Historie, současnost a budoucnost kryptoměn

bitcoin

Pojďme se podívat na stručnou historii kryptoměn, jejich současnost a nahlédněme do jejich blízké budoucnosti.


Kryptoměny zná dnes již skoro každý. Bitcoin si prudkým vzrůstem své ceny získal pozornost široké veřejnosti. Decentralizované kryptoměny mají za sebou pouhých 10 let existence. Za tak krátkou dobu se dokázaly vypracovat z nuly na dnešní miliardové objemy obchodů.

Existují tisíce kryptoměn a další tisíce burz, na kterých se obchodují. Ať už věříme optimistickým předpovědím, nebo jsme fanoušky realistického pohledu na věc, máme se jistě do budoucna na co těšit.

Jak kryptoměny začínaly

Kryptoměny začínaly skromně. Šlo o pokus vytvořit na státě nezávislý měnový systém. Systém, který bude mít jasná pravidla, nebude možné ho ovlivnit centrální autoritou, bude dostatečně bezpečný a přístupný všem bez rozdílu.

První centralizované pokusy

Pokud se podíváme do historie kryptoměn, narazíme na projekt jménem e-gold. Založil jej Douglas Jackson v roce 1996. Vytvořil systém elektronického zlata. Služba měla na svém vrcholu přes 3,5 milionu účtů. Uživatelé disponovali virtuálním zlatem, které bylo kryto skutečným zlatem uloženým v sejfu společnosti Gold & Silver Reserve Inc.

Zlata bylo nakonec více než 3,7 tuny. Šlo o množství, které odpovídalo zlaté rezervě malých států. Americká vláda tento projekt násilně ukončila a zlato zabavila. V odůvodnění tohoto zásahu se dočteme také to, že e-gold představoval nelegální paralelní měnu k americkém dolaru.

Bitcoin první pravá kryptoměna

První plně decentralizovanou kryptoměnou je bitcoin. Vytvořil jej Satoshi Nakamoto. Doména bitcoin.org byla založena v srpnu 2008. V říjnu téhož roku Nakamoto publikoval k bitcoinu white paper. Plný název tohoto dokumentu zní: Bitcoin: A peer-to-peer Electronic Cash System. V lednu 2009 došlo k vytěžení prvního bitcoinu a k první bitcoinové transakci. Tu provedl samotný Nakamoto. Bitcoin tehdy neměl téměř žádnou hodnotu.

Nešlo pouze o měnu samotnou, šlo o to vytvořit spolehlivý elektronický platební systém. Do této chvíle nikdo s jistotou neví, zda jde o jedinou osobu, nebo skupinu lidí, která bitcoin vytvořila. Pseudonym zakladatele a celková decentralizace zde hraje velkou roli. Jak vidíme na příkladu e-gold, centralizace jakékoli nezávislé kryptoměny je nebezpečná a přináší s sebou rizika.

Mnoho dalších kryptoměn

Po vzoru bitcoinu začaly vznikat další a další měny. V začátcích jich bylo jen pár. Mezi ty dodnes fungující patří namecoin (NMC) z dubna 2011 a litecoin (LTC) z října téhož roku. Ačkoli jde o nejstarší kryptoměny, tvůrci je vypustili do světa více než 2 roky po založení bitcoinu. Kromě bitcoinu se tak na scénu dostávají tzv. altcoiny, neboli „alternativní coiny“.

První kryptoměnové burzy

Bitcoin byl hned v roce svého vzniku, v roce 2009 v říjnu zalistován na dnes již neexistující stránce New Liberty Standard. Tehdy se zde prodával bitcoin za cenu 5 amerických dolarů. První velkou bitcoinovou burzou pak byla burza MtGox. Kuriozní na ní je, že původně sloužila jako online bazar karet Magic the Gathering. Bitcoin začala směňovat v roce 2010.

Na příběhu burzy MtGox je opět zcela přesně vidět, v čem tkví problém centralizace. Velké burzy jsou ze své podstaty spravovány jednou centrální autoritou. Většinou jde o společnost, která tuto burzu založila. Server MtGox podlehl hackerům a z burzy byly ukradeny velké sumy bitcoinu. Od roku 2014, kdy burza zanikla, nebyla většina okradených uživatelů dodnes vyplacena.

Současný stav kryptoměn

V současné době existuje na trhu více než 2300 kryptoměn. Přitom minulý rok jich bylo přibližně 1800. Průměrně tak přibývá alespoň jedna kryptoměna denně. Je však otázka, jaké kvality tyto nově vzniklé coiny jsou. V mnoha případech jde o tzv. ERC-20 tokeny. Ty fungují na platformě Ethereum a zkušený programátor je vytvoří za odpoledne. Vydavateli kryptoměn tak stačí jen chytlavý název a hodně peněz, které vloží do marketingu.

Na poli kryptoměn toho bylo již mnoho vyzkoušeno. Stovky ambiciózních coinů zanedlouho po vzniku zase zanikly. Na internetu existuje stránka, která přesně tyto coiny mapuje. Zajímavé ale je, že v první desítce kryptoměn se jako stálice drží bitcoin, litecoin a ethereum.

Z tržního hlediska tak zatím nikdo nevymyslel lepší kryptoměnu, než je bitcoin. Tato první kryptoměna má kapitalizaci, v době psaní článku, převyšující 209 miliard amerických dolarů. Celkový trh s kryptoměnami má kapitalizaci 325 miliard dolarů. Tvoří tak necelé dvě třetiny systému kryptoměn.

