Jak funguje Bitcoin ETF, jaké má alternativy a jak s ním obchodovat

bitcoin

Nový způsob, jak investovat do Bitcoinu, je prostřednictvím specializovaného ETF, jedná se o investiční nástroj, který umožňuje obchodovat Bitcoin zcela bez nutnosti přímého vlastnictví této kryptoměny.


V tomto článku se podíváme na to, co přesně je Bitcoin ETF, jaké má výhody a jak ho obchodovat. Ukážeme si také, jaké existují alternativy v podobě dalších cenných papírů.

Co je Bitcoin ETF

Bitcoin ETF je investiční fond, jehož akcie se obchodují na burze podobně jako u “klasického” ETF. Takový fond nakupuje a drží skutečné Bitcoiny. Podle aktuální poptávky investorů po akciích Bitcoin ETF následně správci fondu mohou Bitcoin přikoupit, aby uspokojili poptávku na trhu. Zakoupenou kryptoměnu fond bezpečně ukládá na vlastních virtuálních peněženkách.

V některých případech může Bitcoin ETF také držet “pouze” cenné papíry, které jsou svojí cenou navázané na Bitcoin. Typicky jde o futures kontrakty, tedy cenné papíry zaručující nákup Bitcoinu za určitou cenu v budoucnu. Tyto cenné papíry v zásadě v čase kopírují cenu Bitcoinu a jsou hlavním pokladem některých Bitcoin ETF.

Hlavní výhody Bitcoin ETF pro investory

Velkou výhodou je jednoduchost. Bitcoin ETF poskytuje jednoduchý způsob, jak získat expozici k ceně Bitcoinu bez toho, aniž by investor potřeboval pokročilé znalosti o samotném Bitcoinu.

Další otázku, kterou řada investorů řeší, je regulace. Jelikož jsou Bitcoin ETF obchodovány na regulovaných trzích, jsou podřízeny určitým pravidlům a dohledu. To poskytuje investorům vyšší míru jistoty a bezpečnosti ve srovnání například s decentralizovanými burzami kryptoměn, na kterých lze jinak Bitcoin zakoupit.

Pokud investujete dlouhodobě, jistě oceníte v českém daňovém prostředí takzvaný časový test na akcie (cenné papíry). V době psaní tohoto článku platí, že pokud držíte akcie Bitcoin ETF déle než 3 roky, neplatíte při prodeji daně ze zisku.

Upozorňujeme, že veškeré daňové záležitosti je potřeba řešit s odborníkem na tuto problematiku, typicky s daňovým poradcem.

Kde koupit Bitcoin ETF?

Prvním krokem k nákupu Bitcoin ETF je vybrat si brokera, který konkrétní ETF nabízí.

V současné době je jedním z bitcoinových ETF akcie fondu ProShares Bitcoin Strategy ETF (ticker BITO). Akcie se obchoduje na burze v New Yorku. Fond v tomto případě nevlastní přímo Bitcoin, ale obchoduje s futures na Bitcoin, tzn. obchoduje vlastně budoucí cenu této kryptoměny.

Obdobné platí pro VanEck Bitcoin Strategy ETF (ticker XBTF), která rovněž obchoduje s futures na Bitcoinu. Je k dispozic na americké mezinárodní burze BATS.

Další možností je investovat do akcií fondu 21Shares Bitcoin ETF. Jde o australský fond založený v roce 2022 investující do “skutečného” Bitcoinu, tedy ne do jiných cenných papírů, futures na Bitcoin.

Velké očekávání investorů se v současné době obrací na USA. Americká Komise pro cenné papíry (SEC) má během ledna 2024 rozhodnout, zda připustí na americký trh dlouho očekávané ETF na skutečný Bitcoin.

Alternativy k ETF

Uveďme si také alternativy k Bitcoin ETF, které fungují v zásadě velmi podobně a bývají obvykle dostupné u běžného brokera.

Bitcoin Exchange-Traded Notes (ETN) a Exchange-Traded Products (ETP) jsou finanční nástroje, které umožňují investorům získat expozici k ceně Bitcoinu bez nutnosti přímého vlastnictví kryptoměny.

V obou případech jde o cenné papíry (certifikáty), které si investor zakoupí. Jde vlastně o “poukaz” na Bitcoin neboli také příslib vydavatele, že pro investora drží uložený Bitcoin. Oba tyto nástroje umožňují investorům obchodovat s kryptoměnami na regulovaných trzích a poskytují alternativu k přímému vlastnictví digitálních aktiv.

Závěr

Bitcoin ETF představuje odvážný, ale potenciálně lukrativní krok pro investory, kteří chtějí získat expozici k ceně Bitcoinu bez nutnosti přímého vlastnictví. S přiměřeným výzkumem, správou rizika a rozumným přístupem k obchodování může být Bitcoin ETF zajímavým přídavkem do investičního portfolia.

Pamatujte však, že investování vždy nese riziko, a je důležité provádět pečlivý výzkum a konzultovat s odborníky před tím, než se rozhodnete investovat.

Jak funguje Bitcoin ETF, jaké má alternativy a jak s ním obchodovat

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top