Jak začít investovat do zlata jako profík – kompletní průvodce

investiční zlato

Podíváme se na způsoby obchodování zlata, řekneme si kdy zlato obchodovat, a také jaké má tento drahý kov výhody a nevýhody.


Jak a kdy začít investovat do zlata

Investování do zlata je jedním z nejstarších a nejtradičnějších způsobů investování vůbec. Zlato je mnohými odborníky dlouhodobě považováno za bezpečnou investici, která vás dokáže ochránit před inflací. Pokud se rozhodnete investovat do zlata, je důležité si uvědomit, že to není krátkodobá investice.

Začátek investování do zlata se může lišit podle individuálních okolností, ale obecně platí, že je dobré začít investovat do zlata jako součást dlouhodobého investičního plánu. Ideálně pokud je vaše finanční situace stabilní a máte dostatek finančních prostředků, které můžete investovat a nebudete je potřebovat v následujících několika letech. Je také důležité si uvědomit, že zlato je cenově volatilní a investování do něj by mělo být vždy doplněno dalšími investicemi, aby bylo váš investiční portfolio dostatečně diverzifikované.

Výhody a nevýhody investování do zlata

Začněme výhodami. Jednou z nejvýznamnějších výhod je, že zlato je obecně a na celém světě považováno za relativně bezpečnou investici. A to nejen profesionálními investory, ale také jednotlivci nebo domácnostmi. Vždyť kdo by neměl doma alespoň pár zlatých náušnic po babičce? Zlato má tendenci posilovat v dobách, kdy se propadají například akciové trhy.

Další výhodou investování do zlata je jeho do jisté míry velká nezávislost na ostatních aktivech jako jsou akcie nebo komodity (ropa, plyn). Zlato má svou vlastní hodnotu, která není tolik ovlivněna ekonomickými faktory a politickými turbulencemi, které mohou mít dopad na jiná zmiňovaná aktiva nebo dokonce obory lidské činnosti. Zlato nabízí možnost diverzifikace vašeho portfolia, díky které můžete rozložit celkové riziko vašich investic do více aktiv.

Výhodou je, v případě fyzického zlata, také skutečná „fyzická dostupnost“ zlatých slitků. To znamená, že mezi investorem a investicí nemusí být žádný prostředník. Odpadá tak hrozba nepředvídatelné události typu krach bank, brokera nebo například úpadek investorových věřitelů, pokud investujete do zlata zprostředkovaně.

Investice do zlata má jako každá investice i určité nevýhody. První z nich spočívá v tom, že ze zlata neplynou žádné dividendy nebo úroky. Investor tak nemá z této investice žádný pravidelně vyplácený příjem.

Pokud si koupíte zlato ve fyzické podobě, počítejte s určitými náklady na uskladnění. Ty se mohou lišit v závislosti na velikosti vaší investice a zvoleném typu skladování (počtu zlatých slitků, uskladnění doma např. v trezoru nebo v bance apod.). Náklady je třeba odečíst při výpočtu celkového čistého výnosu z této investice. S tím souvisí také riziko ztráty nebo odcizení fyzického zlata oproti jeho “papírové” podobě.

Obchodování zlata pomocí akcií

Na akciových trzích se obchoduje s mnoha společnostmi, které se zaměřují na těžbu zlata a  průzkum jeho nalezišť. Konkrétními příklady jsou tyto firmy obchodované na burze v New Yorku (NYSE). V závorce uvádíme ticker dané akcie a stručný popis.

  • Barrick Gold Corporation (GOLD) – kanadská těžební společnost se zaměřením na těžbu zlata, mědi a zinku.
  • Newmont Corporation (NEM) – jedna z největších těžebních společností světa, těží zlato, měď, stříbro, zinek a olovo a podniká v oblastech Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a také v Africe.
  • Franco-Nevada Corporation (FNV) – je kanadská společnost, která se specializuje na těžbu drahých kovů a nerostů a kromě toho financuje těžební projekty. Společnost má portfolio projektů zahrnujících zlato, stříbro, platinu nebo vzácné palladium. Těžba probíhá po celém světě.
Akcie těžebních společností u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

Investice do “zlatých akcií” obvykle logicky kopíruje vývoj ceny zlata. Obdobně jako u ETF je však stále potřeba brát v úvahu také aktuální “zdraví” společnosti (zda jí nehrozí krach, jaké má obchodní marže apod.). Finanční faktory mohou případně kurz odchylovat od vývoje kurzu zlata. Investoři by tak měli být obezřetní a vždy si nastudovat dostupné finanční výsledky společnosti, do které chtějí tímto způsobem investovat.

