DIP – co to je a komu se vyplatí? | srovnávací kalkulačka

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt neboli zkráceně DIP je finanční nástroj zavedený v České republice od 1. 1. 2024.


DIP umožňuje daňově zvýhodněným způsobem investovat do různých finančních produktů jako jsou akcie, dluhopisy nebo ETF. Jeho cílem je to, aby si lidé šetřili nebo spíše investovali dlouhodobě a vytvořili si tak rezervu na důchod a nebyli závislí na státním důchodu.

Jak DIP funguje?

V první řadě je třeba si vybrat poskytovatele, u kterého si jako investoři otevřete svůj investiční účet.. Po klasické registraci a ověření účtu si budete na DIP účet posílat peníze, přispět bude moct také váš zaměstnavatel, pokud nepracujete sami na sebe.

Oproti klasickému doplňkovému penzijnímu spoření si budete investiční strategii volit sami. Respektive můžete ji dle nabídky dané společnosti konzultovat s odborníky nebo vám ji například může doporučit sama platforma (pokud automatizované poradenství nabízí).

Podmínky a omezení DIP

DIP má obecně vzato několik podmínek, respektive omezení, se kterými by měli investoři a potenciální zájemci počítat.

Jako první podmínka je zde povinná minimální doba investování. V rámci DIPu je potřeba investovat po dobu alespoň 120 měsíců, tedy  celkem minimálně 10 let. Druhou podmínkou je omezení minimálního věku, od kterého si můžete vaši investici vybrat – je to až v 60 letech věku.

Každý, kdo by si zakládal DIP účet, by si měl rozmyslet, jestli opravdu může a chce tyto podmínky přijmout a účet si skutečně založit.

Upozorňujeme čtenáře, že tyto podmínky se mohou do budoucna změnit. Autor článku neočekává, že by se podmínky významně “zjednodušovaly” – myšleno že by již nebyly tak přísné.

Naopak, spíše lze očekávat v budoucnu potenciální zpřísnění podmínek DIPu.  Například by v budoucnu bylo možné si vybrat peníze až po delší investované době nebo by se posunul minimální věk pro výběr investic. Na druhou stranu, můžeme očekávat, že alespoň nějakou základní dobu (několik let) by mohl DIP zůstat beze změn.

Výhody a nevýhody investování do DIPu

Mezi hlavní výhody investování pomocí DIP účtu patří daňové zvýhodnění. Můžete si za každý rok investování odečíst z daňového základu částku až 48 000 Kč. Jedná se tedy e o sumu až 4 000 Kč za měsíc. Samozřejmě, tato částky vypadá na první pohled velkoryse, ale jde o částku skutečně maximální. Jinak řečeno, uplatní se, pokud budete DIP používat na maximum. Jinak samozřejmě platí, že tato částka se odvíjí od vašeho reálného vkladu. Pokud například vložíte do DIP 6 tisíc korun za rok, můžete si tuto sumu odečíst z daňového základu, ne víc.

Ale pozor, připomeňme si, že nejde o částku, kterou byste na daních dostali “na ruku” vrácenou zpět. Je třeba počítat s tím, že jde o hrubou částku – výpočet je z daňového základu. Pokud byste danili příjem sazbou 15 % (do cca 1,58 milionů ročních příjmů), půjde tak fakticky “pouze” o částku 7 200 korun při investici 48 000 Kč a více, kterou fakticky “získáte” vrácenou na daních.

Výhodou DIP může být příspěvek zaměstnavatele, a to až do výše 50 000 Kč ročně; je osvobozený od odvodů na sociální a zdravotní pojištění i daně z příjmů fyzických osob. Ne každý zaměstnanec však tuto výhodu dostává. Předem si proto vždy zjistěte, zda se vás to vůbec týká.

Nyní se podívejme na nevýhody DIPu. Nevýhodou pochopitelně je, že příspěvek zaměstnavatele zdaleka nemusí být tak štědrý. Podobné je to s daňovými odpočty ze základu daně. Zkrátka z DIPu nemusíte ve skutečnosti opravdu “vytřískat” zdaleka tolik peněz, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Rychlé srovnání poskytovatelů DIP

Uveďme si stručný přehled některých poskytovatelů DIP. Seznam představuje pro ilustraci pouze vybrané poskytovatele. Celkový počet poskytovatelů v době psaní článku je přibližně 15. Upozorňujeme čtenáře, že podmínky poskytování DIP jakož i poplatky za správu nebo jiné parametry se u jednotlivých poskytovatelů mohou v budoucnu změnit.

ČSOB

  • Poplatek: dle podílového fondu, do kterého se investuje. Například roční poplatek u fondu “Bohatství” je 1,5 % ve formě vstupního poplatku z investované částky, dále u fondu “ČSOB Akciový” ve výši 3 % jako vstupní poplatek z investované částky.
  • Minimální měsíční vklad: Obecně není nastaven, může se lišit dle fondu, do kterého je investováno.

Portu

  • Poplatek: U produktů Portfolia, Strategie a Crypto si Portu účtuje 0,5 % p.a., poplatek Investiční rezervy je 0,25 % p.a.
  • Minimální měsíční vklad: 500 Kč
  • Výhody: Výhodou Portu je, že jde o progresivní a plně on-line fungující platformu.
  • Nevýhoda: Nevýhodou naopak je, že Portu je relativně nová značka a proti jiným bankám nebo finančním institucím nemá tak dlouhou historii fungování.

