Novinky ze světa ETF:
- Nejlepší obchodníci na eToro – kdo se vyplatí kopírovat?
Kdo jsou ti nejlepší obchodníci, které stojí za to kopírovat, a jak je poznat? Platforma eToro nabízí možnost kopírování těch nejlepších obchodníků a vy díky této funkci nebudete muset trávit hodiny tím, že budete sledovat trhy a vyhledávat nejlepší investice zcela sami.
- Jak efektivně vyhrát boj s inflací
Jak se bránit inflaci, která nemilosrdně ukrajuje z hodnoty vašich úspor s nebývalou razancí? Investujte do aktiv, která mají šanci růst rychleji než inflace. Mezi tyto inv...
- DIP – co to je a komu se vyplatí? | srovnávací kalk...
Dlouhodobý investiční produkt neboli zkráceně DIP je finanční nástroj zavedený v České republice od 1. 1. 2024.
Co je to ETF
Nejprve krátce k podstatě ETF. Pod známou zkratkou se skrývá slovní spojení “exchange traded fund”, neboli jde v tomto případě o fond, který je obchodován na burze. Nebo lépe řečeno se obchoduje s akciemi, které jsou vydané společností fond obhospodařující. Investor drží podíl na aktivech spravovaných fondem tak, že drží akcie tohoto fondu. S trochou nadsázky můžeme říct, že existuje ETF takřka na všechny finanční instrumenty na světě.
Jak investovat s ETF
Základem investování do jakýchkoli akcií je účet u spolehlivého on-line brokera. Jakmile budete mít účet založený včetně ověření totožnosti, otevře se vám možnost investovat do ETF.
Samotný proces nákupu je pak po výběru konkrétního titulu již jednoduchý. Stačí mít na on-line účtu dostatek finančních prostředků. Pokud ETF kupujete, poté nastavíte order neboli příkaz na určitou cenu, za kterou chcete ETF zakoupit a broker vás jednoduše řečeno propojí s uživatelem, který chce ETF za vámi nabízenou cenu prodat.
Poté, co se obchod uskuteční, se stanete vlastníkem příslušného ETF. Pokud je s jeho držením spojeno vyplácení dividend, pak každý rok nebo například každé čtvrtletí dostanete na váš investiční účet vyplacené příslušné dividendy.
Jsme transparentní, doporučujeme vám spolehlivé brokery s výbornou reputací a přiznáváme, že od těchto společností dostáváme peníze za reklamu. Jedná se o brokery v tabulce níže s klikatelným odkazem na web. Vy neplatíte nic navíc, získáte spolehlivého partnera pro obchodování a nám pomáháte udržovat web v provozu. Děkujeme.
HodnoceníBroker | Čeština | Min. vklad | Spread EUR/USD* | Platformy | Licence | |
---|---|---|---|---|---|---|
0 | 0,9 pips Spread byl převzat 15.11.2024 v 11:12 z webu nebo obchodní platformy XTB. | vlastní aplikace xStation | CySec ČNB NBS | xtb.czrecenzeEUR/USD*: 0,9pips Spread byl převzat 15.11.2024 v 11:12 z webu nebo obchodní platformy XTB. 74 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze | ||
100 USD | 1,0 pips Spread byl převzat 15.11.2024 v 11:12 z webu nebo obchodní platformy Etoro. | vlastní aplikace eToro | CySec | etoro.comrecenzeEUR/USD*: 1,0pips Spread byl převzat 15.11.2024 v 11:12 z webu nebo obchodní platformy Etoro. 51 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze | ||
100 USD | 0,8 pips Spread byl převzat 15.11.2024 v 11:12 z webu nebo obchodní platformy Plus500. | vlastní CFD aplikace Plus500 | CySec | plus500.czrecenzeEUR/USD*: 0,8pips Spread byl převzat 15.11.2024 v 11:12 z webu nebo obchodní platformy Plus500. 80 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze |
* Spread je u většiny brokerů variabilní a mění se v závislosti na pohybech trhu.
