Jak fungují transakce BitCoinu?

Blockchain connection background 3D rendering

Když budu chtít odeslat nějakou částku v Bitcoinech, musí proběhnout dvě fáze. V první řadě musí dojít k ověření, že mám dostatečnou částku k odeslání a v druhé fázi, že jsem aktuálním vlastníkem BitCoinů, které odesílám.


Jakmile dojde k ověření obou částí, vytvoří se tzv. „block“, který se může připojit již k vytvořeným „blockům“. Skupina bloků tvoří celý řetězec. Proto se také říká, že BitCoin běží na BlockChainu (z anglického block = blok, chain = řetěz).

Podívejme se na celou problematiku trochu detailněji:

BitCoinová peněženka, není peněženka v pravém slova smyslu. Neukládají se do ní totiž žádné BitCoiny, ale pouze se zaznamenávají BitCoinové adresy a vaše transakce. Aby bylo možné BitCoiny odesílat, musíte mít veřejný klíč (obsahuje 34 znaků) a soukromý klíč (64 znaků). Soukromí klíč slouží k „podpisu“ transakce a je propojený s veřejným klíčem. Důležité je, že z veřejného klíče není možné zpětně získat váš soukromý klíč.

Pokud tedy odesíláte peníze, pošlete pomocí softwaru (peněženky) příkaz, který obsahuje částku, kterou posíláte, váš veřejný klíč a celá transakce se ověří vaším soukromým klíčem a zaznamená se do blockchainu. Aby bylo možné transakci zaznamenat, musí jí někdo potvrdit, někdo musí ověřit zda, odesílané BitCoiny vlastníte, toto provádí těžaři.

Celý záznam o transakci je pak veřejně dostupný v blockchainu. Můžete si kdykoliv ověřit, zda transakce proběhla úspěšně třeba na https://blockchain.info/. Tím se dostáváme k otázce anonymity samotné kryptoměny.

Právě protože, jsou BitCoinové transakce zaznamenány v blockhainu je možné sledovat odkud a kam byly odeslány. Což částečně omezuje onu slibovanou anonymitu. Pokud tedy například půjdete vybrat peníze z BitCoin automatu a ověříte tam svou identitu (což je nutné nad určitou vybíranou částku udělat), tak je možné dopátrat, jaké transakce jste v BlockChainu prováděl(a).

Jak fungují transakce BitCoinu?

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze, názory a uživatelské recenze

 1. Anonym napsal:

  Dobrý den.Chtěl bych se zeptat na jednu věc okolo blockchainu.31.10.2018 jsem odeslal bitcoiny ze své peněženky bitcoin core na svůj nový účet Arboletu.Tuto transakci blockchain vůbec nezaznamenal,takže bitcoiny někde putují a já nevím kde.A už vůbec nevím co s tím.Nevím jestli by jste mohli poradit.Předem děkuji.Luboš.Stav: 0/nepotvrzeno
  Datum: 31.10.2018 18:21
  Pro: Arbolet 36aPDhArdd7C6zSYdEndiPGSxG9SeKg4yy
  Výdaj: -0.0052 BTC
  Transakční poplatek: -0.0002134 BTC
  Čistá částka: -0.0054134 BTC
  ID transakce: 3b7e5e494265f2ad3ca7130777a148ea1ab10f14c57326c3d062538a2689279a

  1. admin napsal:

   Dobrý den, ta transakce neni v blockchainu vubec zaznamenána, takze k ni nedoslo. Nic vic zjistit nemohu.

Napsat komentář

Scroll to top