Cena topného oleje a její předpokládaný vývoj

hořící topný olej

Cena topného oleje je ovlivněna především cenou ropy, ze které se vyrábí. Topný olej za poslední rok a půl více než ztrojnásobil svoji cenu. Topný olej stále nabízí potenciál pro velký růst, protože jeho cena doposud nedosáhla předchozího vrcholu.


Aktuální cena topného oleje

Co je topný olej a jaké má použití

Topný olej se vyrábí z ropy. Získáván je destilací a následnou rafinací. Jde o hořlavinu užívanou v kotlích a pecích jako palivo. Co se složení týče, topný olej je podobný naftě po fyzikální i chemické stránce. V některých domácnostech je topný olej používán na vytápění. Je oblíbený například ve Spojených státech amerických, zatímco u nás převažují jiné formy paliv jako je dřevo nebo uhlí. Po benzinu a naftě jde o třetí nejrozšířenější ropný produkt na světě.

Existují tři druhy topného oleje: extra lehký (TOEL), lehký (LTO) a těžký (TTO). Rozlišuje se podle hustoty při 20 stupních Celsia. TOEL má hustotu 860 kg/m3, LTO 920 kg/m3 a TTO 990 kg/m3. Dále můžeme topný olej rozdělit na jednotlivé druhy podle obsahu síry nebo podle jeho viskozity.

Produkce topného oleje ve světě

Podle posledních dostupných ověřených dat se v roce 2005 vyprodukovalo přibližně 550 milionů tun topného oleje. Od té doby vzrostla produkce ropy o přibližně 10 %. Můžeme předpokládat, že obdobně vzrostla i produkce topného oleje. Měla by se tak pohybovat okolo 600 milionů tun hotového produktu.

Historický vývoj ceny

Cena topného oleje byla v posledních dvaceti letech „jako na houpačce“. Z historického pohledu vstoupil topný olej do tzv. rally v roce 2000. Tehdy byla jeho cena 0,75 USD a v následujících 8 letech vyrostla až na hodnotu 4 USD/galon. Vznikl tak nový cenový vrchol. Poté topný olej razantně zlevnil a jeho cena se zastavila na úrovních mírně nad 1 americkým dolarem.

Mezi lety 2011 a 2014 stál topný olej stabilně okolo 3 amerických dolarů. Následně své dvě „dna“ měl topný olej v roce 2016 na ceně 0,97 USD a v březnu 2020 na ceně 0,61 USD/galon. Od té doby ale neustále roste a do října roku 2021 si topný olej připsal 1,69 amerického dolaru za galon.

Výhled ceny topného oleje do budoucna

Aktuálně rostou ceny surovin všude na světě. Lze přepokládat, že pokud se nezastaví růst ceny ropy, nezastaví se ani topný olej. Navíc v následujících měsících začne v mnoha zemích Evropy a Ameriky topná sezóna. Jak již bylo řečeno výše, v USA je topný olej velice významný zdroj energie. Tamní obyvatelé jej používají na vytápění.

Historické údaje o ceně ukazují, že do historického maxima 4 USD/galon nyní (říjen 2021) „chybí“ přibližně 45 % této hodnoty. Potenciální růst představuje pro investory velice slušné zhodnocení i za předpokladu, že by bylo nových vrcholů dosaženo až v horizontu několika let.

Jak obchodovat topný olej

Topný olej se obchoduje v galonech. Jeden galon odpovídá přibližně 3,9 litru. S topným olejem se obchoduje na komoditních burzách. K nejznámější patří americká burza New York Mercantile Exchange (NYMEX). Topný olej zde nalezneme pod tickerem HO (podle anglického „heating oil“). Retailoví investoři ale s topným olejem příliš neobchodují. Poukazuje na to skutečnost, že pouze minimum on-line brokerů nabízí na tuto komoditu tzv. CFD (contract for difference), jedním z nich je broker Plus500 86 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze. Detailní informace o brokerovi naleznete v recenzi.

Obchodovat CFD Topný olej u Etoro

81 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Co ovlivňuje cenu topného oleje

Cena topného oleje je z velké části ovlivněna cenou ropy na světových trzích. Ropa je vstupní surovina pro výrobu topného oleje. Lze tak rozumně očekávat, že s rostoucími cenami ropy poroste i topný olej.

Kromě ekonomického důvodu je třeba brát do úvahy také situaci geopolitickou. Strana nabídky topného oleje je ovlivněna stabilitou zemí, ve kterých se tato vstupní surovina těží. Země Středního východu mívají nestabilní vlády, což může vést k výpadkům dodávek ropy, a tedy i k nárůstu ceny ropy a topného oleje.

Na straně poptávky je důležité zmínit použití topného oleje, protože v USA je tato komodita hojně využívána pro vytápění domácností. Pokud bude v následujících letech tvrdší zima, poroste retailová spotřeba topného oleje. Poptávka může být vysoká také ze strany podniků, které v posledních měsících obnovují výrobu na hodnoty před koronavirovou krizí.

Cena topného oleje a její předpokládaný vývoj

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top