Kam investovat peníze v roce 2024 než je sežere inflace

inflace

Inflace „žere“ naše úspory jako nikdy dříve a je nutné s ní aktivně bojovat. Připravil jsem pro vás 7 tipů do čeho investovat, které mi pomáhají inflaci přemoci.


Jmenuji se Jan Vávra a už od roku 2001 se zabývám investováním a snažím se reálně zhodnotit své finanční prostředky. Když píši „reálně zhodnotit“ mám na mysli zhodnotit je takovým způsobem, aby zisk byl vyšší než je reálná inflace. „Reálnou inflací“ myslím takovou inflaci, kterou skutečně já a lidé okolo mě pociťují. Ne takovou inflaci, kterou nám oficiálně určuje ČNB.

V tomto článku vám řeknu vše, jak je, žádné zbytečné „okecávání“ a polopravdy kolem. Jsem samozvaný expert. Říkám si tak, protože mám za sebou výsledky, a ne nějaké certifikáty a licence, tudíž tento článek považujte jen za takovou mou úvahu, nejedná se o investiční doporučení. To vám dávat nemohu, protože na to nemám licenci.

1. Protiinflační BitCoin

Inflace je zvyšování cenové hladiny zboží a služeb. Děje se zpravidla proto, že do oběhu se dostane více peněz – například českých korun. Pokud se vyrobí stále stejné množství zboží a současně po něm zůstává vysoká poptávka – cena roste. Co kdyby ale nebylo množné „nafouknout“ objem veškerých korun v české ekonomice?

Bitcoin má zakódovaný, předem pevně daný maximální počet svých virtuálních jednotek. Nikdy nebude existovat více než 21 milionů BitCoinů.

Koupit BitCoin u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

Odborníci tvrdí, že za třináct let své existence si tato první kryptoměna díky své digitální vzácnosti vydobyla místo již také u institucionálních investorů. Existuje mnoho fondů, které do bitcoinu aktivně investují. Už to tedy není čistě záležitost „několika ajťáků“.

Do BitCoinu může díky mnohým aplikacím a kryptoměnovým burzám a směnárnám investovat každý.

Diverzifikace do komodit

Ceny komodit rostou od začátku roku 2022 takřka neustále. Pociťují to třeba řidiči u čerpacích stanic. Cena ropy se již mnoho měsíců drží okolo úrovně 100 amerických dolarů za jeden barel.

Kvůli vysokým cenám surovin a energií se zdražují také běžné potraviny nebo stavby, případně rekonstrukce nemovitostí. Určitým východiskem z této situace je do komodit investovat.

Můžete si vybrat konkrétní komoditu, jejíž zdražení by se vás nejvíce dotklo. Na zvýšení ceny vámi vybrané komodity pak můžete spekulovat prostřednictvím tzv. CFD.

Obchodovat CFD komodity u Etoro

76 % retailových investorů přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

Jde o kontrakt mezi vámi, jako investorem, a vaším brokerem. Zafixujete si tak třeba cenu ropy na současných přibližně 95 USD. Pokud se cena této komodity ještě zvýší, můžete na zvýšení vydělat. Pokud se naopak sníží, měly by také klesnout ceny pohonných hmot a vy reálně ušetříte. Část vašeho portfolia sice potenciálně klesne, jako spotřebitel ale budete nakupovat za výhodnější ceny. Bude to win-win situace.

3. Pořiďte si vlastní nemovitost

Následující tip je zejména pro ty z vás, kteří doposud žijí v nájmu a zároveň mají dostatek prostředků pro nákup nemovitosti. Vlastnické bydlení je v České republice oproti západním státům stále velmi rozšířené. Mnoho lidí vlastní byt nebo dům, ve kterém žijí. Z historického pohledu navíc patřila investice do nemovitostí od devadesátých let k těm nejlepším tuzemským investicím.

Je však třeba mít na paměti, že podle ČNB i některých realitních expertů může být nemovitostní trh v ČR „v bublině“. Je otázkou, o kolik (potenciálně až desítek) procent mohou ceny zejména bytů ve velkých městech padat. Na druhou stranu existují i názory, že zatím není příliš mnoho důvodů ke zlevnění. Nemovitosti se podle dat z realitních serverů stále prodávají za stejné ceny.

