Home » Kryptoměny » Seznam článků » Novinky » Samostatná těžba kryptoměn

Proč samostatná těžba kryptoměn nedává smysl

btc těžba

Kryptoměny byly ve svém historickém počátku těženy zásadně jednotlivými uživateli. Těžba probíhá potvrzováním transakcí na blockchainu konkrétní kryptoměny.


V začátcích dokázali samostatní těžaři pomocí tzv. rigů. (soustav hardwaru) dosáhnout při těžení patřičného zisku. V dnešní době je již situace jiná. Těžba a její organizace se začala specializovat a profesionalizovat. Trh ovládlo několik gigantů.

Specializované skupiny – pooly

Nyní se na těžbu specializují velké společnosti. Jednotlivci se často přesunuli k těžbě alternativních (co do objemu těžby „menších“) kryptoměn. Případně se spojili do tzv. poolu, což jsou skupiny mnoha těžařů, kteří svůj výpočetní výkon mezi sebou sdílí a odměny za těžbu si rozdělují. V jiných případech jde o tisíce jednotlivců. Zejména v Číně existuje mnoho takových poolů. Mezi nejznámější patří BTC.com a Antpool. V současné době mají čínské společnosti pod kontrolou nadpoloviční, hovoří se o tom až 70%, většinu těžby bitcoinu a dalších kryptoměn.

Odměna pro těžaře – někdy i nula dolarů

Můžeme si jako příklad uvést platformu Ethereum a její měnu ether (ETH). Přestože jde o jednu z nejrozšířenějších a objemově největších kryptoměn na trhu, její cena klesala. A to procentuálně ještě prudčeji než cena první kryptoměny, bitcoinu (BTC).

Ether ztrácel svou hodnotu i vůči této hlavní kryptoměně. Někteří těžaři „vyměňují“ vytěženou alternativní kryptoměnu (altcoin) za bitcoin, se kterým následně spekulují. Případně jej drží dlouhodobě. Pokud má těžař již zastaralý hardware, navíc v kombinaci s nevýhodnou (vysokou) cenou elektřiny, nedostane za výkon poskytnutý kryptoměnové síti v přepočtu ani dolar. Taková aktivita nedává ekonomicky ani ekologicky žádný smysl.

Pokles ceny – jak těžit efektivně

Pokles cen kryptoměn obecně demotivuje těžaře. Zejména jde o menší společnosti. Ty jsou dnes ekvivalentem „menších těžařů“. Na druhé straně proti nim stojí obrovské těžební korporace, respektive již zmíněné pooly. Pro malé společnosti je mnohem obtížnější přežít „zlé časy“, kdy kvůli poklesu cen spadne jejich rentabilita do červených čísel.

Těžaři mají na výběr. Buď dočasně setrvají v procesu těžby a čekají „na lepší časy“, případně vypnou svůj hardware a v zásadě si ještě více polepší velké společnosti. Ty pak mohou převzít část odměn za těžbu, které by předtím náležela jiným.

Jak si vše spočítat – chytré kalkulačky

Základem každého výnosného podnikání je ekonomický pohled na věc. Těžba kryptoměn není výjimkou. Musí se zkrátka vyplácet. Pro tyto účely nalezneme na internetu spoustu kalkulaček. Velice jednoduše v nich vyplníme proměnné jako je místní cena elektřiny, kterou odebíráme, dále pak i výkon našeho hardwaru. V kombinaci s aktuální cenou kryptoměny, případně poplatkem poolu (skupině těžařů) dostaneme odhadovaný výnos.

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.