10 tipů na investice do vody s obrovským potenciálem

voda

Voda je jednou z nejvíce ceněných surovin na planetě Zemi. Zvyšující se světová populace, rostoucí poptávka po pitné vodě a vliv klimatických změn mohou poskytnout investiční příležitosti pro mnohé společnosti a tím potenciálně i pro jejich akcionáře. Tento článek se zaměřuje na investování do vody zakoupením jednotlivých akcií nebo ETF, které kopírují vybrané indexy.


Důvody investování do vody

Shrňme si nejprve v bodech hlavní důvody pro investování do akcií spojených s vodou.

Upozorňujeme, že před každým nákupem, případně i prodejem vašich akcií byste měli své kroky řádně plánovat a konzultovat s odborníkem, například finančním poradcem.

 • Rostoucí poptávka: Světová populace v současnosti narůstá každým dnem. Tím se obecně zvyšuje i poptávka po kvalitní pitné vodě, kterou aktuálně denně potřebuje více než 8 miliard lidí. Tato rostoucí poptávka vytváří investiční příležitost pro společnosti ve vodním sektoru. Může jít o správce vodních zdrojů nebo firmy zabývající se infrastrukturou a technologií na úpravu a distribuci vody.
 • Vzácnost zdrojů a možné inovace v budoucnosti: Kvalitní pitná voda patří bezesporu mezi vzácné zdroje. Dostupnost vody se může v budoucnosti zhoršovat, např. jako důsledek klimatických změn. Nedostatek vody vytváří potenciál pro ty společnosti, které umí inovovat. Jedním z hlavních příkladů posledních let je proces odsolování mořské vody a dále zlepšení distribuce a uchování vody.
 • Diverzifikace portfolia: Diverzifikaci portfolia každého investora považují odborníci v investování za klíčovou. Voda je specifický sektor, který ve většině případů není závislý na vývoji klasických ekonomických cyklů. Vodu potřebují denně miliardy lidí po celém světě a její spotřeba tak obvykle nepodléhá sezónním výkyvům.

Investováním do vody můžete potenciálně snížit investiční riziko a naopak dlouhodobě zvýšit celkovou stabilitu vašeho portfolia. Ale pozor, neplatí to vždy a za všech okolností. Stále platí, že investování do akcií je spojeno s riziky, například s volatilitou ceny akcií i případné možnosti ztráty vámi vložených prostředků.

U 51 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Vybrané akciové tituly pro investování do vody

Jednou z možností, jak investovat do vody, je vybrat si konkrétní vodní společnosti nebo akcie související s vodním průmyslem. Například společnosti zabývající se vodním zásobováním, úpravou vody, nebo infrastrukturou vodního hospodářství. Níže uvádíme seznam vybraných akciových titulů včetně jejich tickeru a stručného popisu jejich činnosti, případně také dividendového výnosu za poslední rok.

 • Veolia Environment (ticker VIE): Veolia Environment je globální společnost se zaměřením na provozování vodních systémů a ochranu životního prostředí. Obchoduje na Pařížské burze (EPA) ve Francii. Tato společnost má rozsáhlou infrastrukturu a poskytuje služby v oblasti vodního hospodářství. Také vyplácí stabilní dividendy investorům. V loňském roce byl dividendový výnos Veolie přibližně 4 %.
 • American Water Works Company (ticker AWK): Společnost patří mezi největší veřejné dodavatele vodních služeb ve Spojených státech. Obchoduje se na burze v New Yorku (NYSE) v USA. Má silnou pozici na trhu a je kladně hodnocena pro svoji spolehlivost. Akcie American Water Works Company jsou známé svou relativní stabilitou a dlouhodobým růstem od svého zalistování na burze v roce 2008. Oproti svým maximům z roku 2021 se cena této akcie propadla znatelně méně než cena některých např. technologických titulů (Google, Nvidia). Propad byl tehdy “pouze” o cca 25 %. Dividendový výnos společnosti v loňském roce byl okolo 2 %.
 • Xylem Inc. (ticker XYL): Xylem Inc. je americká společnost zaměřená na vodní technologie a služby se sídlem ve městě Washington, D.C. Obchoduje se na Newyorské burze (NYSE). Xylem nabízí inovativní řešení pro vodní průmysl, včetně vodních čerpadel a dále vybavení pro úpravu a monitorování kvality vody. Společnost dlouhodobě investuje do výzkumu a vývoje. Loni společnost vyplatila dividendu ve výši cca 1,20 %.
 • Essential Utilities (ticker WTRG): Essential Utilities je americká vodní společnost působící v rámci mnoha států USA, např. Pensylvánie, Ohio nebo Texas. Společnost se obchoduje na NYSE. Poskytuje služby spojené s pitnou vodou a také s odpadními vodami, a to více než 5 milionům koncových zákazníků. Essential Utilities měla od roku 2008 stabilně rostoucí cenu a vyplácí pravidelně dividendu. K loňskému roku byl dividendový výnos 2,87 %.

Na závěr dodejme, že výběr pouze jednotlivých akciových titulů (takzvaný stock picking) je spojen s investičními riziky. Před nákupem akcií, případně prodejem vašich již vlastněných akcií, se vždy poraďte s odborníkem.

Vybraná ETF pro investování do vody

Investovat do vody lze rovněž pomocí ETF, tedy fondů obchodovaných na burze, které sledují výkon určitého trhu nebo sektoru. Následující seznam uvádí ETF, které se specializují na podniky vodního průmyslu.

 • Invesco Water Resources ETF (ticker PHO) se zaměřuje na investice do společností působících v oblasti vodních zdrojů. Fond sleduje výkonnost indexu NASDAQ OMX US Water Index. Mezi společnosti, do kterých fond investuje, patří výrobci a provozovatelé vodní infrastruktury, například Ecolab Inc (ECL) nebo Ferguson PLC (FERG). Fond vyplácí dividendy, aktuálně s výnosem cca 0,85 %.
 • iShares Global Water UCITS ETF (ticker SWDA) je fond spravovaný společností iShares, který se zaměřuje na investice do společností z celého světa působících v oblasti vodního hospodářství. Fond sleduje index S&P Global Water, do kterého patří společnosti American Water Works (AWK), Xylem Inc. (XYL) nebo Severn Trent Plc (SVT). Fond v současné době nevyplácí koncovým investorům dividendu, tedy dividendové příjmy akumuluje znovu investuje. To znamená, že za dividendy do své správy kupuje nové akcie a investorům tak zhodnocuje majetek.

Indexy pro investování do vody

Pokud váš broker výše uvedené ETF (tzn. konkrétní tituly) nenabízí, je možné investovat do jiných fondů, které sledují konkrétní indexy pro investování do vody. Nejvýznamnější investiční indexy na vodu uvádíme níže.

 • S&P Global Water Index
 • Dow Jones U.S. Water Index
 • NASDAQ OMX Global Water Index
 • ISE Clean Edge Water Index
Obchodovat indexy vody u eToro Váš kapitál je ohrožen.

Indexy se částečně překrývají, sledují tak zčásti vývoj ceny stejných společností. Je důležité se o konkrétním investičním indexu na vodu dozvědět co nejvíce informací, než do něj začnete investovat.

10 tipů na investice do vody s obrovským potenciálem

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top