Maximalizace zisků z akcií? Nezbytné ukazatele, které zvýší úspěšnost

žena radí jak obchodovat akcie

Před nákupem akcií je důležité sledovat několik klíčových ukazatelů, které mohou poskytnout důležité informace o finančním zdraví a výkonnosti společnosti, jejíž akcie zvažujete koupit. V tomto článku si o takových parametrem řekneme více.


P/E ratio (price-to-earnings ratio)

Tento ukazatel vám poskytne představu o tom, kolik jsou ochotni zaplatit investoři za každý jeden dolar zisku společnosti. Obecně platí, že nižší P/E ratio (neboli P/E poměr) znamená, že akcie jsou levnější a mohou být dobrým nákupem. Nemusí to však platit vždy.

P/E poměr bývá v každém odvětví akcií jiný, například vzhledem k maržím, složitosti vstupu nového subjektu na trh apod. Uveďme si průměrné hodnoty pro jednotlivá odvětví.

 • Technologické společnosti: 25 až 35
 • Zdravotnictví: 20 až 30
 • Finanční sektor: 10 až 20
 • Telekomunikační společnosti: 10 až 20
 • Spotřební zboží: 15 až 20
 • Energetické společnosti: 10 až 20

Je ale důležité si uvědomit, že tato čísla jsou pouze orientační a mohou se výrazně lišit v závislosti na konkrétních okolnostech a situaci na trhu. Je tedy nutné vždy pečlivě analyzovat každou jednotlivou společnost zvlášť a zohlednit mnoho dalších faktorů, než se rozhodnete investovat a zakoupit si přes brokera konkrétní titul.

Obchodovat reálné akcie u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

Růst zisku na akcii (EPS)

Jde o jeden z klíčových ukazatelů, který investorům pomáhá posoudit výkonnost určité společnosti. Tento indikátor je důležitý zejména při rozhodování o nákupu nebo prodeji růstové akcie. EPS je ukazatelem toho, kolik zisku společnost vygenerovala přepočteno na jednu akcii. Vypočítává se jako podíl zisku společnosti a počtu akcií, které jsou v oběhu (veřejně obchodovatelný). Například, pokud daná společnost vygeneruje zisk ve výši 1 milionu amerických dolarů (USD) a má v oběhu 100 tisíc akcií, pak by EPS činil 10 USD na akcii. Jedná se tedy o zisk na jednu vydanou akcii.

Dluhový poměr (debt-to-equity ratio)

Ukazatel dluhového poměru vám poskytne představu o tom, jak velká část kapitálu společnosti pochází z půjček. Obecně platí, že nižší dluhový poměr znamená, že společnost je finančně stabilnější. Taková společnost bývá potenciálně lepší nákupní příležitostí – ale pozor, neplatí to vždy.

V byznysu se obecně rozlišuje tzv. “dobrý” a “špatný” dluh. To znamená, že určitá forma dluhu (zadlužení) společnosti může být na jednu stranu v pořádku (vhodná) a v jiném případě společnosti vůbec nepomáhá. Příkladem dobrého dluhu jsou půjčené prostředky, které společnost dále investuje a rozšíří nebo zefektivní výrobu, případně zvýší svoji marži apod. Naopak pokud firma nemá peníze na výplaty zaměstnanců a musí si proto půjčit, jde o velice špatný signál.

Tržní kapitalizace (market capitalization)

Jde o celkovou hodnotu společnosti na trhu. Vypočítá se jako celkový počet akcií krát aktuální cena za jednu akcii. Tržní kapitalizace se obvykle poté přepočte do amerických dolarů (USD).

Obecně platí, že vyšší kapitalizace společnosti znamená větší stabilitu ceny akcie. Tedy cena akcie velké společnosti obecně řečeno nebude tolik volatilní, nebude se tolik vychylovat. Cena takové akcie může mít typicky (průměrně) menší potenciál růstu, ale současně propadu ceny. Mějte však na paměti, že při výjimečných událostech jako je například krach může stále dojít k prudkému propadu ceny akcií i u velkých společností.

Společnosti s vyšší kapitalizací obvykle poskytují větší likviditu. To znamená, že takové akcie lze efektivněji (rychleji) koupit nebo prodat, a to i ve vyšším množství (větších objemech).

Obchodovat reálné akcie u Etoro Váš kapitál je ohrožen.

Dividendový výnos

Velká část veřejně obchodovaných společností vyplácí pravidelně dividendu. Například v indexu S&P500 je to přibližně 75 % z jeho společností. V případě, že daná společnost vyplácí dividendy, pak lze sledovat tzv. dividendový výnos, který vám poskytne představu o tom, jakou částku k vyplacení můžete očekávat v porovnání s cenou akcie.

Obecně můžeme říct, že čím stabilnější je dividendový výnos, respektive také čím dlouhodoběji udržitelně roste, tím pro investora lépe. Vždy je ale potřeba mít na paměti předmětnou oblast, ve které porovnávaná společnost podniká.

Níže uvádíme vybrané příklady dividendových výnosů pro různá odvětví. Hodnoty jsou udávány pro americké akcie. Obecně platí, že v Evropě budou tyto hodnoty podobné, nicméně například na trzích střední a východní Evropy budou v některých oborech (př. energetika) očekávané průměrné dividendy vyšší.

 • Telekomunikace: asi 5 %
 • Energetika: asi 4 % (ve vybraných případech až 6 %, např. u ropných společností)
 • Reality: 3 až 5 %
 • Zdravotnictví: 1 až 3 %
 • Technologie: méně než 1 % (v tomto odvětví velká část firem navíc dividendu nevyplácí)

Aktuální trendy (nejen finančního světa)

V neposlední řadě, lehce ale ne zcela na odlehčenou, přidejme mezi ukazatele také to, jak “trendy” je porovnávaná akcie nebo její odvětví.

Není vždy dobrý nápad kupovat akcie, které se zdají být na vrcholu svého trendu. Velkou roli hraje takzvaný “hype” neboli velké, až přehnané nadšení pro určitou akcii a s ním dlouhodobě neudržitelný růst ceny této akcie. Mezi ty, kteří mohou takovou mánii způsobit, patří dnes tzv. finfluenceři. Tedy známé osobnosti, které mluví o finančních tématech, typicky o investování. Svým obsahem, který často primárně publikují na serveru YouTube, mohou ovlivnit řadu zejména retailových investorů.

Podobným případem je skupina na sociální síti Reddit s názvem WallStreetBets (doslova “sázky na Wall Street”). Tamní uživatelé dokázali v lednu 2021 koordinovaně vyhnat cenu akcie americké společnosti GameStop (GME) do neočekávaných výšin v podobě 20násobku ceny na tehdejším začátku roku.

Maximalizace zisků z akcií? Nezbytné ukazatele, které zvýší úspěšnost

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top