4 alternativní kryptoměny s velkým potenciálem

kryptoměny

Přestože i v polovině roku 2019 můžeme Bitcoin považovat za krále kryptoměn, existuje na tomto digitálním trhu i několik jiných zajímavých digitálních mincí, které vám představíme v následujícím článku.


Bitcoin se na krypto-trhu stal de facto standardem a zároveň digitální měnou, která určuje trend celého odvětví. Určitě ale není jediným instrumentem, kterému byste v rámci svého digitálního portfolia měli věnovat pozornost. Bitcoin samotný se musel před více než pěti lety prosadit v nelehké konkurenci jiných kryptoměn. Předpovědět, která kryptoměna bude vládcem digitálních trhů za několik let není vůbec jednoduché. I když zrovna Bitcoin (a ze značné části v posledních letech také Ethereum, o kterém si více povíme níže) relativně stabilně obhajuje svou pozici, která se dá přirovnat k takzvanému „Zlatému standardu“ ve světě kryptoměn.

Zároveň je nutné zdůraznit fakt, že v následujícím článku se nemůžeme věnovat všem alternativním kryptoměnám, a to z jednoduchého důvodu – v momentě psaní tohoto článku existuje více než 1700 kryptoměn.

Litecoin

Historie projektu Litecoin se začala psát v roce 2011, a proto tuto minci můžeme zařadit do první vlny kryptoměn. Litecoin má oproti Bitcoinu několik výhod, a to například schopnost zpracovat až 8x více transakcí v průběhu 10 minut, rychlejší čas potvrzení transakce – mnoho obyčejných lidí a běžných uživatelů nemá trpělivost čekat 10 minut na potvrzení transakce Bitcoinu. Díky rychlému počítání jednotlivých bloků je tato síť v porovnání s Bitcoinem také bezpečnější. Důvod je velmi jednoduchý, rychlost transakce chrání celou síť před takzvaným teoretickým útokem Double Spending Brute Force Attack.

Komunita kolem této kryptoměny je jednotnější než v případě Bitcoinu, nezbytný hardware pro mining je také jiný – Bitcoin vyžaduje pro těžbu zejména hardware podobný grafickým kartám (GPU), a pro těžbu Litecoinu je mnohem důležitější čistý hrubý výkon  a rychlá paměť RAM. Důvodem je použití jiného šifrovacího algoritmu. Díky své (relativně) stabilní oblíbenosti je Litecoin také obchodovatelný u komerčních brokerů a to navzdory tomu, že v posledních letech jeho popularita mírně klesá, zejména kvůli kryptoměně Ethereum.

Bitcoin Cash

Na první pohled se může zdát, že Bitcoin Cash je jenom levnější verzí Bitcoinu. Mezi těmito dvěma kryptoměnami ale existuje několik zásadních rozdílů v technologii a kódu. Za jeho vznikem stojí v podstatě konflikt v komunitě uživatelů Bitcoinu, kteří se nemohli shodnout na tom, jak vyřešit takzvané Scaling issues.

O celém konfliktu by se dalo napsat hned několik článků, stejně jako i o používání jména „Bitcoin“ jako součásti názvu této kryptoměny. Bez ohledu na tyto okolnosti se Bitcoin Cash na krypto trhu prosadil. Momentálně je jedním z lídrů a mnoho obchodníků mu zejména díky jeho stabilitě, rychlejšímu průměrnému času realizace transakce a nižšímu poplatku za transakci předpovídá světlou budoucnost.

Potenciální nevýhodou je fakt, že v případě zvýšení popularity této kryptoměny může dojít k totožné situaci a teoretickému vzniku nové kryptoměny, nazvěme ji například „Bitcoin Cash Cash“.

Bitcoin Cash je totiž velmi podobný původnímu algoritmu originálního Bitcoinu, a proto se historie a Scaling issues mohou opakovat. Bez ohledu na tyto nevýhody je Bitcoin Cash obchodovatelný u většiny brokerů.

