Akciové indexy s obrovským potenciálem růstu v roce 2024

SP 500

V tomto článku vám představíme akciové indexy, které mají v letošním roce obrovský potenciál růstu a rozhodně by neměly ujít vaší pozornosti.


Tento článek není investičním doporučením. Nákup akcií vždy konzultujte s odborníkem. Investujte pouze ty prostředky, jejichž případná ztráta neohrozí vaši finanční situaci.

Nasdaq

Nasdaq je americký akciový index, který zahrnuje cenné papíry společností z oblasti technologií a komunikací. Index byl založen již v roce 1971. V současnosti se skládá z více než 3000 akcií. Nasdaq je jedním z nejprestižnějších indexů pro technologické společnosti. Často je porovnáván s Dow Jones Industrial Average nebo S&P 500. Nasdaq je také proslulý svým systémem elektronické burzy, které nebyla pro jiné indexy samozřejmostí.

Nasdaq má velký potenciál zejména proto, že zahrnuje společnosti z oblasti informačních technologií a komunikací, které se vyvíjí velmi dynamicky. Jde o firmy nabízející inovace, tudíž mohou generovat velké zisky, které se náležitě promítnou do růstu cen těchto akcií.

Obchodovat NASDAQ ETF u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

NYSE

Celým názvem “NYSE Amex Composite Index” je akciový index, který sleduje všechny akcie zalistované na Newyorské burze (NYSE). NYSE Index je jedním z nejstarších a nejprestižnějších akciových indexů na světě. Byl založen již v roce 1884. Zahrnuje cenné papíry největších a nejvýznamnějších společností sídlících v USA. Index se skládá z asi 2 800 akcií, které reprezentují velice široké spektrum odvětví, jako jsou například finanční služby, průmysl, zdravotnictví a technologie.

Velký růst můžeme očekávat zejména díky slibné obnově americké ekonomiky po době pandemie a také vzhledem k brzkému očekávanému obratu úrokových sazeb. Vzhledem k širokému záběru tohoto NYSE indexu investoři dosáhnou na mnoho odvětví s velkým potenciálem. Pokud se aktuálně rozhodujete, zda investovat do americkým, nebo evropských akcií, doporučujeme si téma podrobněji nastudovat.

Dow Jones Industrial Average (DJIA)

Index Dow Jones (DJIA) byl založen v roce 1896. Zahrnuje 30 vybraných amerických společností, které působí v různých odvětvích, jako jsou například finanční služby, průmysl, zdravotnictví a informační technologie.

DJIA je jeden ze zásadních indexů v USA a svůj potenciál si drží zejména díky množství kvalitních a úspěšných společností, které zahrnuje. Jsou mezi nimi Apple Inc. (AAPL), Microsoft (MSFT), JPMorgan Chase & Co (JPM) nebo Coca-Cola Company (KO).

DAX (Deutscher Aktienindex)

DAX (Deutscher Aktienindex) je hlavní akciový index Německa, který zahrnuje 40 největších a nejvýznamnějších německých společností. DAX byl založen v roce 1988 a od té doby se stal jedním z nejprestižnějších a nejrespektovanějších akciových indexů v Evropě. Společnosti v indexu jsou zástupci například automobilového průmyslu, chemie, finančních služeb nebo technologií.

Velký růst mohou investoři očekávat proto, že Německo má jedno z nejsilnějších hospodářství v Evropě a vlastně i na celém světě. To přispívá jednak ke stabilitě indexu DAX a také k růstovému potenciálu.

Současně platí, že společností je v indexu relativně menší množství – jsou tedy pečlivě vybírány a musí projít náročnými kritérii. Mezi ně patří dostatečná tržní kapitalizace (velikost společnosti), finanční stabilita (dlouhodobě dobré finanční výsledky, přepočteny podle ukazatele EBITDA) nebo také pravidelné vyplácení dividendy společností, která se uchází o zařazení do indexu. Společnosti mohou být ale v budoucnu také vyřazeny, pokud kritéria již nesplňují. Vyřazení provádí správce indexu, společnost Deutsche Börse, která pravidelně, zpravidla jednou ročně, provádí náležitý přezkum.

