023 10:59
1 t = 649 397,12 CZK 1 t = 30 058,50 USD

Graf s aktuální cenou niklu

Obchodovat Futures Niklu u Etoro

78 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Co je nikl a jaké má použití

Nikl (chemická značka Ni) je bílý a kujný kov stříbrno-bílé barvy. Vyznačuje se silným leskem. Nikl při pokojové teplotě oxiduje jen velice pomalu a je tak považován za korozivzdorný.

Historicky se nikl používal k pokovování železa a mosazi, dále k potahování chemických zařízení a k výrobě slitin, které si zachovávají vysoký stříbrný lesk. V současné době patří mezi hlavní použití nátěry proti korozi a výroba oceli, která je nezbytná zejména pro stavební a automobilový průmysl.

Produkce niklu ve světě

V roce 2021 se na světě za rok vyprodukovalo přibližně 2,7 milionu metrických tun niklu. Z jednotlivých zemí světa se nejvíce niklu podle údajů za tentýž rok vyprodukovalo v Indonésii (1 milion), na Filipínách (370 tisíc), v Rusku (250 tisíc) a na území Nové Kaledonie (160 milionů tun niklu), což je souostroví nacházející se v Tichém oceánu.

Historický vývoj ceny niklu

Stejně jako cena hliníku, se i cena niklu běžně uvádí v amerických dolarech (USD) za tunu kovu (1 000 kg).

Údaje o ceně kovu je možné spolehlivě dohledat přibližně od roku 1993. Od té doby si kov prošel několika volatilními cykly, které si podrobněji představíme.

Několika menšími výkyvy prošel kov po dobu deseti let od roku 1993. Jeho cena se pohybovala mezi 3 300 a 9 300 USD. Následný první velký zaznamenaný cenový boom přišel na jaře roku 2006. Za asi 13 měsíců se cena vyšplhala z 15 000 na dosavadní maxima ve výši 49 000 dolarů.

Tato cenová bublina praskla společně s příchodem ekonomické recese v roce 2007. Na konci téhož roku stál nikl asi 28 000 USD, aby se v následujícím roce propadl na tehdejší minima. Cena za tunu se pohybovala okolo 10 000 USD.

Poměrně prudký růst můžeme vidět také v období 2008 až 2011. Cena v roce 2011 kulminovala na 28 000 amerických dolarech. Následovalo období s klesající tendencí, lokální dno bylo na ceně 8 500 USD počátkem roku 2016. Pozvolný růst přerušila v létě roku 2021 naopak růst velmi strmý. Aktuální maxima za rok 2022 má zatím nikl na úrovni 47 000 USD v březnu tohoto roku. Začátkem května 2022 cena niklu konsoliduje, osciluje okolo 31 tisíc dolarů za tunu kovu.

Cenový šok posledních měsíců byl způsoben zejména celkovou nejistotou na trzích způsobenou válkou na Ukrajině.

Výhled ceny niklu do budoucna

Cena tuny niklu počátkem května 2022 se pohybuje okolo 31 000 USD. Pokud se podíváme na cenu z pohledu technické analýzy, pak první úrovně supportu nalezneme okolo hodnoty 30 500 USD. Tuto hladinu by mohl nikl v nejbližší době otestovat.

Pokud by cena kovu i nadále udržela klesající trend, pak může dojít k následnému poklesu až na úrovně 25 200 amerických dolarů.

Na druhou stranu, pokud se propady ceny zastaví, a dojde k obnovení stoupajícího trendu ceny, pak první rezistence se objeví u ceny 36 100 USD. V aktuální turbulentní době není dost dobře možné odhadnout, v jakém časovém horizontu bude nikl měnit svůj trend.

Lze ale očekávat, že vzhledem k celosvětovým inflačním trendům bude i nikl do značné míry kopírovat cenovou křivku významných komodit včetně energií a průmyslových kovů.

Dalšími případnými rezistencemi na cestě stoupajícího trendu jdou tyto úrovně: 44 100, 53  900 a 82 800 amerických dolarů za tunu tohoto kovu.

Upozorňujeme, že se nejedná se o investiční doporučení, ale o osobní názor autora článku.

Jak obchodovat nikl

Nikl se aktuálně obchoduje zpravidla v nehmotné podobě. První možností je investice přes tzv. future contracts. Investor si tak kupuje cenný papír, který ho opravňuje k výplatě aktiva v předem danou dobu. Nejběžněji bývá tato výplata určena podle měsíce splatnosti.

Druhou možností nehmotné investice je tzv. CFD, kdy investor spekuluje na aktuální růst nebo pokles ceny niklu. Jde o smlouvu s brokerem, dnes nejčastěji nabízenou a uzavíranou on-line. Od brokera si „kupujete“ komoditu, zde kov nikl, za určitou cenu. Následně je na vás, kdy se necháte z uzavřené smlouvy vyplatit. Broker se zavázal vyplatit investorovi rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou.

Fyzické investování do niklu prakticky není možné, ledaže by byl investor například zpracovatelem tohoto kovu a vlastnil by závod zpracovávající kovy tohoto druhu. Pro běžné retailové investory je tato možnost téměř nedosažitelná.

Obchodovat Futures Niklu u Etoro

78 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Co ovlivňuje cenu niklu

Velkou část poptávky po niklu tvoří zejména automobilový a stavební průmysl. Nikl se přidává do oceli pro zlepšení vlastností této slitiny. V době vysoké poptávky po ocelových výrobcích a konstrukcích bude poptáván také nikl, jehož cena proto může růst.

Cena niklu a její předpokládaný vývoj

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top