Home » Kryptoměny » Seznam článků » Novinky » Nejlepší burza kryptoměn – podle názorů obchodníků (anketa)

Nejlepší burza kryptoměn – podle názorů obchodníků (anketa)

burza kryptoměn

Srovnání kryptoměnových burz podle názorů českých obchodníků (anketa), poplatků, bezpečnosti, celosvětové oblíbenosti a počtu klientů. V první řadě je nutné si uvědomit, co je to kryptoměnová burza a jaký je rozdíl mezi burzou a směnárnou.


Co je to kryptoměnová burza?

Na kryptoměnových burzách obchodují její uživatelé mezi sebou. Jeden uživatel nabídne k prodeji určité množství kryptoměny za cenu, kterou si sám zvolí a jiný uživatel ji od něj může koupit.

Jak to funguje v praxi?

K dispozici bývají příkazy Limit a Market. Pomocí funkce Limit si zadáte množství a cenu, kterou plánujete koupit nebo prodat a systém ji zařadí do seznamu nabídek a čeká až ji někdo přijme.
Funkce Market slouží k rychlému prodeji nebo nákupu, vyplníte pouze množství kryptoměny, které chcete koupit nebo prodat a systém automaticky vybere tu nejlepší nabídku.

K ceně si burza přidá svůj poplatek za zprostředkování obchodu, ty lepší burzy mají poměrní nízké poplatky, zpravidla 0,1 – 0,5%. Dále nesmíte zapomínat na rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou (tzv. spread), což bývá zhruba 1% z ceny. Celkem tedy necháte cca 1,1% – 1,5% na poplatcích a spreadu.

binance limit kryptoměnová burza market


Obrázky výše pochází z obchodní platformy Binance, jsou na nich vidět obchody Limit a Market na měnovém páru Bitcoin/Tether.

Co je to směnárna kryptoměn?

Kryptoměnová směnárna funguje naprosto stejně jako běžná směnárna s tím rozdílem, že vyměňujete kryptoměny za fiat(CZK, USD, EUR) a naopak. Ve směnárně vás nákup a prodej vyjde zpravidla dráž než na burze.

Srovnání kryptoměnových burz

V tabulce naleznete srovnání nejznámějších burz podle názoru redakce. Snažili jsme se burzy srovnat podle zobchodovaného objemu Bitcoinu za 1 den, problém je v tom, že ne každá burza tento údaj uvádí a na stránkách které se zabývají vyloženě srovnáním burz podle zobchodovaného objemu jsou naprosto odlišná data, a tak nemůžeme určit, která jsou správná. Nicméně tabulka by měla zhruba zobrazovat ty největší burzy co se do zobchodovaného objemu týče.

SpreadPoplatky za obchodování Maker/ TakerPoplatky za vklad a výběrZemě původuJazykyFiat
Binance**0.1%

Vklad: 0

Výběr: Různé

MaltaAngličtina, Polština, Francouzština, Španělština a dalších 10 jazykůNemožný vklad ve Fiat měně
HitBTC**0 / 0.1%

Vklad: 0.0006 BTC,

Výběr: různé

ChileAngličtina, Čínština, Korejština, Španělština, PortugalštinaNemožný vklad ve Fiat měně
BitFinex**0,1% / 0,2%Bankovní převod – 0,1%Hong KongAngličtina, Ruština, ČínštinaUSD, EUR, GBP, JPY
BitTrex**0.25%RůznéUSAAngličtinaUSD
BitHumb**0.15%

Vklad 0,

Výběr 1,000 KRW

KoreaAngličtina, Korejština, Japonština, ČínštinaKRW
BitStamp**0.25% *SEPA 0€ (výběr: 0.90 €)
Bankovní převod vklad 0.05% (minimálně 7.50 €), výběr: 0.09% (minimálně 15.00 €)
MasterCard: 5%
Visa: 5%
Velká BritánieAngličtinaEUR, USD
Kraken**0.16% / 0.26% *SEPA vklad 1€, výběr 0.09€
Bankovní převod: 5$
 USAAngličtina, JaponštinaEUR, USD, JPY, CAD

* Poplatek může být i nižší v závislosti na objemu vašich transakcí za posledních 30 dní.

