Německo očekává boom kryptoměn do roku 2030 – nový zákon

německo

Z Německa přišly v prvním týdnu letošního prosince dvě zajímavé a pozitivní zprávy. První z nich je německá úprava evropské směrnice proti prané špinavých peněz. Od začátku příštího roku bude bankám umožněno pro své klienty nakupovat a spravovat kryptoměny.


Druhou zprávou je velice pozitivní vyhlídka Deutsche Bank, která předpovídá, že do roku 2030 čeká kryptoměny boom a dokonce, že mohou nahradit hotovost.

Německý kryptoměnový zákon

zákon

Evropská unie vydává poměrně pravidelně směrnice upravující tzv. AML (Anti-Money Laundering), tedy praní špinavých peněz. Členské státy musí směrnici vždy upravit v národní zákon, neplatí sama o sobě. Německý zákonodárce se rozhodl do tohoto předpisu přidat také úpravu kryptoměn. Zákon byl přijat a je účinný od 1. 1. 2020.

Definice kryptoměny

Poměrně důležitým krokem je přidání zákonné definice kryptoměny. Poprvé se tak objevuje pojem „Kryptowerte“ neboli „kryptohodnota“. Je evidentní, že státy nechtějí zatím uznat kryptoměny jako „měny“, protože by je tak oficiálně uznaly jako „peníze“. Pro srovnání Česká národní banka doposud hovoří o BitCoinu jako o „kryptoaktivu“. Doposud znal německý právní řád pouze pojem „e-peníze“, který pochází opět ze směrnice Evropské unie a který pouze znamená, že určitá měna má svůj ekvivalent vedený elektronicky.

A co tato „kryptohodnota“ je? Podle nového zákona jde o „digitální reprezentaci hodnoty, která nebyla vydána žádnou centrální bankou nebo veřejnou institucí“ a která „je přijímána jako prostředek směny a platby nebo slouží k investičním účelům.“

Licence pro prodej kryptoměn

Německé banky mají čas do 31. března 2020, aby zažádaly německý finanční úřad o licenci. Následně budou moci kryptoměny oficiálně prodávat. Podle odhadů v současné době vlastní nějakou kryptoměnu přes 700 tisíc Němců. O nákup virtuálních měn ve vlastní bance by mohli mít nyní zájem především korporátní klienti, kteří vždy požadují stoprocentní soulad se zákonem. Většina evropských zemí v současné době sice BitCoin a jiné altcoiny nezakazuje, ale ani je nijak zákonně neupravuje.

Imagine 2030 – výhled Deutsche Bank

V podobný čas, kdy byl vydán již zmíněný „kryptoměnový zákon“, přišla největší německá banka s velice zajímavou a obsáhlou zprávou nazvanou Imagine 2030. Přes osmdesát stránek dlouhý dokument ukazuje, že už i banky se začaly zajímat o kryptoměny. V případě Deutsche Bank jde navíc o výhled poměrně optimistický.

Konec fiat měn a křehkost bankovního systému

Německá banka konstatuje, že do roku 2030 mohou kryptoměny potenciálně nahradit fiat měny, respektive že do této doby bude o ně „zvýšený zájem“. Zastánce BitCoinu jistě překvapí, že podobný výrok přichází od banky. Následně se zpráva zabývá adopcí kryptoměn, kterou na grafu přirovnává k rozšíření internetu v jeho počátcích. Počet uživatelů virtuálních měn by se prý mohl z dnešních 75 milionů vyšplhat až na 200 milionů, a to „jen“ v následujících 10 letech.

Hotovost pro 21. století

Nečekaně kriticky se zpráva staví k současnému bankovnímu systému v Evropě. Uvádí, že následující dekáda může být ve znamení stagnace. Zatímco se čím dál větší oblibě těší placení mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami, podle statistik existuje stále procentuálně velké množství lidí, kteří nejraději platí v hotovosti. Tuto funkci by mohly převzít právě kryptoměny jakožto „hotovost pro 21. století“.

Otázkou pak zůstává, do jaké míry se začne BitCoinem a jinými „coiny“ skutečně platit za běžné zboží. V současnosti je stále většina virtuálních mincí držena po delší dobu. Spíše než na placení slouží nyní k uložení hodnoty („store of value“), případně se s nimi obchoduje na burzách.

Zdroje:

https://www.dbresearch.com/PROD/RPS_EN-PROD/PROD0000000000503196/Imagine_2030.pdf

https://www.dasinvestment.com/ab-2020-lizenzpflichtig-neue-regeln-fuer-verwahrung-von-krypto-assets/

Poslední příspěvky od redaktora Jan Jílek (zobrazit všechny)
Německo očekává boom kryptoměn do roku 2030 – nový zákon

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top