Současný stav kryptoměnových burz

Podle informací serveru CoinMarketCap existuje současně asi 19 tisíc burz. Jde o neskutečné číslo v porovnání s časem před deseti lety, kdy neexistovala ani jedna. Mezi největší patří BitMax (objem 11,6 miliardy dolarů), BitMEX (objem 8 mld. dolarů) a Binance (2,79 mld. dolaru). Pro srovnání americký akciový index NASDAQ má v době psaní článku denní objemy přibližně na úrovni desítek až stovek miliard amerických dolarů.

Burzy se obecně řečeno poučily z minulosti, z chyb jejich předchůdců. Dvoufaktorové zabezpečení vkladů (přihlášení pod heslem a ověření např. přes SMS zprávu)  je dnes již standardem. Burzy jsou až na výjimky velice dobře zabezpečené. Vklady svých uživatelů přesouvají na tzv. cold wallet, fyzické off-line kryptoměnové peněženky typu Trezor.

Kdy se přidají instituce

Z dostupných dat je vidět, že kryptoměnové burzy se těší veliké oblibě. Stále ale mají řádově nižší objemy než akciové trhy. V současné době není mnoho tzv. institucionálních investorů, kteří svoje záměry s kryptoměnami dali najevo. Mezi bankami a fondy můžeme vysledovat názor, který obecně tvrdí, že kryptoměny jsou „zlé a špatné“.

Navenek finanční instituce jako by o segment kryptoměn nejevily žádný zájem. Pokud se ale podíváme na tzv. crypto whales neboli „velryby“, pak vidíme, že malé procento bitcoinových peněženek ovládá většinu dostupné zásoby této kryptoměny. Jedná se o peněženky, které nepatří burzám, stojí za nimi neznámí investoři. Ti mohou velké množství bitcoinů použít, aby manipulovali trhem podle toho, jak zrovna potřebují.

Vklad a výběr fiat měny

Pro vstup do kryptosvěta je důležité vědět, jak do něj dostat své prostředky. Pokud jste těžař, pak za své peníze nakupujete těžební stroje a elektřinu, kterou poháníte svoji bitcoinovou farmu. Pokud jste investor, kupujete bitcoin nejčastěji na burze. Na tuto burzu ale musíte nejprve dostat svoji lokální měnu. Ať už jde o českou korunu, euro nebo americký dolar, postup je téměř totožný.

Po registraci na dané kryptoburze je třeba si nabít svůj účet. Nejčastější metodou je převod na účet. Většina burz přijímá evropské SEPA platby. Burza CoinMate.io vlastní účet u české Fio banky a není zde třeba mezinárodního převodu. Mnoho burz také přijímá platební karty VISA nebo MasterCard. U těchto karet je však třeba počítat s několikaprocentním poplatkem navíc. Nákup kryptoměn se vám tak může prodražit.

Pokud realizujete obchod a chcete si vybrat zisk, pak vám burza vyplatí peníze ve fiat měně na váš osobní účet. Obecně platí, že účet musí být veden na vaše celé jméno tak, jak jste ho uvedli při registraci na burze. Vyplácení na účet třetí osoby není z legislativních důvodů možné.

Alternativní možností k přímému nákupu kryptoměn je obchodování pomocí CFD, což vám umožní obchodovat i poklesy ceny a využít finanční páku, což znásobí vaše zisky a ztráty. Další výhodou je rychlá zákaznická podpora u lepších brokerů, což bývá u burz a směnáren často problém.

Jsou kryptoměny legální?

Kryptoměny jsou v současné době obecně vzato ve světě legální. Existuje přeci jen několik států, které bitcoin a další coiny výslovně zakazují. Jsou mezi nimi například Saudská Arábie, Egypt nebo Alžírsko. V Evropě jsou kryptoměny legální všude. Obecně se na kryptoměny hledí jako na elektronický prostředek směny. Naše Česká národní banka ale záměrně nepoužívá pojem „kryptoměny“, místo něj bitcoin považuje za „kryptoaktivum“.

Světlá, nebo temná budoucnost kryptoměn

budoucnost kryptoměn

Mnoho lidí předpovídá kryptoměnám zářivou budoucnost. Bitcoin společně s dalšími měnami si v minulosti prošli několika prudkými pády. Dnes to vypadá, že kryptoměny opět nabírají na ceně. Kritici již mnohokrát věštili kryptoměnám smrt. Zatím ze všech sebehorších krizí se bitcoin a spol. dostaly.

Co se týče technologie, má ještě konkrétně bitcoin co zlepšovat. Hodně se hovoří o tzv. Lightning Network (LN). Ten umožňuje bleskové transakce s minimálními náklady. Zatím není v bitcoinové praxi tak rozšířený. Uvidíme tedy do budoucna, zda se kryptoměny skutečně stanou rozšířeným platidlem, nebo  stále zůstanou spíše nástrojem spekulace.

ZDROJE:

https://www.telegraph.co.uk/technology/digital-money/the-history-of-cryptocurrency/

https://www.quora.com/What-was-the-first-cryptocurrency

https://en.wikipedia.org/wiki/Cryptocurrency_exchange

https://coinmarketcap.com/currencies/volume/24-hour/

https://www.reddit.com/r/BitcoinMarkets/comments/7lovwr/whats_the_history_behind_the_first_bitcoin/

https://en.wikipedia.org/wiki/Legality_of_bitcoin_by_country_or_territory

Historie, současnost a budoucnost kryptoměn

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top