Další pád kryptoměn je za dvěřmi, jak na něm vydělat?

bear market - pád kryptoměn

Kryptoměny jako BitCoin, Ethereum nebo Shiba Inu prošly v posledních letech nebývalým růstem. Nedávný propad trhů ale upozornil investory na to, že ani trh kryptoměn není imunní vůči propadům globálních ekonomik.


Propady u kryptoměn se historicky děly a dít se budou i v budoucnu. A v případě investování platí, že dobrý plán je základ úspěchu. Díky němu je možné v dostatečně dlouhém horizontu vydělávat dokonce i na propadech kryptotrhu. V tomto článku se podíváme na to, jak se připravit na další propad trhu a jak využít tuto situaci v náš prospěch. Upozorňujeme, že tento článek neobsahuje investiční doporučení, je pouze názorem autora.

Historické propady kryptoměn

Svět kryptoměn si prošel v posledních letech několika velkými propady. Ukažme si to konkrétně na kryptoměně BitCoin (ticker BTC). Ruku v ruce s BitCoinem (zejména od roku 2017) si prošly těmito výkyvy také altcoiny, tedy všechny kryptoměny rozdílné od BitCoinu.

V roce 2011 došlo k prvnímu významnému propadu, kdy se cena BitCoinu zhroutila z téměř 30 dolarů na méně než 2 dolary během několika týdnů. Z dnešního pohledu jde o “směšné ceny”, protože v době psaní článku stojí 1 BTC přibližně 30 000 USD. Tehdy ale šlo o propad o více než 90 procent z maximálních hodnot.

Další propad přišel v roce 2013, kdy se cena BitCoinu propadla z téměř 260 USD na méně než 70 dolarů velice rychle, během několika týdnů.

V roce 2017 zažily kryptoměny vůbec největší růst a značný propad, když se cena BitCoinu během jednoho roku zvýšila o neuvěřitelných 1 300 %. Na přelomu let 2017 a 2018 ale přišel propad z téměř 20 000 dolarů na méně než 4 000 dolarů během několika měsíců. V roce 2020 došlo k dalšímu propadu v důsledku pandemie koronaviru, kdy se cena Bitcoinu zhroutila z téměř 10 000 dolarů na méně než 4 000 dolarů během několika dnů.

Z dnešního pohledu je jisté to, že BitCoin i mnoho dalších kryptoměn se přes všechny své pády dostaly. A v průběhu cyklu následujícího po propadu se pravidelně obchodovaly za vyšší cenu než předtím.

Kdy přijde další pád kryptoměn?

Případný budoucí pád kryptoměn nelze zcela přesně určit, ale lze jej odhadovat na základě několika klíčových faktorů. Tím hlavním jsou cykly, kterými cena kryptoměn pravidelně prochází. Cykly jsou důsledkem relativně malé velikosti trhu s kryptoměnami, obchodování spekulantů, změny regulačního (právního) prostředí a v neposlední řadě celkové nálady na globálních trzích.

Ceny kryptoměn měly v posledních letech pravidelné cykly. Zpravidla trvají okolo čtyř let. Na začátku nového cyklu dochází k velkému růstu, který je způsoben velkým zájmem investorů. Tento růst je podporován takzvaným FOMO (Fear of Missing out) efektem. V takovou chvíli vstupují do hry často retailoví investoři bez mnoha zkušeností, ale s vidinou jednoduchého zbohatnutí. Tehdy často nastává strmý pád, protože spekulanti odprodávají.

Zopakujme si, že vrcholy cyklů v posledních letech nastaly v roce 2017 a poté 2021, v obou případech v období listopad/prosinec. Jednoduchými počty dojdeme k tomu, že další vrchol může nastat na konci roku 2025. V době vydání článku tak aktuální cyklus nejspíš nedosáhl svého vrcholu. Naopak se zdá, že se trh pohybuje okolo svého dna.

Jak na pádu kryptoměn vydělat?

Podívejme se na hlavní body, jak na pádu kryptoměn vydělat a jak se na něj připravit. Upozorňujeme, že všechny uvedené způsoby jsou spojeny s rizikem a investoři by měli investovat jen ty prostředky, které aktuálně nutně nepotřebují pro zabezpečení svých životních potřeb.

Jedním z možných způsobů je short selling, česky tzv. “krátká pozice”, která obecně umožňuje investorům vydělat na poklesu ceny aktiva. Investor si zapůjčí kryptoměnu od brokera (za poplatek) a prodá ji na trhu za aktuální cenu. Poté, co cena kryptoměny poklesne, investor si opět kryptoměnu koupí za nižší cenu a vrátí ji brokerovi. Rozdíl mezi původní cenou a cenou nákupu je zisk investora, avšak existuje i možnost ztráty, pokud cena aktiva namísto poklesu stoupne. Někteří investoři si mohou dovolit “držet” pozici delší dobu, nicméně upozorňujeme, že půjčení původní kryptoměny je pochopitelně zpoplatněno. Jde o půjčku svého druhu, i když si investor nepůjčuje výslovně peníze.

Dalším způsobem, jak vydělat na poklesu kryptoměn je pomocí takzvaných opcí. Využívá se k tomu put opce. Jde o finanční derivát, který poskytuje investorovi právo, ale ne povinnost, prodat aktivum za stanovenou cenu (tzv. “strike price”) v určitém časovém období. Pokud cena kryptoměny klesne pod strike price, investor může prodat kryptoměnu za vyšší cenu, než by mohl na aktuálním trhu, což znamená zisk. Opět však platí, že existuje i možnost ztráty, pokud cena aktiva neklesne dostatečně, tedy pod stanovenou strike price.

Je důležité mít na paměti, že tyto strategie jsou spojeny s rizikem a nejsou vhodné pro každého investora.

Které kryptoměny mají potenciál

Existuje mnoho kryptoměn, které mají potenciál a na kterých lze při propadech trhu vydělat.

Velký potenciál má samotný BitCoin (BTC). Tato historicky první kryptoměna má omezenou nabídku. To v tomto případě znamená, že celkový počet jednotek BitCoinů, které mohou být kdy vytěženy, je omezen na množství 21 milionů. To znamená, že se bude jednat o stále vzácnější a cenově teoreticky hodnotnější aktivum. Do budoucna navíc můžeme očekávat zvýšenou adopci BitCoinu firmami i jednotlivci, kteří si mimo jiné mohou pomocí BitCoinu spořit.

Obchodovat reálné kryptoměny u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

Ethereum (ETH) je druhou největší kryptoměnou na trhu hned po BitCoinu a je známý možností vytvářet decentralizované aplikace. Ethereum také již úspěšně provedlo přechod na novou verzi nazvanou Ethereum 2.0, což podle mnohých vedlo ke zefektivnění celé sítě.

Cardano (ADA) je kryptoměnou, která se snaží řešit některé problémy jiných kryptoměn, jako je například rychlost nebo škálovatelnost. Cardano bylo založeno týmem složeným z expertů a díky použitým technologiím se může do budoucna stát významným hráčem na trhu kryptoměn.

Ripple (XRP) se jako kryptoměna zaměřuje na rychlé a nízkonákladové transakce. Ripple spolupracuje s bankami a finančními institucemi a má potenciál stát se významným nástrojem pro mezinárodní převody peněz.

Další pád kryptoměn je za dvěřmi, jak na něm vydělat?

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top