K čemu je dobrá kryptoměna Libra od Facebooku?

libra

Projekt Libra už není jen vysněným nápadem zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, ale funkční „kryptoměnou“. Tedy alespoň koncepčně, je možné že nevole států pohřbí tento projekt do propadliště dějin, ale to ukáže až blízká budoucnost.


Dne 18.6.2019 v 11 hodin, byla Facebookem tato skutečnost oficiálně oznámena světu. Zároveň byly poodkryty i některé skutečnosti, jak samotná organizace i měna bude fungovat a co od nich můžeme do budoucna očekávat.

Fungování ekosystému Libry

Jako všechny blockchainové kryptoměny, blockchain libry je spravován nody. Node je vlastně takovým serverem, který umožňuje operovat s blockchainy. Jednotlivé nody, musí dosáhnout shody pořadí nových transakcí v blockchainu, což vytváří záznamy transakcí, které jsou důvěryhodné.

Nody tak formují síť, na které developeři a společnosti můžou stavět, což umožní vytvoření velice různorodého eko systému finančních služeb a produktů, za účelem pomoci lidem v globálním měřítku, při uskutečnění jejich každodenních transakcí a usnadňující systém globální směny, který je otevřený a snadno přístupný.

Fungování asociace Libra

Asociace Libra je nezávislá nezisková organizace s centrálou ve švýcarské Ženevě a je tvořena z různorodých organizací z celého světa.

Každý člen asociace si spravuje svůj vlastní node v síti a volí si svého zástupce ve správní radě. Posláním správní rady bude usnadňování operací s Libra blockchainem, vývoj a rozšiřování sítě. Správa finančních rezerv, které udrží nízkou volatilitu Libry, důvěryhodnost a stabilitu.

Rozhodnutí správní rady jsou realizovány klasickým hlasováním. Každý člen nemá více jak jeden hlas, nebo více jak jedno procento z celkového počtu hlasů, podle toho jaké číslo je větší. Takže je zajištěno, že žádný člen nemá přílišnou kontrolu nad celou sítí.

Do budoucna by mohl kdokoliv, kdo splňuje technická kritéria operovat validační node. Asociace bude spolupracovat s komunitou k dosažení stability a potřebné bezpečnosti, k vytvoření globální měny a finanční infrastruktury, která umožní každodenní využívání miliardám lidí.

Facebook je pouze jedním ze zakládajících členů. Mezi další velké hráče patří například Vodafone, Spotify, eBay, Stripe, Uber, PayU, CoinBase. Je pravděpodobné, že dojde k dohodě i s lídry na trhu s platebními kartami Visou a MasterCardem.

Žádost o přístup do asociace stála členy 10 000 000 dolarů, což právoplatně vyvolává otázku, co členské společnosti dostanou za tyto peníze? Bude to muset být něco, co má Facebook k dispozici. Nabízí se odpověď marketingová data, ale to je jen moje čirá spekulace.

Pravděpodobně bude zavedený systém cashbacku a různých loyalty odměn za používání měny, nebo shlédnutí reklam.

Pro mě osobně zatím asociace nebudí velkou důvěru a bude to poprvé v novodobé historii lidstva, co lidé budou postaveni před rozhodnutí, zda dají důvěru nad kontrolou jejich peněz někomu jinému, než je vládní instituce.

Rozdíly mezi Librou a ostatními kryptoměnami

Na rozdíl od standardních kryptoměn, jako je například Bitcoin, se Libra liší v mnoha ohledech. Jak již bylo zmíněno, jedná se o centralizovanou měnu a její fungování je spíše podobné tradičním měnám, než kryptoměnám. Všechny transakce na této síti, budou muset být monitorovány, aby se zamezilo klasickým strašákům, jako je podpora terorismu, prodej drog, dětské pornografie a tak dále.

Důvody jsou to pochopitelné, ale u opravdových kryptoměn, je hlavním principem opravdová demokracie měny, decentralizace a neregulovatelnost ze strany státních institucí a jakýchkoli třetích stran.

Libra transakce budou tedy regulovány klasickými úřady, institucemi, regulátory, stejně tak jako běžné platby kartou, nebo bankovní převody. Cenzura bude tedy na denním pořádku.

Taktéž je téměř jisté, že bude nutné projít KYC papírováním a různými verifikačními procedurami.

Hlavním marketingovým tahákem je vysoká stabilita Libry, čehož pravděpodobně bude docíleno nějakým sofistikovaným průměrovacím systémem kurzů měn, které Libra podporuje, aby se zamezilo volatilitě pramenící z kurzových změn podporovaných platidel. Pro start měny se počítá s podporou eura, dolaru a jenu.

Stejně tak jako Facebook není dostupný ve všech zemích světa, tak i Libru pravděpodobně čeká stejný osud, což jde proti základnímu principu kryptoměn – bezhraničnosti a dostupnosti pro všechny.

Libra rozhodně nebude měnou otevřenou, těžko jsi kdokoliv s dostatečnými technickými znalostmi naprogramuje vlastní peněženku.

Jak bude fungovat nákup a obchodování s librou?

Bude to velice jednoduché:

  1. vyměníte dolary, nebo jinou podporovanou měnu za Libra tokeny
  2. nakoupíte zboží, nebo služby na Facebookové, či jiné podporované platformě
  3. budete držet libra tokeny, nebo je vyměníte zpátky za podporovanou tradiční měnu

Facebook představil i vlastní krypto peněženku

Nová krypto peněženka nesoucí název Calibra, bude pravděpodobně implementována do aplikací jako je Messenger či WhatsApp. Tímto způsobem bude možné platit za služby, nebo zboží na internetu, případně třeba i na Instagramu, Amazonu, nebo jiných spřátelených službách a pravděpodobně bude možné ji využívat i pro peer to peer posílání peněz mezi přáteli a obchodními partnery.

Bouří se krypto komunita, vlády i regulátoři

„Libra se nemůže, ani nesmí stát suverénní měnou“ – francouzský ministr financí Le Maire – zdroj https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-06-18/france-calls-for-central-bank-review-of-facebook-cryptocurrency

„Facebook, zastavte vývoj libry, dokud neproběhne další výzkum!“ – výbor zástupců finančních služeb USA – zdroj https://www.coindesk.com/halt-libra-us-lawmakers-call-for-hearings-on-facebooks-crypto

Z výše uvedených faktů nám tedy vyplývá, že Libra není ani tak konkurencí pro klasické kryptoměny, ale spíše modernizovaná verze elektronické peněženky dle vzoru PayPal, Skrill a dalších, nebo konkurencí klasickým bankám, případně konkurencí pro stablecoiny.

Osobně z toho nemám dobrý pocit, ale v dnešním pohodlném světě je tento projekt pravděpodobně předurčen k úspěchu. Uvidíme, zda dostane zelenou i od vlád, nebo mu dají stopku. Každopádně jsme svědky, zcela jistě revolučního kroku na trhu virtuálních měn.

Světlo světa by měl spatřit začátkem roku 2020, do té doby tento projekt, čeká ještě hodně vyjednávání.

Jaký názor na Libru máte vy? Jste ochotni svěřit své finanční prostředky organizaci za kterou stojí Facebook v čele s Markem Zuckerbergem, pro kterého jsme jenom „bunch of dumb fucks“? Bezpečnostních skandálů má za sebou Facebook také nemalé množství, což mu v očích vládních subjektů jistě situaci neusnadní a již mnoho politiků před tím varuje.

Podělte se s námi o svůj názor v komentářích – děkujeme!

K čemu je dobrá kryptoměna Libra od Facebooku?

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top