Home » Kryptoměny » Seznam článků » Paxos Gold – zlato kryptoměnou

Paxos Gold – zlato kryptoměnou

pax gold

Paxos je ve světě kryptoměn dobře známá společnost. Má za sebou mnoho projektů, většinou spojených se stablecoiny (coiny vázanými na fiat měnu, nejčastěji na americký dolar).


Nyní se Paxos zaměřuje na digitalizaci komodity zejména fyzicky držené – zlata.

Zlatý token

Paxos spustil obchodování svého tokenu PAX Gold (PAXG) podle informací dostupných na informačním webu CoinMarketCap dne 27. září 2019. Každý vydaný token má být krytý jednou uncí zlata. Zlato bude fyzicky uchované v bance v Londýně.

PAX Gold tak má svoji hodnotu nastavenou tržně, avšak podle hodnoty zlata. Lze předpokládat, že se cena tokenu bude hýbat podle ceny zlata. Token bude reagovat na jeho cenové výkyvy, ať už pozitivně, či negativně. V době psaní článku se jeho cena pohybuje okolo 1490 USD, což skutečně odpovídá ceně jedné trojské unce zlata.

PAX Gold patří mezi takzvané ERC-20 tokeny. To znamená, že PAXG pracuje na síti Ethereum, využívá jejího blockchainu za přesně vymezených (definovaných) podmínek tohoto tokenu, které si na začátku vydavatel určí.

Příliš málo burz

V tuto chvíli se obchoduje na burzách Bithumb a HitBTC. Celých 99,99 % procent obchodů se odehrává na první zmíněné burze oproti dolaru. Lze tedy pro tuto chvíli říci, že obchodování s PAX Gold (PAXG) je poměrně silně centralizované. Oproti klasickým kryptoměnám nejde o běžný obchodovaný pár, který navíc nyní není zcela dobře dostupný.

Kus digitální zlaté cihly

PAX Gold nabízí od začátku garanci směny na zlato. Pokud by tak uživatel chtěl, může si požádat o vyplacení částky, kterou má uloženou v PAXG, do skutečného fyzického zlata. Tuto službu má nabízet akreditovaný dodavatel. Bohužel v tuto chvíli nelze dohledat, jakým způsobem si má uživatel o směnu za fyzické zlato zažádat, případně jak se k němu drahý kov vůbec dostane.

Přesto lze říci, že pokud obchodník bude vlastnit byť jen malou část tokenu PAXG, pak vlastní také podíl na jedné trojské unci zlata, které fyzicky existuje.

Vzácnost kryptoměn a zlata

Mnoho traderů uvažuje s možnou nadcházející ekonomickou recesí o možnostech, jak a kam uložit bezpečně po dobu trvání krize své prostředky. Obecně nejlépe slouží v takových časech zlato. Na druhou stranu, například největší kryptoměna bitcoin může tuto úlohu plnit rovněž. Na světě bude za celou dobu jeho existence vytěženo „pouze“ 21 milionů bitcoinu.

Paxos se v případě PAX Gold snaží o propojení v dnešní době atraktivního světa kryptoměn se světem drahých kovů, který mají investoři zažitý. Je jen otázkou času, na kolik jde o životaschopný projekt.

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.