Home » Kryptoměny » Seznam článků » Znáte největší Bitcoin krádeže? Toto je 7 z nich

Znáte největší Bitcoin krádeže? Toto je 7 z nich

kryptoměny

Kryptoburzy byly cílem hackerů již od začátku jejich provozu. Dnes se podíváme na 7 největších krádeží Bitcoinu.


Vzhledem k principu, na kterém kryptoměny fungují, dá se říci, že jejich bezpečnost je na vysoké úrovni. Úroveň zabezpečení kryptoburz je však něco jiného, než zabezpečení samotných kryptoměn, a právě proto docházelo a pravděpodobně bude docházet ke krádežím.

Toto je přehled největších krádeží v historii Bitcoinu.

Pony Botnet

Charakteristika této Bitcoin krádeže byla celkem jednoduchá. Základem byl vytvořený bot, který nesl označení Pony. Jeho úkol byl celkem jednoduchý. Měl zajistit zjištění přihlašovacích jmen a hesel lidí z celého světa. A to se mu také povedlo. Podle dostupných informací bylo odcizeno na 2 miliony různých přihlašovacích údajů. A to v letech 2013 – 2014. A od toho byl už jenom kousek k tomu, aby se útočníci dostali ke měně Bitcoin daných uživatelů. Podařilo se jim sice dostat jenom do 85 peněženek, ale i tak byla škoda poměrně vysoká. Celkem činila více než 200 000 dolarů. Tato krádež měla i svůj klad, jelikož dokázala upozornit na rizika odcizení přihlašovacích údajů a podpořila tak snahy o jejich zabezpečení. A to nejenom ve spojení s virtuální měnou.

Ukradeno: 200 000 USD

Mt. Gox

Tato krádež se stala již v roce 2011. Tedy ještě v období, kdy se nejednalo o tak populární kryptoměnu, jako je tomu v současné době. Krádež, která byla zaměřená ne jednu z nejznámějších internetových směnáren Mt. Gox, byla také celkem jednoduchá. Dosud neznámí pachatelé dokázali nabourat servery této směnárny. Poté už bylo převedení virtuálních mincí hračkou. Stopy po útočnících vedou do Hong Kongu, kde stopa již končí. A způsobená škoda? V té době to bylo okolo 500 000 amerických dolarů.

Ukradeno: 500 000 USD

Silk Road 2

Pojem Silk Road byl ve světě Bitcoinu poměrně známým pojmem. A to z důvodu, že se jednalo o velké tržiště, které sloužilo právě k různým obchodům ve spojení s touto kryptoměnou. Jeho hlavní vadou na kráse byl fakt, že se nejednalo o tržiště úplně legální a bylo spojováno s takzvaným „deep webem“. Proto došlo na jeho zrušení ze strany federálních úřadů. Po tomto zrušení však vznik téměř identický Silk Road 2, který však nebyl původním tržištěm, ale jenom promyšleným tahem hackera. Ten se rozhodl vytvořit daný web s jasným úmyslem – okrást jednotlivé majitele virtuální měny. Po obvinění se začal hájit tím, že sice vytvořil nelegální tržiště, ale na ztrátě Bitcoinů nemá žádný podíl, jelikož jeho Silk Road 2 byl hacknutý. A výše škody? Ta je už celkem zajímavá, jelikož činí 2,7 milionů dolarů.

Ukradeno: 2,7 mil. USD

Conrail

Pod názvem Conrail se skrývá jihokorejská burza kryptoměn, která měla poměrně dobré jméno a která byla pochopitelně spojena i s celkem velkou oblibou. Tedy až do června roku 2018. Krádež se stala před několika měsíci a poměrně výrazně zahýbala trhem. Jak už bylo zvykem v minulosti, i tady byla situace spojená s krádeží celkem prostá. Burzu Conrail si vzali na paškál dosud neznámí hackeři, kterým se povedlo získat celkem nemalou sumu. To byl pro sedmou největší burzu v zemi poměrně velký zásah, který se podepsal na tom, že Bitcoin začal okamžitě padat dolů. A kolik bylo ukradeno? Zde už jde o sumu určitě velmi výraznou, která činí necelých 39 milionů amerických dolarů. Burza ihned začala spolupracovat na objasnění. Ani v tomto případě zatím nedošlo k dopadení pachatele.

Ukradeno: 39 mil. USD

Sheep Marketplace

Velmi podobný scénář, jako v případě Silk Road 2. I tady se musíme vrátit do doby klasického tržiště Silk Road a období, kdy došlo k jeho uzavření. Následně se objevilo tržiště nové, které neslo název Sheep Marketplace. Zde se nejednalo o prvoplánový podvod, ale o vytvoření adekvátní náhrady. To se také povedlo a tak začal být Sheep Marketplace stále slavnější. A to pochopitelně zaujalo hackery, kteří se na tržiště zaměřili už pár měsíců po otevření. Jejich útok přišel v prosinci roku 2013. Jejich útok byl úspěšný a celkem se jim v té době podařilo odcizit více než 56 milionů dolarů ve virtuální měně Bitcoin.

Ukradeno: 56 mil. USD

Silk road 1

O tomto tržišti jsme se již zmínili dvakrát. A nyní se konečně podíváme na jeho oficiální verzi. Tedy původní projet, který spatřil světlo světa a který byl určený hlavně pro obchodování s drogami, zbraněmi a dalšími věcmi, které byly dávno za hranou legálnosti. Silk Road neboli Hedvábná stezka však skončil zásahem FBI. Rázem se tak federálním úřadům dostaly do rukou Bitcoiny, které měly hodnotu více než 127 milionů dolarů. Zatímco mnozí v tomto kroku spatřují jenom zabavení nelegálního majetku, jiní v tom vidí jasnou krádež ze strany státu. A jelikož zakladatel Silk Road Ross Ulbricht podal právě na FBI žalobu, kde federály jasně obvinil z krádeže, musíme mít i tuto příhodu v našem výčtu.

Ukradeno: 127 mil. USD

Mt. Gox 2

Ano, o burze Mt. Gox jsme již psali. A to ve spojení se sumou 500 tisíc amerických dolarů, které z ní byly ukradeny. Událost se stala, a jelikož se nejednalo pro mnohé o nijak extrémně vysokou částku, rozhodli se majitelé burzy, že budou fungovat dále. Samozřejmě až po tom, co vylepší zabezpečení. A tak byl provoz Mt. Gox obnoven. Na obranu musíme říci, že zabezpečení se skutečně vylepšilo, jelikož celý rok provozu nenapovídal tomu, že by se mohlo něco stát. Úsilí hackerů však neutichalo. Snaha a píle se jim nakonec skutečně vyplatila a burza Mt. Gox byla hacknuta podruhé. Nyní už se nejednalo o takové drobné, jako v předchozím případě. Hodnota lupu byla téměř desetinásobně vyšší. Když budeme konkrétní, tak mluvíme o částce 436 milionů dolarů.

Ukradeno: 436 mil. USD

Závěr

Postupem času se zvyšuje zabezpečení burz a nedochází k tak častým krádežím jako dříve. Kryptoměnové burzy však čelí rostoucímu náporu hackerských útoků a pokud k nějaké krádeži dojde, tak jdou škody často do stamilionů USD.

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.