** Žádná výše zmíněná kryptoměnová burza neudává průměrnou výši spreadu. Z vlastních zkušeností mohu říct, že se u většiny pohybuje kolem 1%. Výše spreadu je i značně závislá na aktuální situaci na kryptoměnovém trhu.

Co je to Taker a Maker?

V obchodním modelu Taker & Maker je zvýhodňován Maker nižším poplatkem oproti Takerovi. Maker je tvůrce trhu, vytváří na trhu likviditu. Maker poplatek je účtován pokud zadáte příkaz na nákup pod tržní cenou nebo prodej nad tržní cenou, ta se zařadí do „účetní knihy“ a po nějaké době vaši nabídku někdo přijme. Taker poplatek je účtován, pokud vytvoříte objednávku, která je okamžitě splněna.

Existuje nějaká burza v češtině?

V češtině se nám nepodařilo žádnou burzu najít. Ikdyž některé burzy (Changelly, CoinMate) založili Češi, do češtiny je nepřeložili.

Jaká je největší Bitcoin burza?

Největší Bitcoinová burza podle zobchodovaného objemu je čínská HitBTC. Píši čínská burza, ikdyž HitBTC má sídlo v Chile, protože se primárně soustředí na čínský trh. Nicméně všechny burzy v tabulce výše podporují obchodování s BitCoinem. De facto se dá řící, že Bitcoin je na většině burz primární platidlo, především tam, kde není možné kupovat nebo prodávat kryptoměny za fiat měny.

Ověření identity

Na většině burz je nutné ověřit vaši identitu a tam kde to zatím nutné není, se to může velice rychle změnit. Burzy působící v USA a EU to mají jako povinnost, kvůli zákonu o praní špinavých peněz.

Do budoucna je dost pravděpodobné, že burzy budou předávat informace o tom, kdo a kolik kryptoměn nakoupil/prodal úřadům (pokud to už některé nedělají dnes). Stejně tak to mohou dělat obchodníci, kde případně za zboží zaplatíte kryptoměnou. U většiny kryptoměn je možné dohledat převody kryptoměn velice jednoduše v blockchainu, např. změny v blockchainu BitCoinu naleznete na https://www.blockchain.com/explorer. Proto bych s přílišnou anonymitou většiny kryptoměn nepočítal.

Jak probíhá ověření identity?

Na burzu odešlete fotografii pasu, řidičského nebo občanského průkazu. Dále je vyžadován i výpis z bankovního účtu, účet za elektřinu, mobilní paušál, respektive jakýkoliv doklad potvrzující vaše bydliště.

Jaká je vaše oblíbená kryptoměnová burza?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jaké jsou alternativy k obchodování na burze?

Jednou z možných alternativ je obchodování pomocí CFD (kontrakt o vyrovnání rozdílu). Ten vám umožní spekulovat na růst, ale i pokles kurzu, navíc můžete využít finanční páku, která znásobí vaše zisky a ztráty. Nemusíte řešit žádné online peněženky, bezpečnost úschovy kryptoměny a u lepších CFD brokerů máte k dispozici českou zákaznickou podporu 24h 7 dní v týdnu (zákaznická podpora u většiny kryptoměnových burz je dost pomalá a není česky).

Poplatky za CFD obchodování jsou poměrně srovnatelné s poplatky na burzách. Například CFD Bitcoin má spread pouze 0,98% u brokera Plus500, což je srovnatelné s burzou. Doporučuji vám se podívat na srovnání CFD brokerů nabízející kryptoměny, v tomto článku najdete i výši spreadů na kryptoměnách a tak můžete srovnat, jestli se vám vyplatí obchodovat CFD nebo na burze.

Napsat komentář

Souhlasím s pravidly diskuze.

Pravidla diskuze

1) Nevkládejte e-mailové adresy, můžete se stát terčem různých lidí, co se z vás budou snažit dostat peníze, především se jedná o nabízení nefunkčních obchodních systémů. Pro vaši bezpečnost budou všechny e-mailové adresy a telefonní čísla z komentářů vymazány. Veškeré dotazy řešte přímo v diskuzi.

2) Nepřidávejte odkazy na konkurenční weby.

Pokud porušíte pravidla diskuze, bude váš komentář částečně  nebo úplně smazán.