Spotřeba energie v síti BitCoin

bitcoin

BitCoin spotřebovává pro provoz své sítě velké množství energie. Dnes se podíváme, jaké množství to je a srovnáme ho s různými státy světa.


Nejdříve vám, ale vysvětlím, jak celý proces těžení BitCoinů funguje a k čemu je potřeba ona elektrická energie. BitCoin jako celá řada kryptoměn funguje na algoritmu proof-of-work, což je způsob ověřování transakcí v síti. Každých zhruba 10 minut se přidává do blockchainu nový blok. Přidávají je tam těžaři, kteří si navzájem nevěří, jediné čemu mohou věřit je kód BitCoinu.

Každý těžař ověřuje správnost provedené transakce a musí souhlasit se stejnou historií transakcí. Těžaři ověřují skupinu transakcí, která se má zapsat do blockchainu, ale pouze jeden blok může být zapsána do blockchainu v jeden čas. Do chainu se zapíše blok pocházející od prvního těžaře, který vytvoří první validní blok. Předtím než je blok zapsán musí dojít k ověření vhodnosti zápisu v celé síti. Následně je těžař, který blok do sítě zapsal odměněn fixní částkou v BTC a celý proces se znovu opakuje.

Spotřeba elektrické energie na provoz BTC sítě v Twh

spotřeba energie btc

TWh = terawatthodina.

1 TWh = 1 000 000 MWh.

1MWh = 1 000 000 Wh.

150Wh = spotřeba „běžného PC“ při prohlížení našeho webu po dobu 1h.

Graf výše zobrazuje denní spotřebu elektrické energie sítě BitCoin v terawatthodinách.

Spotřeba elektrické energie BitCoinu v poměru ke státům

bitcoin spotřeba elektřiny

Na obrázku výše je vidět spotřeba elektřiny na provoz BitCoin sítě v porovnání k vybraným státům.

Například Česká republika spotřebuje o 8,6% elektrické energie méně než síť BitCoinu. Polsko ve grafu sice není, ale podle veřejně dostupných statistik z roku 2015, by elektrická energie sítě BitCoin vystačila na pokrytí zhruba 20% odběru elektřiny Polské republiky.

Zdroj obou grafů: https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption

Jak zatěžuje těžení životní prostředí?

Velká část elektrické energie pro provoz BitCoinu pochází z uhelných elektráren v Číně, což za sebou nechává nezanedbatelnou uhlíkovou stopu. Menší část energie pochází z obnovitelných zdrojů, např. těžební haly na Islandu, které vytváří elektrickou energii pro svůj provoz ze sopkou ohřáté vody, atd.

Je možné zefektivnit spotřebu energie pro provoz sítě BTC?

Ano, pokud by došlo ke změně ověřovacího protokolu proof-of-work na jiný, více efektivní. Konkrétní alternativou by mohlo být ověřování proof-of-stake, které pro svůj provoz potřebuje zanedbatelné množství elektrické energie.

Proof-of-stake k ověřování transakcí využívá samotné vlastníky měny, takže nejsou potřeba grafické karty, které jedou na maximální výkon. Je možné, že BitCoin postupem času přejde na tento systém. Nicméně je to poměrně málo pravděpodobné, protože do těžby BitCoinu investovala obří masa lidí a určitě by nikdo z nich nechtěl přestat na těžení vydělávat.

K ukončení těžby však může vést i cena samotné těžby, v určitém bodu může nastat okamžik, kdy náklady na těžbu budou vyšší než zisky z ní a v té chvíli by mohlo dojít ke změně způsobu ověřování transakcí.

Spotřeba energie v síti BitCoin

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top