Co je to CFD – výhody a rizika

contract for difference

Contract for difference (CFD), je kontrakt mezi dvěma obchodními partnery, kteří spekulují o pohybu ceny aktiva (měnové páry, komodity, akcie).


Jak CFD (contract for difference) funguje?

Jste v roli obchodníka s aktivy (měnové páry, kryptoměny, komodity, akcie…), vaším cílem je profitovat na rozdílu aktuální ceny aktiva a ceny aktiva v budoucnu. Zjednodušeně řečeno, chcete nakoupit a prodat se ziskem. Respektive můžete i prodat a nakoupit a obchodovat tak klesající kurz. Nedává vám to smysl? Pojďme si vysvětlit, jak celý proces funguje.

Jak můžete prodat něco, co nemáte?

Jednoduše, kliknete na tlačítko „Prodat“ v platformě brokera. Prakticky nic neprodáváte. Představte si CFD obchodování jako sázku, zda kurz bude růst nebo klesat.

Kdo je to CFD broker?

CFD broker je společnost umožňující spekulovat na změně kurzu. Jejím úkolem je poskytnou obchodníkovi potřebné nástroje pro obchodování a přijímat jeho požadavky na nákup a prodej aktiv. Její výdělek z pravidla plyne z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou (stejné jako ve směnárně). Pro rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou se používá termín spread. Tento termín si raději zapamatujte, budete se s tím setkávat často.

Vlastnosti CFD

  • CFD nemají předem určenou dobu expirace – Přesto máte možnost nastavit hranici na uzavření kontraktu, při dosažení max. ztráty (stop-loss) či max. zisku (take-profit).
  • Žádná aktiva (měny, akcie..) fyzicky nevlastníte – Investujete s cílem vydělat na rozdílu vstupní a výstupní ceny aktiva.
  • možnost využití páky

Jak vytvořit CFD obchod?

V první řadě musíte mít založený obchodní účet u nějakého brokera, to můžete udělat i zdarma na testování/vyzkoušení obchodní platformy. Brokerů je celá řada, a tak si každý může vybrat dle vlastních preferencí, liší se ve výší spreadu, obchodní platformou, nabídkou obchodních aktiv, podporou češtiny atd. Podrobnosti naleznete ve srovnání brokerů.

Když už máte účet založený postup je následující:

  1. Vyberete si obchodní aktivum (kryptoměny, akcie, forex)
  2. Rozhodnete se, zda chcete prodat nebo koupit. Prodat => spekulujete na pokles kurzu. Koupit => spekulujete na růst kurzu.
  3. Zvolíte výši obchodované částky.
  4. Můžete přidat Stop Loss nebo Take Profit.
  5. Potvrdíte obchod kliknutím na tlačítko prodat/koupit.
  6. Čekáte dokud se kurz nedostane na hranici, kde chcete obchod uzavřít. Případně se automaticky uzavře, pokud jste nastavili Stop Loss nebo Take Profit.

Pro obchodování CFD doporučujeme brokera Plus500, je v češtině, nabízí široký výběr obchodních aktiv (9 kryptoměn, stovky akcií..) a podléhá regulacím CySec, pro detailnější informace navštivte stránku recenze Plus500, recenze obsahuje osobní zkušenosti i diskuzní fórum.

Co je to CFD – výhody a rizika

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top