U 74-89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Výhody investování pomocí ETF
Velkou výhodou ETF je jejich jednoduchost. Stačí totiž zakoupit jednu akcii, neboli jeden konkrétní akciový titul, a není třeba provádět nákupy desítek, stovek nebo dokonce tisíců jednotlivých akcií do vašeho portfolia. Vybírání akcií bývá často obtížné a současně také rizikové. Stačí investovat do široce diverzifikovaného ETF, například ve formě akciového indexu nebo indexu určitého trhu. Může jít například o americký S&P 500 nebo světový index FTSE All World.
Investice do velké škály akcií je pak základem diverzifikace, která se často zmiňuje právě v souvislosti s ETF. Investor si může vybrat jednotlivé ETF na určitý sektor, například energetika, komunikační technologie, bankovnictví nebo spotřebitelský sektor.
Další z pohledu nejen začínajících investorů velmi oceňovanou výhodou jsou poměrně nízké poplatky za vedení ETF, resp. vůbec poplatky za pořízení akcie. Poplatky obvykle začínají u brokera. Za nákup akcií si někteří z nich již neúčtují poplatky vůbec žádné. Druhou “složkou” jsou vnitřní poplatky ETF. Ty ale investor nevidí, protože jsou již započítány v ceně akcie.
Potenciální nevýhody investování do ETF
Jednou z potenciálních nevýhod investování do ETF může být to, že investor získá “pouze” průměrný výnos celého trhu nebo vybraného určitého sektoru, do kterého pomocí ETF investuje. Zatímco průměrný výnos může být stabilnější než výnos z jednotlivých akcií, nemusí to být vždy nejlepší způsob, jak maximalizovat výnosy. Pokud investoři chtějí dosáhnout větších výnosů, mohou se rozhodnout pro investice do specifických akcií nebo jiných aktiv.
Investor také nemá možnost ovlivnit, respektive rozhodovat o tom, jak je konkrétní fond (ETF) spravován. Co ovlivnit můžete, je výběr ETF s nižšími poplatky za správu. Z nízkého poplatku je pak patrné, že investiční společnost, pod které konkrétní vybrané ETF spadá, klade důraz na efektivní správu bez zbytečných dalších poplatků. Může se stát, že u některých ETF tak vlastně investor “platí za značku”, která ale nutně nepřidává na kvalitě poskytovaných služeb.
Zůstaňme u poplatků a připomeňme si, že v některých případech mohou investoři platit svým způsobem dva poplatky. Prvním z nich se platí on-line brokerovi, u kterého ETF nakoupíte a hradí se přímo. Existují ale i brokeři zcela bez poplatků, kterým je při splnění daných podmínek např. XTB. Druhým, vlastně nepřímým poplatkem je výše zmíněný poplatek za správu. Ten však není hrazen napřímo, ale společnost si částku odečte typicky z hotovostních rezerv fondu (ETF) získaných např. příjmem z akciových dividend. Výše správcovského poplatku bývá označována v informacích o konkrétním ETF jako TER (z angl. total expense ratio).
Druhy ETF podle způsobu držení aktiv
Fyzická replikace
Prvním ze dvou základních dělení, tedy fyzická replikace, spadá na případy, kdy vámi vybraný fond skutečně drží aktiva (akcie, cenné papíry apod.), do nichž investuje. Na první pohled by mělo jít o běžnou praxi, ale není to tak.
Syntetická replikace
Zejména z důvodu úspory nákladů na držení aktiv (placení zaměstnanců, poplatky depozitáři apod.) některé fondy nedrží svá aktiva “fyzicky”. Pouze investují do cenných papírů, se kterými je spojeno právo na získání vybraných aktiv v předem daném objemu. Díky tomu tak má správce fondu teoreticky tato podkladová aktiva k dispozici.
Druhy ETF podle zaměření
Indexové ETF
Mezi nejpopulárnější ETF patří ty, které sledují cenu akciových indexů nebo sledují určité sektory firem (například technologické společnosti). Některá indexová ETF kopírují index jako celek, jiné používají vybraný vzorek (například “top 100” titulů z indexu S&P 500). Pokud je takové vzorkování příliš agresivní, může vést k větším odchylkám od sledovaného benchmarku (indexu).
