Jak koupit akcie ropy + srovnání ropných společností

ropa

V tomto článku se podíváme na akcie těžařů a zpracovatelů ropy, které si můžete koupit. Tímto způsobem tak můžete vlastnit část velmi důležitého světového byznysu, takzvaně obchodu s černým zlatem.


ExxonMobil

Společnosti ExxonMobil (ticker XOM) sídlí v USA v Texasu. Je jednou z největších ropných a plynárenských společností na světě vůbec. Vznikla v roce 1999 fúzí (spojením) Exxon Corporation a Mobil Corporation. Dohromady se tehdy dali dvě již tehdy velké korporace.

ExxonMobil se zabývá průzkumem, těžbou, rafinací a distribucí ropy a zemního plynu. Firma také vyrábí další petrochemické produkty. Proslula svým globálním dosahem a pokročilými technologiemi. Akcie společnosti se obchodují například na Newyorské burze (NYSE).

ExxonMobil je jednou z největších společností podle tržní kapitalizace a pravidelně se objevuje na předních příčkách prestižního seznamu Fortune 500, což znamená že jde o jednu z pěti set největších společností dle ročních tržeb. Jde také o jednoho z největších producentů ropy a zemního plynu na světě. V roce 2020 produkovala přibližně neuvěřitelných 2,4 milionu barelů ropy denně.

Royal Dutch Shell

Společnost Royal Dutch Shell (ticker SHEL), známá nejčastěji pouze jako “Shell”, byla založena v roce 1907, a to spojením Royal Dutch Petroleum Company z Nizozemska a Shell Transport and Trading Company z Velké Británie. Shell se zabývá těžbou, rafinací a distribucí ropy a zemního plynu.

Shell se v posledních letech zaměřuje také na investice do obnovitelných zdrojů, včetně větrné a solární energie. Akcie Shell jsou obchodovány na mnoha významných burzách, včetně burz v Londýně, Amsterdamu a New Yorku (NYSE).

Chevron

Chevron (ticker CVX) je jednou z předních energetických společností. Sídlí v USA ve státě Kalifornie. Historie této společnosti sahá až do roku 1879, kdy byla založena jako Pacific Coast Oil Company. Chevron se zabývá klasicky těžbou, rafinací a distribucí ropy. Kromě toho také hledáním nových ropných nalezišť. Kromě tradičních fosilních paliv investuje také do alternativních energií.

Jednou ze zajímavostí o společnosti Chevron je její významná role ve vývoji a využití hlubokomořské těžby ropy. V roce 2001 Chevron úspěšně zahájil těžbu na ropném poli Tahiti, které se nachází ve velmi hlubokých vodách Mexického zálivu. Toto pole je jedním z nejhlubších a tím pádem i nejhůře dostupných ropných polí světa s hloubkou vody přesahující 1 200 metrů a vrty sahajícími do hloubky více než 7 500 metrů pod mořským dnem. Tento úspěch posílil pověst Chevronu jako lídra v technologicky náročné těžbě a prozkoumávání hlubokomořských nalezišť.

BP (British Petroleum)

BP, původně známé jako British Petroleum sídlí v Londýně a založen byl již v roce 1909. Původní název společnosti byl Anglo-Persian Oil Company.

Společnost BP hrála hlavní roli v jednom z největších ropných objevů 20. století. V roce 1959 objevila ropná pole v oblasti Aljašky, konkrétně v Prudhoe Bay, které se stalo největším ropným polem v Severní Americe. Tento objev významně přispěl k rozvoji těžby ropy v regionu a měl zásadní vliv na energetickou politiku Spojených států. Prudhoe Bay je dodnes jedním z nejproduktivnějších ropných polí na světě.

TotalEnergies

TotalEnergies (ticker TTE) je globální energetická společnost se sídlem v Paříži, která byla založena v roce 1924 jako Compagnie française des pétroles (CFP). Akcie TotalEnergies jsou obchodovány na burzách v Paříži, Londýně a New Yorku (NYSE).

TotalEnergies si zvolila relativně ambiciózní závazek k přechodu na obnovitelné zdroje energie a udržitelnost. V roce 2020 společnost oznámila, že plánuje změnit svůj název z Total na TotalEnergies, což odráží její strategii diverzifikace směrem k čistším energiím.

Firma se zavázala investovat miliardy dolarů do rozvoje obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny, a do technologií pro skladování energie a snižování emisí uhlíku. Cílem je do roku 2050 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality, což zahrnuje významné snížení emisí skleníkových plynů z operací a produktů společnosti TotalEnergies.

Proč investovat do ropných společností

Investice do ropných společností může být pro investory atraktivní z několika důvodů.