Ethereum

kryptoměny BTC, LTC, Dash

Zatímco Bitcoin, Litecoin a Bitcoin Cash vznikly za účelem virtuálních plateb, situace kolem projektu Ethereum je docela odlišná.

Ethereum není jenom kryptoměnou. Ethereum se na block-chain dívá z vyšší perspektivy.

Projekt vznikl v roce 2015 a jeho tvůrce neměl jenom vizi stvořit další decentralizovanou kryptoměnu, ale také vytvořit decentralizované aplikace, decentralizovaný počítač s neomezenými možnostmi využití. „Ortodoxní“ kryptoměny (kterákoliv z výše uvedených Bitcoin, Bitcoin Cash a Litecoin) obětují v průběhu miningu obrovské množství výpočetního výkon jenom na rozluštění a vypočítání nového bloku (dešifrování kódů) v rámci peer-to-peer sítě. Ethereum ale dává tomuto decentralizovaném výpočetnímu výkonu další využití. A to využití nesmírně široké. Díky důmyslně navrženému algoritmu představuje síť Ethereum zcela decentralizovaný globální počítač založený na technologii blockchain, pro který je dokonce možné psát i své vlastní aplikace.

Od roku 2014 je Ethereum nejrychleji rostoucí kryptoměnou, a pokud je klasický Bitcoin v uvozovkách „zlatým standardem digitálních trhů“, tak Ethereum má vůči Bitcoinu podobnou pozici jakou má na komoditních trzích stříbro ke zlatu. Ethereum je rovněž  standardně obchodovatelné u online brokerů.

DASH

Tato kryptoměna se původně nazývala Darkcoin, vznikla v roce 2014 a největší důraz kladla na anonymitu transakcí. Přesto (nebo možná právě díky tomu), že v počátcích své existence byla využívána především na takzvaném Deep webu, byl algoritmus natolik zajímavý, že si tato digitální mince našla svou cestu i do mainstreamu kryptoměnového světa.

V případě, že jste někdy v minulosti udělali nějakou transakci v síti Bitcoin, bude ji možné veřejně dohledat v rámci samotného blockchainu, kde je navěky uložená i adresa peněženky plátce, peněženka příjemce, množství odeslaných krypto-finančních prostředků a čas transakce. Takováto míra transparentnosti může být při některých činnostech přinejmenším nepříjemná.

V případě kryptoměny DASH je už do samotného algoritmu naprogramováno neustálé anonymizování celé historie a průběhu plateb. V dnešní době neustálého sledování, ať už na internetu nebo mimo něj, si stále více uživatelů cení svého soukromí a díky tomu roste jak popularita, tak i hodnota této digitální mince.

Závěrem

Jak už jsem zmínil na začátku článku, není ani teoreticky možné na jednom místě shrnout informace o všech alternativních kryptoměnách. Hodnota trhu s Bitcoiny má stále zdaleka největší cenu vyjádřenou v klasické Fiat měně, ale tempo nástupu a růstu alternativních kryptoměn je tak velké, že každý krypto-trader by měl možnost investice do kryptoměn jiných než Bitcoin minimálně zvážit.

Svou pozornost doporučuji věnovat zejména kryptoměnám Ethereum a DASH, přičemž investici do těchto alternativních kryptoměn musí dozajista nevyhnutelně předcházet velmi důkladná analýza. Sledování a průzkum vývoje ceny je nevyhnutelné. Doporučuji také provést důkladnou technickou a fundamentální analýzu.

Dnes to vypadá, že projekty jako Ethereum a DASH pravděpodobně čeká zářná budoucnost. Na druhou stranu, projekty Bitcoin Cash a Litecoin jsou prověřeny časem.

4 alternativní kryptoměny s velkým potenciálem

Mohlo by vás zajímat:

Napsat komentář

Scroll to top