Jak investovat do vína jako ostřílený profesionál

investice do vina

Proč je víno jednou z nejlepších alternativních investic a jaký způsob investování do vína je pro vás nejvýhodnější?


Stále více investorů se v dnešní době zajímá o alternativní investice. Kromě dynamických investic typu akciový index nebo konzervativních aktiv v podobě dluhopisů a nemovitosti tak lze do portfolia zařadit například investiční víno. A právě vínem se budeme v tomto článku zabývat a popíšeme si investováním do vína prostřednictvím akcií a ETF.

Způsoby investování do vína

V článku se budeme zabývat výhradně investicemi do akcií, resp. ETF.

Za krátkou zmínku a pro porovnání uveďme, že investovat můžeme také do “fyzického vína”. To znamená skutečně nakupovat jednotlivé lahve vybraných vín, což ale s sebou přináší zejména vyšší náklady na uskladnění zakoupených produktů, případně také vyšší časovou náročnost, protože je třeba lahve vybrat, zakoupit a dále také dopravit na místo archivace a podobně.

Hlavní důvody proč investovat do vína

Prvním a v zásadě hlavním důvodem je možnost zhodnotit vaše finanční prostředky. Kvalitní víno může s časem získat na hodnotě a potenciálně vás ubrání před inflací. Některá vína historicky ukázala dokonce významné zhodnocení v řádu desítek procent ročně. Stala se tak ve vybraných případech lepší investicí než například komodity nebo některé akcie z méně výdělečných sektorů. Například během finanční krize lze víno srovnat s akciovými tituly bank, které tou dobou mohou naopak, ve srovnání s vínem, prodělávat.

Investice do vína vám může navíc rozšířit a diverzifikovat tradiční investiční portfolio. Diverzifikace obecně může snížit riziko propadu vašich investic jako celku. Víno často nemá moc velkou korelaci s jinými třídy aktiv, jako jsou například vládní dluhopisy, komodity, spořicí produkty nebo hotovost a může tak přinést vyvážení vašeho portfolia.

Kvalitní víno má obecně jako jiné vzácné komodity tendenci růst s časem na hodnotě. Vzhledem k omezenému množství kvalitních vín na trhu a stálé poptávce po nich může cena vína stoupat i přes zvýšenou inflaci posledních let. Paradoxně někteří ekonomové tvrdí, že luxusní statky se oproti očekávání nejlépe prodávají v dobách krize, luxusní víno nevyjímaje.

Vybrané akciové tituly pro investování do vína

Podívejme se na konkrétní akciové tituly, společnosti spojené s produkcí a prodejem vína. Společnosti uvedené v tomto seznamu se obchodují na newyorské burze v USA. Často jde o tituly, které investorům vyplácí dividendu.

U 51 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Vybrané níže uvedené akcie můžete pohodlně zakoupit u on-line brokera eToro, po kliknutí na uvedený odkaz.

  • Diageo plc (ticker DEO) je společností původem z Velké Británie zabývající se výrobou a distribucí široké škály alkoholických nápojů, mezi které patří také víno. Jsou držitelé značek jako jsou Sterling Vineyards nebo Beaulieu Vineyard. Společnost stabilně roste a nabízí aktuálně roční dividendu ve výši přibližně 2 %.
  • Willamette Valley Vineyards, Inc. (ticker WVVI) je americká společnost, která se zaměřuje na výrobu a prodej vína z oblasti Willamette Valley ve státě Oregon, kde společnost také sídlí. Aktuálně nevyplácí akcionářům dividendu.
  • Crimson Wine Group, Ltd. (ticker CWGL) sídlí v Kalifornii v USA. Jde o firmu, která vlastní a provozuje více vinařství ve významných regionech států Kalifornie, Oregon nebo Washington.

Investovat můžete také do “vinných společností” mimo kapitálový trh USA.

  • Treasury Wine Estates Limited (ticker TWE) je australská společnost, která se obchoduje na tamní burze ASX. Je jedním z největších světových producentů a distributorů vína. Do jejich portfolia patří známé značky jako Penfolds, Wolf Blass a Lindeman’s. Vyplácí relativně vysoké dividendy okolo 3 %.
  • Pernod Ricard SA (ticker RI) je francouzská společnost působící na celém světě. Vyrábí a distribuuje alkoholické nápoje včetně vína. Je obchodována na pařížské burze Euronext Paris. Vyplácí velice pěknou dividendu okolo 2 %.

Vybraná ETF pro investování do vína

Pokud chcete investovat s větší diverzifikací, můžete zakoupit ETF. Fondy tohoto typu investují často do určitého indexu. Níže uvádíme seznam vybraných ETF, jejichž prostřednictvím můžete investovat do vína. Pokud je u konkrétního ETF uveden odkaz, lze tuto akcii zakoupit u brokera eToro.

  • iShares Global Consumer Staples ETF (ticker KXI) investuje do akcií spojených s výrobou spotřebního zboží. ETF sleduje výkonnost společností zahrnutých v indexu S&P Global 1200 Consumer Staples Index. Jde zejména o odvětví potravin, nápojů včetně vína nebo tabáku.
  • Vanguard Consumer Staples ETF (ticker VDC) se zaměřuje na akcie ze sektoru spotřebního zboží v USA. Toto ETF sleduje výkonnost indexu MSCI US Investable Market Index (IMI), který zahrnuje kromě výrobců spotřebního zboží také producenty alkoholických nápojů včetně vína.
  • AdvisorShares Vice ETF (ticker ACT) investuje do společností vyrábějících spotřební zboží, kam spadá alkohol, tabák nebo dokonce marihuana a také do společností herního průmyslu. Cílové investice jsou tak obecně řečeno spojeny se zábavou a dá se říct, že tyto akcie nejsou tolik závislé na vývoji ekonomiky.
  • Consumer Staples Select Sector SPDR Fund (ticker XLP) je alternativou k prvnímu zmíněnému ETF. Zakoupením tohoto ETF můžete investovat do oblasti potravin, nápojů včetně vína nebo domácí péče.

Závěr

Vybraným vinařským titulům se za poslední roky poměrně dařilo. Společnosti zabývající se výrobou, prodejem, respektive distribucí alkoholu patří obecně k dividendovým titulům a jejich držení může obnášet výnos okolo 2 až 3 % ročně.

Připomínáme, že před nákupem nebo prodejem akcií si vždy udělejte vlastní rešerši. Případně se předem poraďte s profesionálem, tj. například odborným finančním poradcem, který se zabývá investováním nebo akciemi.

Jak investovat do vína jako ostřílený profesionál

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top