Zaprvé, ropné společnosti a jejich zisky jsou relativně stabilní díky neustálé poptávce po ropě na celém světě. Navzdory rostoucímu zaměření na obnovitelné zdroje energie zůstává ropa klíčovým energetickým zdrojem pro průmysl, dopravu nebo také výrobu plastů. Významní globální hráči, které jsme v tomto článku zmínili, např. ExxonMobil nebo Shell, mají zavedené infrastrukturní sítě a dlouholeté zkušenosti v oboru. Díky tomu si drží takřka výsadní postavení a nemají příliš velkou konkurenci.

Zadruhé, ropní giganti již dnes dokáží inovovat a chytat se nových trendů. V posledních letech často ropné firmy diverzifikují a přizpůsobují se novým podmínkám na světových trzích. Díky investicím do výzkumu a vývoje nových technologií, včetně obnovitelných zdrojů, se otevírají novým příjmům. Flexibilita a inovativní přístup mohou dlouhodobě zlepšit jejich tržní postavení a nabídnout investorům atraktivní příležitosti.

Nadto ropné společnosti často nabízí svým investorům pravidelné a poměrně vysoké dividendy. Mnohdy je dividendový výnos těchto firem na úrovni 5 až 6 procent. To nebývá v porovnání s jinými americkými akciemi vůbec obvyklé. Zmíněné dividendy poskytují stabilní příjem pro investory, což je obzvláště cenné v obdobích tržních nejistot. Ropné společnosti tak nabízejí nejen možnost růstu vašich investic, ale i pravidelný pasivní příjem v podobě dividend.

Které ropné společnosti mají výborné vyhlídky do budoucna

Všechny společnosti, které jsme v tomto článku představili, patří mezi velmi nadějné ropné akciové tituly.

Pokud bychom měli vybrat dvě z nich s největším potenciálem, pak to budou firmy Royal Dutch Shell a BP.

Royal Dutch Shell, nebo zkráceně jen Shell, je celosvětově velice známou značkou. Znají ji spotřebitelé ve více než 70 zemích světa. Akcie Shellu navíc mají velký potenciál Zejména s ohledem na některé technické ukazatele, které investoři u akcí sledují. Zmíníme například ukazatel P/E (Price to Earnings neboli cena k zisku). Společnost Shell má tento ukazatel na úrovni přibližně 6,13, zatímco u Exxonu je to 9,91 a u Chevronu 10,19. To znamená, že akcie Shellu jsou v tuto chvíli, účetně řečeno, “levnější” než akcie jiných společností. Investor dostane účetně stejnou hodnotu za nižší cenu přepočteno na akcii. Tím pádem mohou akcie Shellu poskytnout větší potenciál růstu do budoucna.

Společnost BP je sice celkově menší než Shell, ale stále ji řadíme mezi dominantní společnosti v oblasti ropy. Atraktivní je na BP zejména její dividendový výnos. Ten dosahuje obvykle hodnoty přibližně třikrát vyšší než je průměr indexu S&P 500.

Nadto v minulých letech společnost BP oznámila zpětný odkup akcií v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. To znamená, že společnost skoupila sama svoje akcie, a tím zvýšila a vlastně stále zvyšuje jejich cenu. Vedení společnosti rozhodlo také o zvýšení dividendy.

Kde nakoupit akcie ropných společností

Všechny akcie, které zmiňujeme v tomto článku, můžete zakoupit u internetových brokerů eToro a XTB.

Tyto brokery používejte, pokud nechcete platit poplatek například za nákup nebo prodej akcií. U společnosti XTB neplatíte až do výše měsíčního objemu 100 000 EUR žádné poplatky. Broker eToro si za nákup nebo prodej neúčtuje žádné také žádné poplatky. Pokud investuje například každý měsíc, jde o velmi výhodnou volbu. Neplatíte žádné poplatky ani za vedení účtu. Můžete navíc živě sledovat ceny libovolných akcií v rámci vašeho účtu bez dalších poplatků.

K dispozici máte u brokerů eToro a XTB jednak webovou a hlavně mobilní aplikaci. K vašemu účtu se tak dostanete odkudkoliv. Stačí vám internetové připojení a vaše vlastní zařízení, typicky mobilní telefon nebo tablet.

Pokud jste u brokerů eToro nebo XTB noví, registraci vyřídíte z pohodlí vašeho domova. Nemusíte v dnešní době již navštěvovat žádnou kamennou pobočku, jak tomu mnohdy bývá u investičních brokerů mnoha bank. Veškeré potřebné pokyny k registraci naleznete na zmíněných webových stránkách daného brokera nebo v rámci aplikace.

Jak koupit akcie ropy + srovnání ropných společností

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top