Cena zinku a její předpokládaný vývoj

zinek

Dozvíte se, čím je ovlivněna cena zinku, jaký předpokládáme její budoucí vývoj a jak lze s tímto kovem obchodovat. Ukážeme si, k čemu se zinek používá a jak se těží.


Aktuální k 03.10.2022 09:59
1 t = 74 542,54 CZK 1 t = 2 985,00 USD

Graf s aktuální cenou zinku

Obchodovat Futures Zinku u Etoro

78 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Co je zinek a jaké má použití

Zinek (chemická značka Zn) je měkký kov modrobílé barvy, vyznačuje se velkým leskem. Při obvyklých teplotách je křehký.

Tento kov se používá ve slitinách – ve spojení s mědí tvoří mosaz. Uplatňuje se také antikorozní (ochranný) materiál. Pozinkovaný železný plech vydrží déle. Využívá se jako materiál ve stavebnictví, jsou z něj vyrobeny například střechy nebo okapy, a také v potravinářství pro výrobu konzerv. Zinek se používá také v akumulátorech (v galvanických článcích). Z jeho sloučenin se také vyrábí nátěrové barvy (tzv. zinková běloba). Chemicky se pomocí zinku čistí stříbro od olova.

Produkce zinku ve světě

Zinek je čtvrtým nejpoužívanějším kovem na světě. V roce 2021 se ho na světě vyprodukovalo 13 milionů tun. Z jednotlivých zemí světa se nejvíce zinku za rok 2021 vytěžilo v Číně (4,3 milionu), dále v Peru (1,4 milionu) a v Austrálii (1,3 milionu tun). Ze zemí Evropské unie najdeme na 11. místě Švédsko s produkcí 230 tisíc tun zinku ve stejném roce.

Dosavadního vrcholu dosáhla světová produkce zinku v roce 2015. Tehdy bylo vyprodukováno 13,6 milionu tun.

Historický vývoj ceny zinku

Cena zinku se běžně uvádí v amerických dolarech (USD) za tunu kovu (1 000 kg). Údaje o ceně je možné spolehlivě dohledat přibližně od roku 1960. Od té doby si kov prošel několika velkými cykly, které si představíme.

První skokový růst přišel na konci 80. let 20. století. Z 860 USD v lednu 1988 se tržní hodnota vyšplhala až na lokální maximum 2 040 USD v únoru 1989.

Následující „bublina“ proběhla mezi červnem 2005 a listopadem 2006. Opět zde byl velmi razantní skok – z 1 200 amerických dolarů na dosavadní historická maxima na úrovni 4 600 USD za tunu zinku. Šlo o velice razantní a takřka čtyřnásobný růst během roku a půl.

Následoval poměrně značný propad komodity. Lokálně nejnižší cena byla začátkem roku 2009, kdy stále probíhala celosvětová hypoteční finanční krize, na hodnotě 1 100 amerických dolarů.

Velký skok vidíme na mnoha komoditách včetně zinku v posledních dvou letech. Odborníci hovoří o obrovské inflační vlně. Přestože nárůst ceny je znatelný, v porovnání s roky 2008 až 2009 jde o růst přibližně „pouze“ dvojnásobný. Zatímco v dubnu 2020 se tuna zinku obchodovala za asi 1 950 USD, v dubnu 2022 stojí okolo  4 500 USD.

Výhled ceny zinku do budoucna

Podívejme se na cenu z pohledu technické analýzy, podle které se aktuálně pohybujeme na rezistenci okolo 4 500 USD. Pokud cena kovu i nadále poroste, pak můžeme očekávat v horizontu přibližně 14 měsíců dosažení úrovní 6 500 amerických dolarů.

Pokud by naopak došlo k propadu, pak první úroveň, na které se cena zastaví, by měla být přibližně 3 600 USD.

Upozorňujeme, že se nejedná se o investiční doporučení, ale o osobní názor.

Jak obchodovat zinek

Zinek se obchoduje zpravidla ve formě virtuální, nehmotné. Jde nejčastěji buď o tzv. future contracts nebo o CFD. V prvním případě si investor kupuje cenný papír, který ho opravňuje k výplatě aktiva v určitou danou dobu. K vypořádání cenného papíru dochází naplněním jeho data splatnosti (resp. měsíce splatnosti).

Naopak ve fyzické podobě se kov moc neobchoduje. Oproti drahým kovům jako je zlato nebo stříbro je jeho hodnota nižší. Investor by tak musel nakoupit velký objem (velké množství), aby proběhl smysluplný obchod. Pro srovnání, cena 1 tuny zinku je v dubnu 2022 srovnatelná s 2,3 trojskými uncemi zlata. Tedy 1 000 kg odpovídá přibližně 71,5 gramům žlutého kovu.

Obchodovat Futures Zinku u Etoro

78 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Na druhou stranu CFD je flexibilnější. Jde o příslib vašeho brokera, který říká, že si od něj „kupujete“ komoditu za určitou cenu. Následně je na vás, kdy se rozhodnete si nechat tuto smlouvu vyplatit. Broker se zavázal vám vyplatit rozdíl mezi aktuální cenou a hodnotou, na které jste CFD uzavírali (tedy kdy jste si aktivum „koupili“).

Co ovlivňuje cenu zinku

Velkou část poptávky po zinku tvoří zejména stavební, automobilový a hutní průmysl. Z dlouhodobého hlediska cena kovu koreluje s  komoditami, zejména s kovy, u nichž v současné době vidíme obrovský nárůst cen.

Výroba zinku je poměrně energeticky náročná. Důležitým faktorem ovlivňujícím cenu tohoto kovu je cena elektřiny, která v posledních několika letech výrazně stoupá. Zdražují také uhlí a plyn, ze kterých se ve velké míře elektrická energie ve světě vyrábí. Pokud zůstane poptávka firem po tomto kovu stejná, případně se i zvýší, můžeme očekávat další nárůst jeho ceny.

Poslední příspěvky od redaktora Jan Jílek (zobrazit všechny)
Cena zinku a její předpokládaný vývoj

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top