Ačkoli od vytěžení prvního bloku v bitcoinové síti uplynulo již přes 12 let, na fungování BitCoinu se toho doposud příliš nezměnilo.
Konzervativní kryptoměna
Jakkoli to může znít v oblasti kryptoměn paradoxně, BitCoin byl skutečně navržen velice konzervativně. Což ale není „bug“, není to na škodu. Naopak je to spíše „feature“. BitCoin je totiž předvídatelný. Nečekají ho pravděpodobně žádné překotné změny.
BitCoin je konzervativní jednak v monetární politice – nikdy nebude existovat více než 21 milionů virtuálních mincí, nebo chcete-li jednotek BTC. Jednak je konzistentní také systém fungování bitcoinové sítě. Mezi neměnné specifikace sítě patří v první řadě těžba. V průměru každých 10 minut zařadí těžaři do blockchainu nový blok s balíkem transakcí.
Další specifikací je využití asymetrické kryptografie, kdy díky veřejnému klíči můžeme bezpečně BTC přijímat a díky soukromému jej zase utrácet.
Mimochodem poslední velkou změnou bitcoinové sítě byl upgrade známý jako SegWit. V roce 2017 byla změna odsouhlasena a od té doby nám šetří místo v bitcoinovém blockchainu a uživatelé zaplatí méně peněz na poplatcích, pokud používají adresy začínající na „3“ nebo „bc1“.
Základem je decentralizace
Protože je bitcoinová síť decentralizovaná a využívají ji různé subjekty, úspěšná implementace nového upgradu je až malým zázrakem. V zásadě se musí shodnout, respektive změně přizpůsobit všechny tyto subjekty: těžaři, uživatelé, developeři a provozovatelé uzlů (z anglického „nodes“).
Pokud by si těžaři, nejčastěji sdruženi v těžebních poolech, vymysleli nějaký zbytečný, nebo dokonce nebezpečný upgrade, nemohou jej protlačit za každou cenu. Mohou je „přetlačit“ provozovatelé uzlů, kteří vytěžené bloky odmítnou zařadit do své kopie bitcoinové účetní knihy (blockchainu) a tyto bloky budou těžařům „k ničemu“, pakliže je nerespektuje zbytek sítě.
Takové odmítnutí proběhlo v roce 2017, kdy chtěla určitá část těžařů zvýšit velikost bitcoinového bloku. Tento radikální a kontroverzní návrh takřka vyvolal v komunitě malou občanskou válku. Naštěstí pro celou síť byla změna odmítnuta „zdola“ uživateli. V případě Taprootu šlo o změnu užitečnou a shoda mezi těženími pooly proběhla bez větších problémů.
Upgrade nyní potvrzen, později vykonán
V červnu 2021 došlo po dlouhé době (s přípravami tato „cesta“ upgradu trvala více než rok) se těžaři na změně shodli a provedli tzv. „lock in“. Jde o jakési potvrzení, uzamknutí tohoto upgradu, který se ale projeví ve fungování sítě až později, v listopadu 2021.
Co obsahuje upgrade Taproot
Již víme, jakým procesem dojde k upgradu. Co s sebou konkrétně přináší návrh pod kódovým označení BIP 341, častěji souhrnně označován jako Taproot?
Ještě více soukromí pro všechny
První velký upgrade se týká soukromí. Mnoho lidí se domnívá, že BitCoin je anonymní. Není tomu tak – je totiž pseudonymní. Pakliže někdo, ať už finanční úřad nebo burza, dokáže spojit vaši soukromou osobu s vaší adresou, vaše transakce jsou dohledatelné a sledovatelné.
Taproot pomůže ještě lépe anonymizovat tzv. BitCoin joinery (nebo také „mixéry“), pomocí kterých si mezi sebou uživatelé vyměňují BTC kus za kus, aby nebylo jasné, komu a jaký BitCoin původně patřil. Zejména některé státní instituce tento způsob anonymizace BTC nemají v oblibě.
Tento upgrade minimalizuje objem informací, které jsou vysílané do blockchainu, kde po zapsání zůstanou na věky věků.
Schnorrovy podpisy, nyní „patentováno BitCoinem“
Další součást upgradu Taproot nese název po německém matematikovi Schnorrovi. Tento pán si nechal svůj vynález, algoritmus pro bezpečný podpis transakcí, patentovat. Ačkoli samotný patent vypršel v roce 2008, Satoshi Nakamoto jej pro vynález jménem BitCoin nepoužil. Na scénu přichází až s dvanáctiletým zpožděním. Dalo by se říct, že Taproot Schnorrovy podpisy „patentuje“ pro další generace.
A co technologie těchto podpisů přináší? Zejména jde o úsporu dat, která jsou zapisována na stále větší a větší blockchain. Méně dat potřebných k zápisu znamená více prostoru pro více transakcí. Práce celé sítě se zefektivní. Bitcoinová síť tak může „obsloužit“ více uživatelů.
Smart kontrakty, konečně také u BitCoinu
Většina kryptoměnových fanoušků si pojem smart contract spojí s platformou Ethereum. Pravdou je, že BitCoin v současné době příliš programovat nelze. Taproot to mění k lepšímu. Uživatelé bitcoinové sítě budou moc naprogramovat například časový zámek, který uvolní BitCoin až po určité době. Lze takto například „chytře spořit“ pro vaše děti, které BTC předčasně neutratí.
Dále došlo k vylepšení tzv. multisigů. Jde o situaci, kdy s určitým obnosem BTC disponuje více držitelů privátních klíčů. Podobně jako má firma své představenstvo, i zde mohou jednotliví držitelé „hlasovat“. Pokud se dohodnou 3 z 5 vlastníků, pak mohou BTC utratit. Implementace může opět rozšířit použití BitCoinu v případě, že se chce demokraticky dohodnout více investorů spravující například jeden hromadný fond.
Velký upgrade, velká očekávání
O Taprootu se mluvilo již od roku 2020. Po dlouhé době jde o velký a velice užitečný upgrade, který navíc není doprovázen žádnými kontroverzemi a byl všeobecně komunitou přijat. BitCoin dostává do vínku spoustu vylepšení, které mohou pomoci s jeho další adopcí. Upgrade nemusí nutně v krátkém horizontu znamenat zvýšení ceny BitCoinu. Z dlouhodobého hlediska ale přináší mnoho výhod, které růstu výhledově jistě pomohou.