Nákup akcií pomocí bank – poplatky & komplexní srovnání

obchodování akcií

Investovat do akcií můžete v dnešní době prostřednictvím své banky. Každý nejen začínající investor by si měl zajistit přístup ke kvalitnímu on-line brokerovi, tedy vhodnému investičnímu prostředí, které nabízí nejen možnost obchodování s akciemi, ale také širokou škálu služeb a nástrojů pro investory.


V tomto článku prozkoumáme, jaké služby nabízí banky a jaké internetoví brokeři, a to zejména v oblasti investování do akcií. Podíváme se také na poplatky a na to, jak uživatelsky přívětivé platformy jsou.

České banky

Začneme porovnáním českých bank a jejich investičních platforem. V článku si ukážeme, jaké nabízí služby nebo jaké mají poplatky.

Rozhodnutí o tom, zda mají české banky dobré investiční platformy zahrnuje několik faktorů. Prvním krokem je zvážení poplatků spojených s obchodováním akcií, včetně poplatků za provizi při nákupu nebo prodeji. Dále je důležité zhodnotit další nabízené služby, jako je dostupnost investičních účtů, možnost využití analytických nástrojů a také přehlednost a uživatelské rozhraní obchodní platformy.

Česká spořitelna

Česká spořitelna nabízí pro své zákazníky platformu s názvem George. Ta je integrovaná v internetovém a mobilním bankovnictvím banky a umožňuje klientům obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF na mnoha světových burzách. Klienti mají možnost investovat do více než 3 000 společností po celém světě.

Aplikace je na první pohled relativně jednoduchá a přehledná. Má moderní design a integraci na banking České spořitelny. Na druhý pohled, pokud se proklikáme k jednotlivým trhům a produktům a hlavně pokud nahlédneme do ceníku, zjistíme, že jednoduchost je do jisté míry vykoupena poplatky.

Poplatky (výběr z ceníku)

  • Založení a vedení účtu: zdarma
  • Nákup / prodej:
  • Pražská burza 185 Kč / obchod
  • USA: 0,35 % / obchod, minimálně však  15 USD
  • XETRA: 0,40% / obchod, minimálně však 17 EUR

Fio banka

Fio banka nabízí investorům webovou platformu e-Broker a mobilní aplikaci Fio Smartbroker. Webový e-Broker připomíná svým vzhledem na první pohled spíše jednoduchou, někdo by řekl až “devadesátkovou” webovou stránku. Přesto jde o stále funkční a spolehlivou platformu.

Kámen úrazu jsou však také u Fio banky, podobně jako u České spořitelny, relativně vysoké poplatky. Podívejme se blíže na ceník.

Poplatky (výběr z ceníku)

  • Založení a vedení účtu: zdarma
  • Nákup / prodej:
  • Pražská burza: ​​0,35 % z objemu obchodu, min. 40 Kč / max. 1 190 Kč
  • USA: 7,95 USD / obchod do 100 ks akcií
  • USA: 9,95 USD /obchod nad 100 ks akcií
  • XETRA: 0,15 % z objemu, min.   EUR / obchod

Komerční banka

Komerční banka nabízí svým klientům investování do podílových fondů, nemovitostních fondů, dále do DIP (dlouhodobého investičního produktu) nebo do investičního zlata. Na druhou stranu bohužel nenabízí investování do akcií, ETF nebo jiných cenných papírů “napřímo”. Podle informací na webu Komerční banky jde většinou o podílové fondy nabízené investiční společností Amundi.

V tomto případě tak můžeme nabídnout pouze srovnání s fondy nabízenými Komerční bankou (pouze vybrané fondy).

Poplatky (výběr z ceníku)

  • Založení a vedení účtu: zdarma
  • Amundi CR Akciový – Střední a východní Evropa: poplatek při nákupu: 3 %; poplatek za obhospodařování majetku: 2,2 %
  • Amundi CR Balancovaný – konzervativní: poplatek při nákupu: 1 %; poplatek za obhospodařování majetku: 2 %

Raiffeisenbank

Klienti “Rajfky” mají v případě této banky možnost investovat do podílových fondů, DIP nebo investičních certifikátů. Opět zde nenajdeme možnost přímé investice do akcií, ETF apod.