Fondee

  • Poplatek: U produktu Fondee penzijní účet 0,5 % ročně.
  • Minimální měsíční vklad: není stanoven.
  • Více informací nebylo na oficiálním webu dostupných.

Cyrrus

  • Poplatek: 0,5 % ročně.
  • Minimální měsíční vklad: není stanoven.
  • Více informací nebylo na oficiálním webu dostupných.

Srovnání DIP a investování přes eToro

Srovnejme si nyní dlouhodobý investiční produkt a samostatné investování na jedné z nejoblíbenějších platforem pro investování v ČR, na platformě eToro, a to hned v několika ohledech.

Poplatky

Jak je patrné ze srovnání jednotlivých poskytovatelů DIP výše, obecně bývá poplatek minimálně 0,5 % ročně. Naproti tomu nízkonákladový broker eToro nabízí nákup akcií a ETF zcela bez skrytých poplatků. To znamená, že neplatíte žádný opakující se roční poplatek, jako je tomu u poskytovatelů DIP.

Zdanění DIP a investic

Rozdílů ve zdanění mezi DIP a “klasickou investicí” najdeme jen několik. Na oba způsoby investování se vztahuje daňový takzvaný časový a hodnotový test. Připomeňme si, co to znamená.

V rámci časového testu platí, že pokud prodáte své reálné akcie nebo ETF (nikoli CFD) po třech letech od data jejich nákupu, je tato investice plně osvobozena od daně z příjmů. Hodnotový test říká, že pokud za jeden kalendářní rok prodáte akcie/etf v maximálním objemu 100 000 Kč neplatíte za ně rovněž žádnou daň z příjmu. Časový a hodnotový test platí u DIP i u “běžného” investování.

Rozdíl je však v tom, že u DIP musíte dodržet rovněž pravidlo 60/120, tedy minimální věk, kdy můžete investice vybrat, je 60 let. Zároveň platí, že minimální doba po kterou investujete, je 120 měsíců neboli 10 let. Pokud byste to nedodrželi, příspěvky zaměstnavatele musíte dodanit, a to 15% sazbou. Z daňového hlediska je tak investování přes brokera flexibilnější.

Upozorňujeme že výše uvedená pravidla ohledně zdanění se mohou v budoucnu změnit.  Dále zdůrazňujeme, že veškeré záležitost týkající se daní je třeba konzultovat s odborným poradcem.

Copytrading a pokročilé funkce

Broker eToro nabízí oproti poskytovatelům DIP některé nadstandardní funkce, jednou z nich je možnost částečně zautomatizovat vaše investování..

Hlavní takovou funkcí je takzvaný copytrading. Na platformě eToro můžete vyhledat profily dalších investorů, kteří veřejné sdílí své portfolio a publikují své nákupy a prodeje jednotlivých akcií. Následně si vyberete jejich strategii a můžete ji jedna ku jedné zkopírovat. Získáte tak možnost vydělávat/prodělávat podle mnohdy velice zkušených investorů.

Další velkou výhodou je vyhledávání akcií a jejich ceny. V rámci DIP účtu bude zřejmě vyhledávání omezené. Naopak eToro nabízí ke všem akciím přehledné grafy a informace.

Výběr akcií

Výběr akcií a ETF, do kterých budete moci investovat, bude podstatně vyšší u eToro. Broker nabízí přes 5 000 reálných  akcií a CFD na akcie z celého světa. Oproti tomu do DIP budou jejich provozovatelé rozšiřovat nabídku nových akcií a trhů postupně, podle zájmu uživatelů. Nemusí se tak zdaleka dostat na všechny akcie, které byste rádi koupili nebo prodali, třeba z méně známých trhů jako je Indie nebo Kanada.

DIP kalkulačka

Kromě srovnání oblíbených poskytovatelů DIPu výše, je výborné si i spočítat rozdíly v poplatcích a potencionální zhodnocení. Právě proto aktivně připravujeme kalkulačku DIP, kde bude možné si rychle srovnat všechny poskytovatele dlouhodobě investičního produktu.

Závěrem

Dlouhodobý investiční produkt je zajímavý nástroj v zásadě pro ty, kteří si nechtějí nebo nemohou spravovat investice sami. Chtějí to přenechat odborníkům, investičním správcům.

Výhodou mohou být také daňové bonusy. V případě DIP je vhodné si předem spočítat, zda se vám investováním tímto způsobem vyplatí, a to vzhledem k tomu, kolik si budete moci, jednoduše řečeno, odečíst na daních za jednotlivé roky vašeho investování.

Někteří zaměstnanci mohou na DIP dostávat příspěvek zaměstnavatele. Ten však nedostává v práci každý. Zatím podle dostupných informací mnoho firem o tomto benefitu ani neví. To znamená, že fakticky budou přispívat na DIP až časem. Možná bude trvat měsíce nebo roky, až se k tomu firmy rozhoupou.

Naopak samostatné investování může být mnohdy výhodnější, co se týče celkového výnosu. Respektive výnosu očištěného o poplatky, které jsou u DIP typicky vyšší. Tím pádem se investor připravuje o část vložených peněz tím, které mu časem, pomalu ale jistě, ubírají poplatky správce.

Předtím, než začnete investovat, je třeba se zamyslet nad tím, co vám bude lépe vyhovovat. Nejdůležitějším rozdílem oproti jiným formám spoření nebo investování na důchod budou zejména poplatky a flexibilita nabízeného produktu.

DIP – co to je a komu se vyplatí? | srovnávací kalkulačka

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top