Home » Kryptoměny » Seznam článků » BitCoin paper wallet

Jak funguje a jak si založit BitCoin paper wallet

bitcoin

BitCoin paper wallet se používá k uložení BitCoinů do nehacknutelné podoby (papír). Jednoduše si vygenerujete public a private key s QR kódy a vytisknete.


Papírová BitCoin peněženka má i své nevýhody, může se rozmočit, shořet, tisk může vyblednout a také se poměrně lehce ztratí. Kromě papíru je možné použít i plast a jiné materiály nebo papírovou peněženku potáhnout folií, ale výroba takové peněženky není zcela jednoduchá.

Jak vytvořit paper wallet?

Vytvoření paper wallet je naprosto jednoduché, stačí si ji vygenerovat pomocí https://bitcoinpaperwallet.com a vytisknout. Papírová peněženka vypadá takto:

paper wallet

Peněženky se mohou lišit designem, ale vždy obsahují veřejný (na obrázku vlevo) a privátní klíč (na obrázku vpravo) ve psané formě a ve formě QR kódu. Většina generátorů papírových peněženek používá pro generování javascript přímo ve vašem prohlížeči, tím se zvyšuje bezpečnost, protože se neodesílají žádná data o vaší peněžence přes internet.

Jak je možné papírovou peněženku používat?

Po vygenerování peněženky je potřeba na ní poslat nějaké BTC. Nejprve samozřejmě musíte nějaké BTC vlastnit, koupit je můžete pomocí kreditní karty třeba z Binance (dostanete ještě bonus 10 USD v BitCoinech) a následně je pošlete na BitCoin adresu (veřejný klíč) z papírové peněženky.

Přijetí BTC na papírovou peněženku si můžete ověřit pomocí https://www.blockchain.com/explorer, stačí vložit veřejný klíč do vyhledávacího pole a kliknout na search, následně se vám zobrazí stav na vaší paper wallet, včetně všech proběhlých transakcí.

Pro odeslání peněz z papírové peněženky potřebujete aplikaci do které zadáte váš privátní klíč nebo naskenujete QR kód privátního klíče. Toto většina burz nepodporuje. Nejjednodušší způsob, jak to udělat je použití mobilní aplikace. Na Androidu je k dispozici aplikace Mycelium BitCoin Wallet a pro IOS aplikace BreadWallet. Osobně jsem vyzkoušel Mycelium a mohu říct, že jsem s ní spokojen, jedná se o uživatelsky přívětivou aplikaci.

Vždy si z papírové peněženky převeďte všechny peníze do digitální peněženky, pokud to neuděláte můžete přijít o zbytek prostředků na papírové peněžence.

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.