V říjnu roku 2021 odstartovala společnost Facebook svým přejmenováním na Meta Platforms Inc. pomyslný závod o to, kdo jako první otevře uživatelům brány ke svým virtuálním světům. Přestože jsme zatím mohli vidět pouze propagační videa, podle mnohých expertů budoucnost patři právě meta světům.
Co je to MetaVerse a k čemu se využívá
Pod pojmem MetaVerse si můžete představit sofistikovaný virtuální svět, ke kterému se připojíte pomocí specializovaného hardwaru. Nejčastěji půjde o zařízení typu headset, který si nasadíte jako helmu na hlavu. Zařízení vám promítá MetaVerse do nasazených brýlí a pouští případné zvuky nebo hudbu do sluchátek. Součástí mohou být také ovladače, které uživatel drží v rukách a se kterými virtuální prostředí ovládá.
K čemu je vlastně tento nový typ virtuálního světa dobrý? Propagační video společnosti Meta (dříve Facebook) považuje MetaVerse za jakousi sociální síť nové generace. V tomto virtuálním prostředí se můžete setkat s přáteli na partičku pokru nebo mít s kolegy z práce poradu o vašem novém produktu. Uživatelům má být umožněno také propojení současných aplikací a her s virtuálním meta světem, které umožní programy využívat naplno a s vylepšenou grafikou.
Myšlenka MetaVerse ale není žádnou novinkou. Zřejmě prvním virtuálním světem byla síť SecondLife spuštěná již v roce 2003. Virtuální světy roku 2022 mají být ale mnohem propracovanější a vývojářské společnosti slibují mnohem lepší „uživatelský zážitek“, který bude dán také tím, kam se za posledních 20 let posunula úroveň hardwaru.
Použití NFT v MetaVerse
NFTs (anglicky non-fungible tokens) neboli tzv. nezastupitelné tokeny mají v prostředí meta světů zastupovat jedinečnou věc (produkt) z reálného světa. Například pokud jste nadšeným sběratelem baseballových kartiček, budete se s nimi chtít pochlubit také virtuálně. Doposud bylo možné kartičky třeba naskenovat nebo vyfotit. Nyní po propojení MetaVerse a technologie blockchainu, které NFTs využívají, bude možné si kartičky zakoupit virtuálně. Následně si virtuální token představující vámi zakoupený produkt vystavíte třeba ve svém „metaversovém pokojíčku“ nebo na svém profilu.
Uplatnění mohou NFTs najít také ve hrách v prostředí MetaVerse. Pokud prokážete vlastnictví určitého tokenu, dokážete například vlastnictví virtuální zbraně ve hře. S herními předměty bude možné mezi hráči obchodovat, případně předměty vyměňovat. Aby nepoctiví hráči nemohli podvádět své soupeře a třeba jim prodat padělky, vlastnictví věci ve hře prokážou právě pomocí zápisu na blockchainu, který je databází všech proběhlých transakcí mezi uživateli.
Kryptoměny a MetaVerse
Kryptoměny se nabízí jako možné univerzální platidlo v prostředí MetaVerse, a to zejména z toho důvodu, že MetaVerse jako sociální síť mohou využívat stovky milionů lidí po celém světě, kteří zdaleka ne vždy sdílejí stejnou měnu. Pokud se připojíte z Vietnamu a budete chtít zaplatit uživatelům do USA, pak protistrana zřejmě za platbu nepřijme obnos ve vietnamském dongu.
Navíc až do dnešního dne platí, že v některých částech světa, zejména v oblastech Afriky, ani tamní obyvatelé nemají přístup k jinde běžným bankovním službám. Nemohou si proto ani založit běžný bankovní účet, ze kterého by peníze odeslali.
Kryptoměny mohou tyto problémy vyřešit. A nemusí jít přímo o Bitcoin. Možná budou jednotlivé virtuální sítě využívat vlastních tokenů. Případně budou uživatelé platit tokenem, jehož hodnota je pevně vázaná na dolar (jako jsou dnes kryptoměny USDT nebo USDC).
Ať už bude platba v MetaVerse probíhat jakkoli, s velkou pravděpodobností můžeme říct, že budou virtuální návštěvníci těchto světů využívat technologie jako je blockchain nebo NFTs.