Jak a proč investovat do ETF dynamických asijských trhů

asie

Rostoucí ekonomiky  asijských států představují zajímavou příležitost zejména pro akciové investory, kteří hledají další diverzifikaci svého portfolia. Zaujmout mohou ale také začínající mladé investory, kteří do začátku hledají nadějné trhy.


V tomto článku se podíváme na několik klíčových důvodů, proč by investoři měli zamířit k asijským akciím, a to prostřednictvím pěti ETF, respektive indexů. Od inovativních čínských technologických firem přes japonské a indické giganty až po jihovýchodoasijské trhy – asijské akcie jsou dnes synonymem příležitostí v oblastech jako je technologie, průmyslová výroba a nemovitosti.

Proč investovat do asijských trhů

Uvedeme si 3 nejdůležitější důvody proč investovat do asijských akcií prostřednictvím tamních indexů.

Potenciál velkého růstu.

Asijské ekonomiky patří mezi nejrychleji rostoucí na světě. Zahrnují obří trhy, jako je Čína, Indie a Taiwan nebo Hong Kong, které nabízejí širokou škálu investičních příležitostí. Tyto země mají jednak velký domácí trh a jednak jde o globální hráče v oblasti inovací, technologií a průmyslu. Investice do asijských indexů umožňují investorům získat přístup k potenciálnímu vysokému růstu těchto dynamických ekonomik.

Diverzifikace vašeho portfolia.

Investice do asijských indexů mohou sloužit jako vynikající prostředek pro diverzifikaci portfolia. Diverzifikace, tedy rozložení investic do různých aktiv nebo regionů, pomáhá snižovat riziko a zvyšovat stabilitu portfolia. Asijské trhy často nereagují na stejné události jako trhy v Evropě nebo Severní Americe, což může poskytnout ochranu proti globálním ekonomickým výkyvům.

Asijské trhy jsou plné inovativních společností.

Asijské trhy hrají klíčovou roli v globálním inovačním a technologickém prostředí. Silné postavení technologických gigantů v Číně (např. Alibaba a Tencent), nebo japonských společností typu Sony a Toyota, ukazuje na konkurenceschopnost a schopnost těchto trhů přizpůsobit se rychle se měnícím podmínkám. Investice do asijských indexů umožňují investorům sledovat a profitovat z inovací vznikajících v této oblasti.

Vybrané pojmy u ETF

Než přejdeme ke konkrétním asijským trhům a ETF, vysvětleme si nejprve klíčové pojmy.

Nákladovost (nebo také Total Expense Ratio, TER) představuje celkové náklady spojené s investicí do daného ETF, např. správní, transakční, provozní a jiné  náklady. TER se vyjadřuje v procentech. Investor neplatí žádnou částku přímo ani brokerovi, ani správci fondu. Naopak poplatek si správce “strhne” z dividend za spravované akcie, investor jej tak “platí” nepřímo.

U 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Indie – využijte potenciál páté největší světové ekonomiky

Indie je obrovský trh, který však stále patří mezi rozvíjející se trhy a většina investičních společností chápe, že je vhodné do něj investovat.

Indické akcie jako celé nejlépe pokrývá index MSCI India. Ten je navržen tak, aby měřil výkonnost společností působících na indickém trhu, které mají střední a velkou kapitalizaci. Tento index pokrývá přibližně 85 % indického akciového trhu.

Prostřednictvím uvedeného ETF budete investovat například do těchto indických firem:

 • Reliance Industries ORD A. Jde o významný konglomerát indického průmyslu, který dominuje zejména v energetice, petrochemii a telekomunikacích.
 • ICICI Bank Limited je význámná banka se sídlem v indické Bombaji, která má přes 130 tisíc zaměstnanců a přes 5900 poboček po celém světě. Představuje tak investici do indického bankovního sektoru.

ETF iShares MSCI India (INDA) – základní informace

 • Celý název: iShares MSCI India UCITS ETF USD (Acc)
 • Typ ETF: akumulační (probíhá zde reinvestice dividend)
 • Objemy prostředků spravovaných fondem: 145 milionů EUR
 • Ticker na eToro: INDA
 • Odkaz na eToro: https://www.etoro.com/cs-cz/markets/inda

Alternativně můžete investovat do indického akciového indexu MSCI India přes ETF Xtrackers MSCI India Swap UCITS ETF 1C. Obecně toto ETF spravuje méně prostředků a má nepatrně vyšší poplatky za správu (tedy vyšší nákladovost), ale může investorům vyhovovat např. aktuální cenou za 1 akcií tohoto ETF. Cena je nyní cca třikrát nižší než u ETF INDA, viz výše.  , pokud chcete nakupovat celé akcie (ne jen frakční akcie) pro potřeby daňového časového testu.

