Výhody a nevýhody investování do indexových fondů

výhody a nevýhody indexů

Indexové fondy jsou jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak dlouhodobě efektivně investovat své prostředky. Tyto fondy jsou snadno dostupné, jednoduché na použití a nabízejí širokou diverzifikaci. V posledních letech se stalo investování do indexových fondů prostřednictvím ETF (exchange traded funds) obzvlášť populární.


V tomto článku se budeme věnovat bližšímu pohledu na indexové fondy, ukážeme si jejich výhody a nevýhody a nastíníme, jak je můžete použít v rámci vaší investiční strategie. Připomínáme, že tento článek obsahuje pouze názory autora a nejedná se o investiční doporučení nebo finanční poradenství.

Výhody investování do fondů

Začněme pozitivně – výhodami indexových fondů a investování do nich.

Nízké náklady

Investování do indexových fondů má obecně velmi nízké náklady. Indexové fondy jsou obvykle levnější (co se nákladů týče) než kupování většího počtu jednotlivých, samostatných akcií nebo než investování přes aktivně řízené fondy. Indexové fondy totiž nepotřebují rozsáhlé týmy analytiků a jiných nákladných zaměstnanců, kteří by sledovali jednotlivé akcie. Není potřeba ani příliš mnoho pracovníků pro zajišťování administrativy.

Nákladovost u ETF kopírující indexy bývá obvykle mezi 0,07 až 0,22 % ročně. Například u ETF iShares Core S&P 500 kopírující stejnojmenný slavný americký index je nákladovost na samé dolní hranici – pouhých 0,07 % za rok. Oproti tomu u běžných podílových fondů obvykle odvádíte správci obvykle okolo 1 až 2 procent.

Obchodovat ETF indexy u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

Diverzifikace

Indexové fondy vám umožňují vložit vaše prostředky do širokého spektra akcií, což efektivně snižuje riziko ztráty. Diverzifikace může mít různé podoby – v článku si jmenujeme ty nejzásadnější.

Mezi základní příklady patří geografická diverzifikace. Existuje mnoho ETF zaměřených na různé regiony světa, například na USA, Evropu, Asii, další vybrané rozvíjející se trhy a podobně. Tím lze snadno diverzifikovat vaše portfolio mezi různé geografické oblasti. Tímto způsobem se zajišťujete pro případ, že by se například jedna země nebo oblast nevyvíjela ekonomicky dobrým směrem.

Dále existuje takzvaná sektorová diverzifikace. Fondy obchodované na burze se mohou zaměřit na nejrůznější sektory, například na technologie, zdravotnictví, finanční služby a další. Tím lze snadno vaše portfolio diverzifikovat, což se všeobecně doporučuje.

V neposlední řadě zmiňme diverzifikaci podle tržní kapitalizace. Vybrané ETF se zaměřují na různé druhy společností dle jejich kapitalizace (celkovému nacenění společnosti podle počtu akcií a jejich aktuální tržní ceny). Společnosti se obecně dělí na velké, střední a malé. Velké podniky jsou obvykle součástí nejznámějších indexů S&P 500 nebo Nasdaq. Menší společnosti pak zahrnuje například index Russell 2000.

Efektivita investování

Investování do indexových fondů je velice efektivní. Stačí si otevřít osobní účet u vhodného brokera (ideálně on-line brokera). Doporučujeme využít například Etoro, u kterého je zdarma založení, vedení účtu, neplatíte také žádné poplatky za vklad ani výběr platební kartou a ani poplatek za obchodování ETF. Broker vydělává na spreadech, tedy rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou, kterou předem vidíte v platformě. Své finance vložíte na účet vašeho brokera, který vám je v rámci maximálně několika pracovních dnů připíše na obchodní účet, v případě platby platební kartou okamžitě. Následně zvolíte fond, do kterého chcete investovat.

Obchodovat ETF indexy u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

Pokud jde o bezplatného brokera, ušetříte nákupem indexového fondu také čas. Obdobná výhoda platí v případě, že investujete do fondu, který reinvestuje dividendy. Vyhnete se tak srážkové dani z příjmu v České republice (obvykle min. 15 %), pokud byste dividendy získali každý rok “na ruku”.

Transparentnost

Indexové fondy jsou obvykle otevřené a transparentní, takže máte jasný přehled o tom, co vlastníte. Fondy obchodované na evropských burzách musí ze zákona (respektive podle evropského práva) pravidelně reportovat, jaké mají skutečné výdaje, jaká je jejich výkonnost za určité období (typicky za rok) a tak dále.

Investor, který se zajímá o konkrétní fond, si může mnoho informací veřejně dohledat. V praxi to tak znamená, že lze v dnešní době poměrně  snadno zkontrolovat, jaké akcie nebo jiná aktiva jsou obsaženy v indexovém fondu. Můžete také zjistit, zda odpovídají investičním cílům fondu. Díky této transparentnosti má investor přehled o tom, kam jsou jeho peníze investovány. Může snadno posoudit, zda je určitý indexový fond pro něj vhodnou investicí.

Nevýhody investic do indexů

Nevýhod indexového investování není mnoho, ale měli by s nimi počítat začínající i pokročilí investoři.

Nižší výkon

Mnoho investorů, kteří dlouhodobě věří indexovým fondům (tzv. pasivním investorům), podle jejich názoru dlouhodobě “stačí” průměrná návratnost indexů. To znamená jinými slovy výkon cca 7-10 % ročně například u amerických indexů typu SP500. Indexové fondy se tohoto průměru podle dlouhodobých dat skutečně drží. Tento výnos může být potenciálně nižší než výkon aktivně řízených fondů.

Omezený potenciál

Při investování do indexových fondů si většinou záměrně vybíráte zavedené společnosti. Takové firmy mají dohromady v indexu nižší, ale relativně stabilní výnos, viz předchozí odstavec. Potenciál zhodnocení ceny takových akcií se tak již nepočítá v násobcích. Zatímco pokud byste investovali do několika málo malých, rozvíjejících se akcií, můžete v případě úspěšného projektu získat až desetinásobek původního vkladu, případně i víc, ale také můžete násobně více ztratit.

Nízká flexibilita

Indexové fondy se drží “pevně” určitého indexu, např. Nasdaq nebo S&P 500. Takové fondy proto nemohou reagovat příliš flexibilně na změny trhu a upravovat své portfolio v reálném čase v reakci na velké a důležité změny. Indexy navíc bývají sestavovány standardizovaně a fondy se zavazují jejich složení přísně dodržovat.

Tato nevýhoda ale lze poměrně snadno obejít tím, že zejména ETF je velice jednoduché v obchodní (pracovní) dny prodat na burze. Tedy zkušený investor si poradí a případně si najde vhodnější titul a původně držený index takto nahradí.

Výhody a nevýhody investování do indexových fondů

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top