Nikkei 225

Nikkei 225 je hlavní akciový index japonské ekonomiky. Zahrnuje 225 největších a nejvýznamnějších japonských společností. Nikkei 225 byl založen již v roce 1950 a od té doby se stal jedním z nejdůležitějších ukazatelů japonského finančního trhu. Společnosti v indexu reprezentují mnoho ekonomických odvětví. Jsou zde například automobilky (Toyota, Honda), firmy vyrábějící elektroniku (Sony, Panasonic), společnosti z oblasti zdravotnictví (Takeda Pharmaceutical, Astellas Pharma) nebo finančních služeb (Mitsubishi UFJ Financial Group, Mizuho Financial Group)

Nikkei, podobně jako japonská ekonomika, posledních přibližně 20 let trpí na tzv. stagflaci. Mzdy zaměstnanců, respektive také příjmy společností na trhu střednědobě stagnují. Současně má ekonomika poměrně vysokou inflaci, což celkově trhu vůbec neprospívá. V nejbližší době by se ale mohl tento trend prolomit a index by mohl dosáhnout nových rekordních výší. Pokud chcete zakoupit Nikkei 225, pak vyhledejte u doporučovaného brokera XTB ticker JAP225.

Obchodovat Nikkei 225 ETF u XTB Váš kapitál je ohrožen.

Hang Seng Index

Hang Seng Index (HSI) je akciový index, který obsahuje akcie 73 největších a nejvýznamnějších společností působících v Hongkongu. HSI byl založen v roce 1969. Od té doby patří mezi nejdůležitější indexy v jihovýchodní Asii, protože Hongkong je významným finančním centrem této části světa.

Mezi významné firmy zahrnuté do HSI patří hongkongské banky, jako je HSBC a Standard Chartered. Dále sem spadají velké konglomeráty, mezi které patří China Mobile nebo AIA Group. Asijské společnosti mají silný růstový potenciál zejména díky Číně, která může růst více dynamicky než jiné západní trhy. Index Hang Seng lze zakoupit u investory oblíbeného brokera XTB pod označením HKComp.

PX Index

PX Index je akciový index jediné české burzy, kterou je Pražská burza. Zahrnuje nejvýznamnější a největší společnosti působící na českém finančním trhu. PX Index byl založen v roce 1994. Společnosti v indexu zahrnují obory jako bankovnictví, energetika, telekomunikace a retail. Investoři mohou do českého indexu PX investovat u brokera XTB. Naleznete jej pod tickerem CZKCASH.

Obchodovat CZKCASH ETF u XTB Váš kapitál je ohrožen.

Některé z významných akcií, které jsou součástí PX Indexu na Pražské burze, zahrnují: ČEZ, a. s. – největší energetická společnost v České republice, Komerční banka, a. s. – největší banka v České republice, Philip Morris ČR a. s. – jedna z největších tabákových společností v ČR.

Index PX již od počátku roku 2023 ukazuje svůj potenciál, protože patří k nejrychleji rostoucím indexům v Evropě.

FTSE 100

FTSE 100 je nejstarší akciový index ve Velké Británii. Sestavuje se ze 100 největších a nejvíce likvidních společností, které se obchodují na londýnské burze. Investice do FTSE 100 má potenciál dlouhodobého růstu zejména díky vhodnému výběru titulů obsažených v indexu. Výpočet FTSE 100 je založen na tržní hodnotě akcií jednotlivých společností, tj. na hodnotě všech vydaných akcií vynásobené jejich aktuálním kurzem. Do indexu FTSE 100 je možné investovat u XTB po zadání tickeru UK100.

Mezi akcie z indexu FTSE 100 patří: petrochemický konglomerát BP plc (BP), banka HSBC Holdings plc (HSBC), potravinářský výrobce Unilever plc (UL) nebo farmaceutická společnost AstraZeneca plc (AZN).

Akciové indexy s obrovským potenciálem růstu v roce 2024

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top