Nákupem kvalitní nemovitosti navíc kromě svých bytových potřeb můžete v budoucnu zabezpečit vaše děti. Jde o další výhodu například oproti akciím. Vyřešíte vlastní bydlení a bezpečně investujete vaše peníze.

4. Alternativní investice jako koňak nebo motorka

Alternativní investicí můžeme nazvat také jako „zájmovou investici“. Položte si otázku, jaké je vaše hobby? Čemu se věnujete, když zrovna nepracujete? Pro jednoho je to vyhledávání kvalitního vína nebo whiskey. Pro člověka, se zájmem o techniku může být takovou investicí veterán kabrioletu nebo motorka z první republiky.

Výše popsané investice mají velkou výhodu – budou vás bavit. Do vašeho „investičního projektu“ možná vložíte mnoho hodin vlastní práce. Vaše úsilí ale bude časem odměněno pohledem na krásně opravené historické auto, které se navíc v průběhu let zhodnocuje.

V době vysoké inflace roste cena vzácných, kvalitních věcí, mezi které vhodně vybrané alternativní investice určitě patří.

5. Zlato a stříbro

Drahé kovy pomáhají odjakživa bojovat s inflací. Své místo v investičních portfoliích si ale najdou i dnes. Oproti výše zmíněným tipům je ale potřeba být se zlatem a stříbrem trpělivý. Drahé kovy obvykle oproti akciím nebo jiným komoditám reagují na vývoj trhu mnohem pomaleji. Svoji hodnotu si drží zejména v dlouhodobém horizontu. Nepočítejte s okamžitým zhodnocením v řádu měsíců nebo několika let. Jde tak s trochou nadsázky spíše o investici pro vaše děti nebo vnoučata.

Obchodovat CFD zlato u Etoro

76 % retailových investorů přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

Zlato nebo stříbro můžete kupovat buď jako fyzické slitky, nebo ve virtuální formě. Touto formou jsou například již v článku zmíněné CFD deriváty.

6. Zahraniční investice

Diverzifikujte do zahraničí. Tak by se dal shrnout šestý tip. Pokud máte aktuálně nakoupeny české akcie, zkuste rozšířit portfolio například o tituly americké. Pokud vlastníte byt v Praze, podívejte se po možnostech investice do domu v Chorvatsku nebo Španělsku.

Investice do zahraničních aktiv nabídne na jednu stranu větší diverzifikaci vašeho portfolia, která je vždy žádoucí. A co více, vyhledáním na zahraničních trzích se můžete dostat k zajímavým příležitostem, které by vás při úzkém zaměření na jednu geografickou oblast minuly.

Buďte však stále obezřetní. Nevýhodou zahraničních investic je často ne příliš velká znalost místního prostředí a někdy pro cizince prakticky horší vymahatelnost práva.

7. Hodnotové akcie

V neposlední řadě se stále i v době vysoké inflace vyplatí nakupovat akcie. Obecně řečeno, akcie je vhodné kupovat pro dlouhodobé držení. Je však potřeba, více než v době ekonomického růstu s nízkou inflací, si vybírat kvalitní akciové tituly.

Pokud hovoříme o hodnotových akciích, obvykle myslíme společnosti, které mají například určitou výhodu ve svém oboru. Hodnotové investování zkrátka znamená hledání kvalitních a již dlouho fungujících projektů, nikoli jen spekulací.

Často je s hodnotovými akciemi spojena dividenda. Její vyplacení je zejména v dobách vysoké inflace vítaným rozšířením investorova rozpočtu.

Závěr

Závěrem bych rád dodal, že každý si z mých tipů může vybrat něco trochu, protože investování je velice individuální záležitost. Zamyslete se tak nad tím, co vás v životě baví. Investujte do toho, čemu skutečně rozumíte a jen tolik, „kolik rozumíte“.

Pokud si nejste čímkoli jisti, vždy je vhodné zajít za odborníkem a nechat si poradit. To není žádná ostuda – naopak. A nemusí to být pouze investiční poradce. Ať už pořizujete investiční alkohol nebo kupujete garsonku, najděte osobu, která o dané problematice mnoho ví a v oboru má léta zkušeností. Takto můžete jednoduše předejít nevhodným nákupům nebo v některých případech dokonce rádoby „investičním“ podvodům. Buďte se svými vydělanými penězi vždy opatrní a investujte rozumně – nejen v dobách vysoké inflace!

Kam investovat peníze v roce 2024 než je sežere inflace

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top