Home » Kryptoměny » Seznam článků » Podvod typu letadlo

Co je to podvod typu letadlo?

letadlo

V oblasti kryptoměn nejsou podvody ničím výjimečným. Cíleny jsou hlavně na nováčky a jejich zájem vlastnit kryptoměny a vydělávat na nich.


Mezi nejznámější patří podvod typu letadlo. To však nemusí být spojováno výhradně jenom se světem kryptoměn, ale i s řadou jiných odvětví. Podívejme se společně na to, jak funguje, jaká jsou rizika a i na to, jak ho identifikovat.

Co je to podvod letadlo?

Kromě názvu letadlo se používá také označení pyramida. Na první pohled se jedná o obchodní model založený na vstupech a vkladech dalších a dalších lidí. Z dlouhodobého hlediska se však jedná o model neudržitelný. To proto, že postupně začínají docházet lidí, kteří by do letadla takzvaně nastoupili se svým vkladem. To v danou chvíli znamená, že dochází zdroje peněz, ze kterých by byly vypláceny zisky ostatním. Celý model se rázem hroutí.

Existuje řada známých příkladů

Že nejsou letadla ničím novým, to dokládá o příklad několika těch, které vznikly v minulosti v České republice. A to i dříve, než byl populární internet, nebo dříve, než se začalo obyvatelstvo zajímat o kryptoměny. U nich jsou typickým příkladem letadla různé podíly v těžebních balíčcích, kde však nedochází k reálné těžbě, ale k cílenému uvolňování nových mincí mateřskou společností. Jestliže jste o něčem takovém již slyšeli, dopadnout můžete stejně, jako lidé v pyramidách s názvy:

 • DasCoin
 • H-Systém
 • Swissgolden
 • Axis Club
 • Family G
 • Emgoldex

Historie sahá už do doby před internetem

Podvod typu letadlo není spojený jenom s nástupem internetu. Jednalo se o princip využívaný dávno předtím. Založeny byl na různých řetězových dopisech, u kterých bylo třeba oslovit další osoby a samozřejmě poslat prvotní vklad. S rozmachem internetu se počet těchto podvodů začal pochopitelně zvětšovat. A to hlavně pro celkovou jednoduchost a větší možnosti přesvědčit lidi o tom, že se jedná o férový produkt.

Jak letadlo poznat?

Tipů je hned několik. Už při charakteristice principů může být lidem celkem divné, že může daný postup fungovat. A to je první známka toho, že obchodním modelem je spíše pyramida a tedy letadlo. Když se podíváme na charakteristiku konkrétní, jasně sem patří hlavně toto:

 • Neprodává se žádný konkrétní produkt nebo služba
 • Povinností je vložit určitou výši vkladu
 • Slibovány jsou až astronomické zisky a velká zhodnocení

Dále nelze zapomínat ani na další charakteristiky, jako je třeba zhodnocení zcela bez práce, nebo nutnost platit poplatky, které jsou skutečně velké. Dále může být charakteristickým znakem povinnost získávání nových členů. Vše doplňuje také fakt, že firma, která tento obchodní model nabízí není buď příliš známá, nebo nemá příliš dobrou pověst.

Letadlo je mnohdy přirovnáváno k MLM

Pozor však na záměnu letadla neboli pyramidy s klasickým MLM neboli multi level marketingem. Ten je legálním obchodním modelem, jelikož využívá klasické obchodní struktury, stejně jako reálných služeb nebo produktů. Ty se prodávají a z nich plynou zisky. Tento model lze popsat jako podobnou strukturu, která je běžně vyžívána při prodeji zboží, kde figuruje:

 • Výrobce
 • Distributor
 • Velkoobchod
 • Maloobchod

Může někdo vydělat?

Pro mnohé zůstává otázkou, zda letadlo neboli pyramida může skutečně někomu přinést zisk. Odpovědí je, že může. Typicky tomu, kdo tento podvodný obchodní model vymyslí a kdo přitáhne další lidi s vkladem. Faktem ale je, že vydělat mohou i ti, co do letadla vstoupí. Nutno ale říci, že jde většinou o ty, kteří vstoupí jako první. Ti se však také dopouštějí určitého podvodu, jelikož jejich peníze jsou vypláceny z vkladů nových lidí.

Nutno dodat, že nikdo neví, v jaké fázi se tento obchodní model nachází. Proto je velmi rizikový i v případě, kdy se někdo bude chtít vědomého podvodu skutečně účastnit. Může být jedním z prvních, stejně jako jedním z posledních.

Proč letadlo nefunguje? Vše má své hranice

Letadlo je založena na určitých úrovních, ve kterých se mohu nacházet různí lidé. Samotní zakladatelé jsou pochopitelně v první. V druhé a třetí úrovni jsou ti, kteří takzvaně nasedli jako další v pořadí.

Dále lidé postupně přibývají. Je však nutno říci, že pokud by v každé úrovni bylo 10 lidí a každý z nich by získal dalších deset, tak už v rámci 5. úrovně musí být v letadlu zapojeno přes 100 000 lidí.

S každou další úrovní počet desetkrát stoupá. Je tedy jasné, že počet účastníků je v podstatě limitován počtem lidí v lokalitě, ve státě, nebo na celém světě. Proto se možnosti dříve nebo později vyčerpají, a to vede k situaci, že letadlo takzvaně spadne. Reálně tento stav popisujeme jako zhroucení daného obchodního modelu, kdy většina lidí přijde o své peníze.

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.