Raiffeisenbank nabízí relativně jednoduchou mobilní aplikaci Raiffeisen Mobile Investing pro Android a iOS. V jejím prostředí se rychle zorientujete a pokud jste již klienty, přihlašování nebude problém. Na druhou stranu aplikaci kazí pověst její ne zcela dobré hodnocení od uživatelů, kteří jí vyčítají časté bugy a nepřesnosti.

Moneta Money Bank

V neposlední řadě je zde Moneta Money Bank, která v podstatě nabízí svým klientům “pouze” investování do vybraných podílových fondů a také do DIP. Podílové fondy nabízí akciové, dluhopisové nebo komoditní. Nabídka zní na první pohled pestře, na ten druhý ovšem zjistíte, že jako u jiných bank chybí investování přímo do akcií. Monetě také chybí samostatná aplikace na investice. Klienti se musí spokojit s obecnou aplikací, která neobsahuje příliš informací o samotném investování.

Hodnocení bank

Jak jsme si zatím ukázali, v České republice několik bank skutečně umožňuje nákup akcií. Česká spořitelna a Fio banka patří mezi ty nejznámější. Česká spořitelna nabízí službu nákupu akcií prostřednictvím svého investičního účtu, resp. aplikace George.

Poplatky se liší podle typu transakce a objemu obchodu. Obchodní aplikace České spořitelny je uživatelsky přívětivá a nabízí široké možnosti sledování trhu a obchodování. Fio banka také umožňuje nákup akcií a poplatky závisí na objemu obchodu a typu akcií. Jejich obchodní aplikace je hodnocena jako spolehlivá a jednoduchá na použití.

Na druhou stranu je stále mnoho bank, které nabízí pouze vybrané investiční podílové fondy s tím, že nenechají investora vybírat vlastní akcie k nákupu nebo prodeji.

Alternativa k nákupu akcií u banky

Jako alternativu k platformám českých bank vám ukážeme služby těchto dvou brokerů: eToro a XTB.

XTB

XTB je moderní internetový broker s pobočkou v České republice, v Praze, který je ale oficiálně dostupný po celé Evropě.

Nabízí všem uživatelům přehlednou platformu v českém jazyce a jejím prostřednictvím také možnost investovat především do akcií a ETF. Z akcií na XTB můžete nakupovat také ty nabízené na Pražské burze. Jde tak o jednoho z top brokerů, kteří podporují české akcie.

Založení nového účtu nepodléhá žádným poplatkům a nic neplatíte ani za průběžné vedení účtu. Současně můžete nakupovat akcie/ETF do objemu až 100 000,- EUR měsíčně zcela bez dalších poplatků včetně manipulačních nebo transakčních.

XTB nabízí také bezplatnou aplikaci pro všechna mobilní zařízení. Zorientovat se v ní není žádný problém. Pokud vám vyhovuje přístup přes počítač, můžete využít profesionální a zcela bezplatnou platformu xStation, která je všem zákazníkům XTB dostupná. Nejprve je vhodné se zorientovat na demo účtu a až poté využít účet reálný. Demo je samozřejmě zdarma.

eToro

Registrace a vedení účtu je stejně jako u XTB samozřejmě zcela zdarma. Broker eToro poskytuje přístup k mezinárodním trhům a nabízí sociální obchodování a kopírování strategií, což může být přitažlivé pro investory hledající možnost diverzifikace a také intuitivního pasivního investování.

Právě o těchto specifických a relativně pokročilých funkcích si mohou klienti tradičních bank nechat jen zdát.

Pokud chcete mít možnost sledovat dění na světových trzích a získávat zcela bez dalších poplatků informace a názory od ostatních zkušených uživatelů, je eToro skvělá volba. V případě, že jste ještě o něco pokročilejší uživatel, můžete přímo kopírovat strategie nebo jejich část od vámi zvolených traderů. Platforma eToro tak patří k nejlépe hodnoceným internetovým brokerům vůbec.

Nákup akcií pomocí bank – poplatky & komplexní srovnání

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top