Důležité konkurenční výhody firem

konkurenční výhody firem

V tomto článku se podíváme na ty nejdůležitější aspekty konkurenčního prostředí firem a zjistíme, jak vám mohou pomoci se rozhodnout, kam investovat vaše peníze.


Ve světě investic není vždy jednoduché se rozhodnout, kam směřovat své finanční prostředky. Jedním ze zásadních faktorů, kterými se mohou investoři řídit, jsou konkurenční výhody firem. Jaké z nich jsou klíčové a stojí za to je sledovat?

Konkurenční výhody

Uveďme si největší a nejčastější výhody, které mohou mít firmy oproti svým přímým konkurentům. O konkurenčních výhodách často mluví také Warren Buffet, známý investor a miliardář, takzvaný “Věštec z Omahy”, který inspiruje investory po celém světě i v dnešní době.

  • Silná značka: Mít silnou značku je podle Buffetta klíčovým prvkem úspěšné firmy. Silná značka vytváří důvěru u zákazníků a umožňuje firmě prodávat své zboží nebo služby za vyšší ceny než konkurence, a to “pouze” nebo zejména na základě své značky.
  • Nízké náklady: Podle mnohých investorů platí, že společnosti s nízkými provozními náklady mají značnou konkurenční výhodu. Efektivní řízení nákladů může znamenat lepší ziskovost a dlouhodobý úspěch ve vysoce konkurenčním prostředí firem obchodovaných na burze.
  • Kompetentní vedení: Dobře řízená firma s kompetentním vedením má větší šanci na dlouhodobý růst. A naopak, pokud má sice firma mnoho skvělých zaměstnanců, ale jejich pokud vedení nebude dlouhodobě dělat dobrá a efektivní rozhodnutí, pak nemusí být v budoucnu úspěšná.
  • Dlouhodobá konkurenční výhoda: Zní to sice banálně, ale v zásadě jde o to, aby firma měla trvalý konkurenční náskok, tedy výhodu jako například patent na unikátní technologii, síť distribuce produktu nebo služby apod.
  • Náročný vstup do odvětví: Konkurenční výhodu mají dále společnosti, které již v minulosti vstoupili do některého z odvětví, do kterého se v současné době obtížně vstupuje novým subjektům. Takovým příkladem jsou například banky, farmaceutické nebo automobilové firmy, dále energetické koncerny nebo firmy v mediálním průmyslu (mediální domy).
  • Stabilní cash flow: Důležitým faktorem je podle mnohých odborníků stabilní generování hotovosti. Firma by měla být schopna generovat dostatečný cash flow pro pokrytí provozních nákladů, ale také například investice do růstu. Pokud jej nemá, tak si musí potřebnou hotovost půjčovat. Následné vysoké zadlužení může být potenciálně problematické a může přerůst až do stavu předlužení firmy.
  • Loajální zákazníci: V neposlední řadě je pro firmu výhodné mít loajální zákazníky, kteří se stále vrací a preferují produkty nebo služby stále té stejné firmy. V marketingu se takové firmě (značce) říká “love brand”.
Obchodovat reálné akcie u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

Jak zjistit konkurenční výhody

Konkurenční výhody určité firmy se obvykle zjišťují analýzou trhu, resp. analýzou oboru, ve kterém působí. To znamená porovnávat mezi sebou firmy např. v rámci bankovnictví, ve farmaceutickém či energetickém průmyslu nebo technologické akcie. Porovnávat můžete hlavní konkurenční výhody, které jsme uvedli výše.

Například pokud se rozhodujete při nákupu akcií u tří nebo čtyř společností, kterou z nich vybrat, pak si můžete vytvořit odškrtávací seznam: jaké má firma vedení, zda má dostatečně silnou značku, zda má nějakou skutečně dlouhodobou konkurenční výhodu nebo zda jsou její zákazníci loajální.

Druhým způsobem je analýza účetnictví určité firmy. Kdo je znalý účetnictví, se může pročítatáním účetních závěrek společností veřejně obchodovaných na burzách dozvědět například to, jaké mají společnosti cash flow, jak moc jsou zadlužené nebo také, jaký je jejich zisk před / po zdanění. Šikovný analytik si pak dokáže odvodit, v jaké finanční kondici se firma nachází.

Příklady úspěšných firem s konkurenční výhodou

V následujících kapitolách si ukážeme společnosti, které jsou velmi úspěšné a mají ve svém oboru určitou konkurenční výhodu. Díky ní se také velice často tyto společnosti dostaly na úplný vrchol v daném odvětví.

Upozorňujeme, že tento článek není investičním doporučením. Předtím než budete investovat své vlastní finanční prostředky, vždy kontaktujte odborníka a poraďte se s ním. Vybrané společnosti mají hlavně demonstrovat konkurenční výhodu v praxi a nejsou příklady “dokonalých společností”. Jako investoři se ale můžete firmami, který uvádíme, inspirovat a hledat podobné hodnotné společnosti, do kterých může být vhodné investovat.

ExxonMobil – úspěch na poli paliv

ExxonMobil (ticker XOM) je společnost, kterou si většina lidí spojí s ropou a ropnými produkty. Konkurenční výhoda a úspěch této firmy spočívá zejména v jejím vedoucím postavení na trhu v těžbě a zpracování ropy a plynu na celosvětové úrovni. S významnými investicemi do technologií a globální infrastrukturou má firma schopnost získávat energii efektivně a udržitelně. Její silná značka a loajální zákaznická základna ji posilují čím dál více mezi její konkurencí.

JPMorgan Chase & Co – top americká banka

JPMorgan Chase & Co. (ticker JPM) vyniká na trhu finančních služeb díky své rozsáhlé globální síti, diverzifikovanému modelu podnikání a silnému postavení zejména v investičním bankovnictví. JPMorgan má zejména ve Spojených státech silnou značku i pověst v oblasti investic. Jde o jednu z bank, která vyšla z poslední větší finanční krize let 2008-2009 jako vítěz. Nejen že nezbankrotovala, ale její akcie od té doby nadále rostou, protože má kompetentní management a stabilní cashflow.

Coca-Cola – originál, který znají všichni

The Coca-Cola Company (ticker KO) je jedním z předních světových výrobců nealkoholických nápojů. Má extrémně silnou značku, která zahrnuje nejen Coca-Colu, ale i mnoho dalších populárních nápojů, jako je Sprite, Fanta apod. Je pro mnohé takzvaný love brand, čili je to značka, která má loajální zákaznickou základnu po celém světě. Zejména distribuční síť a marketingová strategie Coca-Coly jsou klíčovými faktory její konkurenční výhody. Podle mnohých analytiků již “druhá Coca-cola” nikdy nevznikne, protože pro ni zkrátka na světovém trhu už není místo.

Důležité konkurenční výhody firem

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top