Mezi nejpopulárnější sledované indexy patří americké S&P 500, Dow Jones nebo celoevropský FTSE 100 Index. Pro investování do konkrétních trhů můžete zakoupit například čistě německý DAX.
K oblíbeným ETF na index S&P 500 patří Vanguard S&P 500 UCITS ETF (VUSA) vyplácející dividendy nebo iShares Core S&P 500 UCITS ETF (ticker SXR8 nebo CSPX).
Akciové ETF
Fondy investující do akcií můžeme dále rozdělit do několika sektorů, respektive podle kritérií, jaké akcie jsou do nich vybírány.
Nejprve jmenujme dividendové akcie, které lze zařadit do skupiny takzvaného hodnotového investování. Jde o společnosti vykazující dobré účetní hodnoty nebo dlouhodobě udržitelné podniky s přidanou hodnotou svých produktů.
Jako příklady hodnotových titulů poslouží fondy iShares Core High Dividend ETF (HDV) nebo Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG). První zmíněný fond má roční výnos okolo 3 %, druhý 2 %.
Dalším zaměřením fondů jsou růstové akcie. Jde typicky o poměrně nově založené společnosti s vysokým potenciálem do budoucna, např. nové firmy z technologického odvětví. Jakmile přežijí několik prvních let od svého vzniku, dojde ke stabilizaci a jejich business model bude pravděpodobně nadále vynášet investorům zisky.
Příkladem růstových ETF je JPMorgan US Momentum Factor ETF (JMOM), iShares Core S&P US Growth ETF (IUSG) nebo Vanguard Growth ETF (VUG).
Dluhopisové ETF
Dluhopisy patří mezi konzervativní investiční nástroje. ETF zaměřené na dluhopisy umožňují investovat do široké škály dluhopisů různých druhů, od vládních dluhopisů až po korporátní dluhopisy. Dluhopisové ETF jsou také obvykle spojeny s nižšími náklady a vyšší likviditou než samotné dluhopisy, což je další výhodou pro investory, kteří hledají stabilní a předvídatelný příjem. Přestože dluhopisové ETF jsou odborníky považovány za stabilní investici, mějte na paměti, že jde stále o akcie, které mohou v čase kolísat na ceně.
U dluhopisových ETF je více než u jiných rozhodující, do jakých aktiv investorem vybraný fond investuje. Zejména dluhopisy stabilních západních ekonomik (USA, Německo) patří k dluhopisům s nižšími riziky. Naopak mezi rizikovější řadíme korporátní dluhopisy. Ty jsou spojeny s vysokým rizikem, protože jsou emitovány podniky s nižším ratingem (hodnocením). Hodnotí se zejména aktuální finanční výkonnost firmy, její solventnost, postavení v rámci trhu (segmentu), úroveň jejího zadlužení a také kreditní skóre, tzn. zda by společnost dostala půjčky u klasických bank. Případně může jít o firmy v odvětvích, která jsou náchylná k výkyvům a hospodářským cyklům.
Komoditní ETF
Komoditní ETF umožňují investorům investovat do různých komodit, jako jsou drahé nebo průmyslové kovy, energie, zemědělské plodiny, průmyslové suroviny a další. ETF tohoto typu jsou navrženy tak, aby sledovaly výkonnost určité komodity nebo balíčku komodit. Investor tak nemusí držet “fyzicky” dané komodity.
Příklady komoditních ETF jsou následující (v závorce uvádíme vždy ticker dané akcie).
- United States Oil Fund (USO) investující do ropy,
- SPDR Gold Shares (GLD) pro investice do zlata (jde o největší ETF tohoto typu na světě),
- iShares Silver Trust (SLV) investující do stříbra,
- Teucrium Wheat Fund (WEAT) pro investování do pšenice,
- Invesco DB Commodity Index Tracking Fund (DBC), který investuje do širokého koše komodit, včetně energií, zemědělských plodin a průmyslových kovů,
- iPath Bloomberg Commodity Index Total Return ETN (DJP): investuje do širokého koše komodit a poskytuje expozici na komoditní trhy,
- Invesco DB Agriculture Fund (DBA) pro investice do zemědělských komodit, jako jsou kukuřice, sója, bavlna a další.
Image by Freepik