NFTs – způsob, jak jednoduše vydělat peníze nebo zbytečnost?

nfts

Ve světě kryptoměn se v roce 2021 skloňovala nejčastěji zkratka NFT. Co ve skutečnosti znamená vlastnit non-fungible token? A mají NFTs skutečně hodnotu mnoha milionů dolarů?


Co je to NFT

Pod touto zkratkou se skrývají fráze „non-fungible token“ (v překladu „nezaměnitelný token“). Jednoduše řečeno, každý takový token je jiný, byl unikátně vygenerován v síti Ethereum.

Naopak jednotlivé virtuální kryptoměny jako je BitCoin nebo LiteCoin jsou zaměnitelné. Lze vyměnit „coin za coin“ mezi sebou. Každé dva coiny o stejném nominálu mají stejnou hodnotu (tedy 1 BTC = 1 BTC).

Pro NFT platí, že každý token je jiný a má jinou hodnotu. Jeden token může být velice vzácný, jiný bezcenný.

Každé NFT odkazuje na určité médium, nejčastěji na obrázek, případně také na video nebo na zvukovou nahrávku. Uživatel si podle názoru některých investorů kupuje práva k tomuto médiu. Podle kritiků tomu tak není, jak si podrobněji řekneme níže v článku.

Jak funguje NFT po technické stránce

NFT funguje nejčastěji na síti Ethereum. Kromě toho se NFTs dají vytvořit například na síti Cardano (ADA), Callisto Network (CLO) nebo lze NFT vytvořit pomocí Binance Smart Chain (síť tokenu Binance Coin – BNB).

Zde se zaměřujeme primárně na protokol Ethereum. NFT fungují díky standardu EIP 721. Jde o upgrade ethereové sítě, kterým je od roku 2018 umožněno vydávat nezaměnitelné tokeny.

Na základě smart kontraktu je vygenerován jedinečný token s definovanými vlastnostmi. Jako součást kontraktu se obvykle uvede adresa (link), kde je fakticky uloženo umělecké dílo jako je obrázek, video nebo zvuk. Tato média se prodávají jako součást NFT, ale nejsou uložena přímo na blockchainu Etherea, ale na jiných úložištích využívajících standardu pro peer-to-peer sdílení a ukládaní dat InterPlanetary File System.

Token je pomocí smart kontraktu převeden na peněženku uživatele a původní emitent (autor NFT) již nemá nad tokenem kontrolu. Tento princip je v oblasti kryptoměn velmi důležitý, protože každý majitel drží své vlastní klíče ke svým tokenům.

Práva spojená s NFT

Protože je odvětví NFT poměrně mladé, mnoho právních aspektů zde zatím není zcela dořešeno. Největší potenciální problém jsou autorská práva k obrázku nebo jinému médiu, se kterým je NFT spojeno. Pokud totiž vlastníte NFT, máte ve své peněžence (tedy je výlučně ve vašem vlastnictví) „pouze“ konkrétní token. Další autorská nebo s ním spojená majetková práva jsou minimálně sporná. Samotný smart kontrakt totiž většinou neobsahuje žádné vymezení takových práv.

Ve většině případů bude situace řešena smluvně – například smlouvou mezi emitentem (případně autorem díla spojeného s NFT) a vlastníkem, držitelem nového NFT. Blockchain samotný je sice veřejně dostupná transparentní databáze záznamů o vlastnickém právu, nicméně zatím nejspíš není na světě žádný zákon, který by blockchain oficiálně uznal. Bude tak v případě sporu vždy třeba prokázat, kdo je autor díla spojeného s NFT a jaká práva (např. právo k užívání) nový vlastník NFT získal.

Jak se NFT obchoduje

NFT se typicky obchoduje na speciálních webech (NFT Marketplace). Jde o on-line tržiště, na kterém je NFT vystaveno úplně stejně jako jiných, běžných inzertních nebo aukčních portálech. Samotný prodej probíhá buď formou pevně dané ceny za NFT, případně formou aukce, ve které vyhrává nejvyšší příhoz.

Mezi nejznámější NFT tržiště patří OpenSea, Rarible nebo SuperRare. Některá tržiště vyžadují registraci a prokazování totožnosti jako tomu je u některých kryptoburz. V takovém případě musíte provozovateli zaslat kopii (sken) občanského průkazu, někdy také dokumenty prokazující vaši adresu trvalého pobytu (výpis z účtu, účet za elektřinu apod.).

Jiné NFT burzy naopak vůbec nevyžadují procesy KYC („know your customer“). Pouze stačí si k NFT tržišti připojit svoji peněženku jako je například MetaMask. Na této peněžence máte nahrané finanční prostředky (Ethereum a jiné kryptoměny), kterými zaplatíte vámi vybrané NFT.

Peněženka propojená s tržištěm se o všechno postará, nákup proběhne automaticky. Je dobré mít na paměti, že v síti Ethereum mohou být poměrně vysoké poplatky za transakce, pro které je třeba mít vyhrazené prostředky navíc.

Nejznámější kolekce NFT

NFT se vydávají buď samostatně po jednom obrázku, případně jako kolekce v některých případech tisíců obrázků. V rámci je vždy definován celkový počet NFT a dále vlastnosti jednotlivých tokenů, které mohou být vygenerovány náhodně.

Mezi nejznámější série obrázkových NFT patří Bored Apes (česky „znuděné opice“). Jde o kolekci celkem 10 000 obrázků, u kterých byly algoritmem náhodně vygenerovány určité vlastnosti, jako je druh oblečení (triko, kšiltovka), výraz v obličeji nebo barva pozadí obrázku. Každá „opice“ také vypadá trochu jinak, například některé exempláře mají čepici a sluneční brýle, jiné rohy atd. Zatím nejdražší vydražené NFT z této kolekce se prodalo za neuvěřitelných 769 ETH (v době provedení transakce asi 50 milionů Kč).

Jaký (ne)má NFT potenciál

NFT je velice zajímavá technologie, která v roce 2021 získala na popularitě. V síti Ethereum je implementovaná již od roku 2018. NFT otevírají umělcům možnosti vytvořit digitálně jedinečnou, nezaměnitelnou verzi svého díla. Blockchain sice zaručí, že NFT (konkrétní token) bude jen váš, pokud máte k příslušné kryptoměnové peněžence soukromé klíče. Na druhou stranu je třeba stále smluvně vymezit možnosti užití díla a další aspekty autorského práva. Je možné, že na NFT bude v budoucnosti pamatovat zákon, nicméně v současné době neexistuje konkrétní platná úprava v České republice ani v Evropské unii.

Network vector created by pikisuperstar – www.freepik.com

NFTs – způsob, jak jednoduše vydělat peníze nebo zbytečnost?

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top