Xtrackers MSCI India Swap (XCX5) – základní informace

 • Celý název: Xtrackers MSCI India Swap UCITS ETF 1C
 • Nákladovost (TER): 0,75 % ročně
 • Typ ETF: akumulační (probíhá zde reinvestice dividend)
 • Objemy prostředků spravovaných fondem: 100 milionů EUR
 • Ticker na eToro: XCX5.L
 • Odkaz na eToro: https://www.etoro.com/cs-cz/markets/xcx5.l

Asijské trhy bez Japonska – investice do perspektivních asijských ekonomik

Japonsko bývá označováno za asijského tygra. Mnoho let tomu tak skutečně bylo a tato země zažila nebývalý zejména poválečný růst. Přibližně od roku 2000 jako by se tento “zázrak” zastavil. Japonská ekonomika spadla do takzvané stagflace – období, kdy stagnuje a navíc je pod tíhou poměrně vysoké inflace, tedy obecně vzato neprosperuje.

Také z toho důvodu mají investoři možnost zakoupit široké spektrum asijských akcií bez japonských akcií, a to pomocí speciálního ETF na index MSCI All Country Asia ex Japan.

V tomto indexu investujete zejména do Číny (34 %), dále do Indie s 18 procenty následované Taiwanem (necelých 17 %). Nejvíce firem pochází z oboru informačních technologií (23 % indexu), dále z oboru financí s 21 procenty a firmy vyrábějící spotřebitelské produkty (cca 15 %).

iShares MSCI All Country Asia ex Japan – základní informace

 • Celý název: iShares MSCI All Country Asia ex Japan ETF
 • Nákladovost (TER): 0,70 % ročně
 • Typ ETF: distribuční (rozděluje akcionářům pravidelně dividendy, zde každého půl roku)
 • Objemy prostředků spravovaných fondem: 2500 milionů USD
 • Ticker na eToro: AAXJ
 • Odkaz na eToro: https://www.etoro.com/cs-cz/markets/aaxj

Hang Seng Index  –  investujte do firem v srdci finančního centra Asie

Index Hang Seng, někdy také “Hong Kong 50” je index, ve kterém je obsaženo celkem 50 největších čínských společností (z hlediska tržní kapitalizace). Jde o společnosti kótovaných na burzách jednak v Hongkongu a také na pevninské Číně.

Do indexu Hang Sang patří například tyto významné společnosti:

 • Tencent (ticker 0700) patří do oblasti informačních technologií. Tato firma je globálním gigantem se sídlem v Číně. Je známá svou širokou škálou digitálních produktů a služeb, včetně oblíbené sociální platformy WeChat, mobilních her a aplikací. Mezi nejznámější patří platforma TikTok, kterou používá k dnešními dni neuvěřitelných 800 milionů uživatelů.
 • Alibaba Group (ticker 9988) je známá především jako technologická firma, která stojí za oblíbeným tržištěm AliExpress. Provozuje dále platformy Alibaba.com, Taobao a Tmall, což ji činí jedním z nejvýznamnějších hráčů v čínském i světovém on-line retailu.

Index Hang Sang lze obchodovat pomocí CFD (contract for difference) na platformě eToro. V tomto případě nejde o ETF, tedy o fond obchodovaný na burze. Jde o CFD nabízené brokerem eToro. To znamená, že v tomto případě nekupujete (ani neprodáváte) akcie určitého fondu, ale obchodujete “pouze” cenu uvedeného indexu. Pozor, v tomto případě tak nelze uplatnit takzvaný časový test, kdy po uplynutí 3 let při prodeji neplatíte zisk z dané transakce. Veškeré daňové otázky samozřejmě vždy konzultujte s odborníkem.

Dividendové firmy z Pacifiku

V neposlední řadě představíme možnost investovat do společností označovaných geograficky jako “Asia Pacific”, respektive do výběru 50 akcií z tohoto regionu, které navíc vyplácí vysokou dividendu. Jde o investici do ETF iShares Asia Pacific Dividend.

Geograficky jde o akcie primárně z Austrálie (39 %), z Japonska (28 %) a jsou zde zastoupeny také hongkongské akcie s 23 procenty.

Mezi největší pozice tohoto ETF patří v tomto pořadí:

 • Mitsui O.S.K. Lines Ltd (ticker 9104) je japonská námořní společnost patřící mezi největší a nejvýznamnější přepravce kontejnerů a tekutých zboží na světě.
 • VTech Holdings Ltd (ticker 303) sídlí v Hongkongu a jde o významnou globální technologickou společnost, která se specializuje na vývoj a výrobu interaktivních hraček, elektronických zařízení a komunikačních technologií pro děti.
 • FORTESCUE LTD (ticker FMG) se zabývá zejména těžbou kovů a zelenou energií. Je podle dostupných údajů čtvrtým největším výrobcem železa na světě.

iShares Asia Pacific Dividend – základní informace

 • Celý název: iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF USD (Dist)
 • Nákladovost (TER): 0,59 % ročně
 • Typ ETF: distribuční (rozděluje akcionářům pravidelně dividendy, zde kvartálně)
 • Objemy prostředků spravovaných fondem: 371 milionů USD
 • Dividendový výnos v roce 2023: 7,9 %
 • Ticker na eToro: IAPD
 • Odkaz na eToro: https://www.etoro.com/cs-cz/markets/iapd.l
Jak a proč investovat do ETF dynamických asijských trhů

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top