Home » Slavné osobnosti » Miliardář a investor Warren Buffett

Miliardář a investor Warren Buffett

Warren_Buffett_KU_Visit

Warren Buffett je bezesporu jedním z nejúspěšnějších investorů.


Jméno Warrena Buffetta – amerického miliardáře z Nebrasky je všeobecně známé, pravidelně se objevuje na seznamech nejvlivnějších lidí světa a na jeho jméno můžeme natrefit i v nejrůznějších finančních rubrikách, zejména ve spojitosti s investicemi.

Vášeň pro investice již od dětství

Vášeň pro obchodování Warren Buffett choval již od raného dětství. Jako malý kluk prodával golfové míčky i limonády, ve 14 letech dokonce poprvé investoval. To když koupil pár hektarů půdy, kterou pak pronajímal. A zatímco dnešní mladíci tak akorát sednou k počítači nebo běhají za holkami, Warren Buffett si s kamarádem v sedmnácti založil firmu na umisťování automatů. Talent pro obchodování a investice jistě zdědil i po svém otci Howardovi, který byl burzovním makléřem.

Studium jako základ pro velké investice

Velkou roli v jeho příběhu hraje i studium, které Buffettovi dalo pevný základ pro jeho pozdější kariéru investora. Studoval na univerzitě v Pensylvánii, později na univerzitě v Lincolnu. Ve svých 19 letech nastoupil na podnikatelskou školu v Columbii, kde se učil od skutečných mistrů v oboru. Po úspěšném dokončení školy se Warren Buffett vrhnul do práce. Zmínit však musíme i fakt, že pracoval již při studiu jako roznašeč novin. Nicméně po ukončení školy nastoupil do otcovy investiční společnosti, kde působil 3 roky. Než si založil svou vlastní společnost, živil se i jako cenový analytik.

Investiční strategie

V roce 1956 si Warren Buffett založil vlastní investiční společnost – Buffett Partnership. Právě díky této investiční společnosti nejvíce vydělal. Při svém obchodování využíval Buffett investiční strategii, kterou se naučil na podnikatelské škole v Columbii. Jednalo se o investici do podhodnocených společností, které měly i nadále potenciál časem znovu vydělávat. Zatímco ostatní investoři dávali od upadajících společností ruce pryč, Warren Buffett v nich pořád viděl plápolající plamínek. A právě od takovýchto společností Buffett odkupoval akcie za nízké ceny, ty se pak časem zhodnotily.

Příklad investice

Jako příklad můžeme uvést jeho asi největší investici se společností American Express. V té době byla tato firma pro společnost již mrtvá, Buffett si však všiml, že lidé i nadále platí jejími platebními kartami. V tom viděl potenciál a nakoupil akcie této firmy, které se následně zhodnotily o 440%. Výhodná byla i investice do textilky Berkshire Hathaway, nad kterou převzal později kontrolu.

Dnes je Warren Buffett druhým nejbohatším Američanem i nadále křižuje investiční vody a svůj vliv, moc i slávu umí dokonale využít v charitě. O tom svědčí i jeho slib z roku 2006, tedy že každý rok hodlá charitám rozdat významnou část svého zisku.

Líbil se vám článek?

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.