ETF na Bitcoin schváleny v USA

bitcoin

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) schválila v lednu 2024 celkem 11 ETF, díky nimž můžete přímo investovat do Bitcoinu. Jde o průlomové a velice důležité rozhodnutí, které umožní široké veřejnosti držet historicky první kryptoměnu prostřednictvím oficiálních investičních fondů. Pro mnoho investorů včetně velkých institucí se tak otevírá nová příležitost, jak vylepšit svoje portfolio.


Dlouhá cesta ke schválení

Prvním, kdo se historicky o schválení ETF na Bitcoin pokoušel, byly bratři Winklevossovy. Jejich snaha trvala prakticky již od roku 2013. Tyto dvojčata – investory Bitcoin velice zaujal, a proto jej chtěli otevřít i dalším investorům. Přestože se jejich snaha nesetkala s úspěchem, dost možná šlo o nastartování institucionálních investorů a zájmů o tento obor.

Schválení ETF

Dne 10. 1. 2024 bylo Komisí pro cenné papíry (SEC) v USA schváleno celkem 11 ETF s tím, že všechny investují do skutečného (spotového) Bitcoinu (ticker BTC). Musí ho tak skutečně nakoupit za aktuální cenu.

Schválení je zásadní proto, že byly oficiálně schváleny první fondy, které investují do kryptoměn. Doposud mohli investoři zakoupit ETF například na komodity, dluhopisy, akcie apod., ale nikoli na Bitcoin.

Velice důležitá je i to, kde byly fondy schváleny. Americký kapitálový trh je odborníky považován za největší a nejvýznamnější na světě. Jde také do jisté míry o legitimizaci investování do kryptoměn, alespoň ze strany institucionálních investorů.

Přehled hlavních schválených ETF

Níže uvádíme vybrané, ty nejvýznamnější fondy ze schválených ETF na Bitcoin. Uvádíme vždy plný název, ticker (zkratku užívanou na burze) a poplatek za správu (nákladovost).

K poplatku dodejme, že jej investoři neplatí přímo, tzn. nemusí jej doplácet, ale správci fondu jej automaticky strhávají z hotovstních rezerv ETF. Uvedená ETF drží drtivou většinu prostředků (okolo 99,9 %) v Bitcoinu a zbylou částku v americkém dolaru (USD). Poplatek si fond odvede sám, a to v procentuální výši, za každý rok, kdy investor drží ETF.

Grayscale Bitcoin Trust ETF

 • Ticker: GBTC
 • Poplatek za správu: 1,5 %
 • Poznámka: původně šlo o trust, ne o ETF. Z toho důvodu zůstaly poplatky oproti dalším fondům nastaveny poměrně vysoko.

iShares Bitcoin Trust

 • Ticker: IBIT
 • Poplatek za správu: 0,12 % (0,25 %)
 • Dočasná výjimka k poplatku: uvedený poplatek platí na dobu prvních 12 měsíců fungování fondu, pokud fond nepřekročí správu portfolio ve výši 5 miliard dolarů, poté 0,25 %.

VanEck Bitcoin Trust

 • Ticker HODL
 • Poplatek za správu: 0,25 %

Bitwise Bitcoin ETF

 • Ticker BITB
 • Poplatek za správu0 % (0,20 %)
 • Dočasná výjimka k poplatku: poplatek je nulový po dobu prvních 6 měsíců fungování fondu, dokud nebude dosáhnuto objemu 1 miliardy spravovaných aktiv, poté bude poplatek 0,20 %

Další ETF na obzoru

V budoucnu možná uvidí investoři další ETF na kryptoměny. Nejblíž na řadě jsou návrhy na ETF na Ethereum (ticker kryptoměny je ETH). Zda bude Komise schválení nakloněna zatím není jisté. Odborníci mají v tomto ohledu dost nejednoznačné názory. Nezbývá než si počkat na některé z prvních vyjádření komisařů, respektive investorů nebo insiderů. Jasno by mělo být nejpozději v květnu 2024.

ETF na Bitcoin schváleny v USA

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top