Obchodování zlata pomocí ETF

Obchodování ETF (neboli Exchange-Traded Funds) navázaných na tento drahý kov je populární způsob, jak investovat do zlata.

“Zlaté” ETF jsou fondy, tedy společnosti obchodované na burze, které investují do zlata některým z těchto způsobů:

  • Koupě a držení akcií jiných obchodovaných společností, typicky těžařů zlata.
  • Držení zakoupeného fyzického zlata. Fond má v tomto případě ve svém portfoliu skutečné fyzické zlato.
  • Obchodování se zlatými futures. Fond tak nevlastní fyzické zlato, ale pouze deriváty.

ETF jsou obecně likvidnější než fyzické zlato. Lze je tedy bez větší prodlevy koupit nebo  prodat na burze s relativně nízkými náklady. Mějte však na paměti, že v tomto případě se jedná o nákup akcií a cena nemusí se zlatem vždy 100% korespondovat v případě jiných vlivů (např. při finančních potížích fondu).

Uveďme si příklady významných ETF na zlato (v závorce je vždy uveden ticker akcie).

  • SPDR Gold Trust (GLD) – jde o největší ETF na zlato na světě, fond vlastní fyzické zlato ve skladech v Londýně, New Yorku a Torontu. Založen byl v roce 2004.
  • iShares Gold Trust (IAU) – tento fond spravuje společnost BlackRock, také vlastní fyzické zlato. Založen byl v roce 2005.
Koupit ETF na zlato u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

Obchodování zlata pomocí ETP a ETC

ETP (neboli Exchange-Traded Product) je investiční produkt, v případě zlata vlastně “poukaz” typicky na jednu trojskou unci (1 oz, 31,1 gramu) tohoto drahého kovu. ETP umožňuje investorům obchodovat s podkladovým aktivem, v tomto případě zlatem, a to bez nutnosti jej fyzicky vlastnit. Obchoduje se tak “papírové zlato”, dle jeho aktuální tržní ceny. ETP může investor kdykoli během pracovní doby burzy koupit nebo prodat.

Zkratka ETC označuje „Exchange-Traded Commodity“, neboli obchodovatelné komodity. Oproti ETP má vydavatel tohoto typu cenného papíru fyzické zlato skutečně zakoupené a uložené, např. v bance.

Obchodování zlata na futures

Investování do zlata pomocí futures se obecně řadí spíše ke způsobům obchodování pro pokročilé investory.

Nejprve je třeba si vybrat trh, resp. burzu, na které se obchodují futures kontrakty navázané na zlato. Jako příklady můžeme uvést burzu COMEX v New Yorku v USA nebo TOCOM se sídlem v japonském Tokiu.

Následně si vyberete futures kontrakty na zlato podle termínu splatnosti a množství zlata, které je kontraktem reprezentováno, a to ideálně podle vašich investičních cílů. Splatnost bývá zpravidla dána koncem určeného měsíce, např. duben 2023. Pro samotné obchodování futures potřebujete účet u brokera, který je registrován na příslušných futures trzích. Než začnete s futures investovat, zjistěte si také, jaké má vámi vybraná burza a broker poplatky.

Obchodování fyzického zlata

Existuje několik způsobů, jak investovat do fyzického zlata. Asi nejrozšířenějším z nich je nákup zlatých slitků. Nejčastěji se kupuje slitek o hmotnosti jedné trojské unce (tj. cca 31,1 gramu). Tento typ slitku lze v době psaní článku zakoupit u specializovaných prodejců za cenu cca 45 000 Kč. Existují ale i jiné hmotnosti, z menších například 1, 5 nebo deset gramů, z větších pak 100 g nebo 1 kg (v přepočtu stojí přibližně 1,44 milionů korun).

Dalším způsobem je koupě sběratelských zlatých předmětů, typicky mincí vydaných často státními mincovnami. Alternativou jsou pak různé zlaté šperky, plakety nebo jiné upomínkové předměty.

Jak začít investovat do zlata jako profík – kompletní průvodce

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top