Je CoinBase nejlepší kryptoměnová burza? – recenze a osobní zkušenosti

coinbase-291

V dnešní recenzi vám představím CoinBase, jednu z nejpoužívanějších kryptoměnových burz na světě. Dozvíte se, jaké s ním mám osobní zkušenosti, jaké jsou poplatky a na co si dát pozor.


Kryptoměnová burza CoinBase patří v České republice mezi ty nejznámější. Pravděpodobně je to dáno i tím, že nabízí vstupní bonus 10USD (úměrnou hodnotu v BitCoinech) pro nově registrované. Bonus totiž dostane i člověk, který vám burzu doporučí.

Sám mám na burze uložené nějaké BitCoiny a dokonce jsem si za ně koupil i zboží na Alza.cz, nebylo to zrovna jednoduché a v konečném důsledku mě platba pomocí BTC stála o cca 2 000 Kč navíc oproti běžné platbě. Více v odstavci moje zkušenosti s CoinBase.

Důvod proč jsem si zvolil CoinBase pro nákup a prodej BitCoinů (také je možné kupovat/prodávat LiteCoin, BitCoin Cash a Ethereum) je jejich jednoduchá obchodní platforma. Viz screen.:

V platformě je dostupný graf kurzů jednotlivých kryptoměn ve měně, kterou si nastavíte v nastavení „settings“. Na grafu výše jsem nastavil jako výchozí měnu české koruny, abych vám ukázal, že je to možné, nicméně osobně raději používám graf v dolarech. V grafu můžete jednoduše přepínat zobrazené období 1H (hodina), 1D (den), 1W(týden), 1M (měsíc), 1Y (rok).

Poplatky na CoinBase

Data jsou aktuální k 6.3.2018 19:36 (aktuálnost údajů si ověřte přímo na webu CoinBase, poplatky se mohou měnit).

Konverzní poplatky rozdělují do dvou kategorií. První kategorie do 200 USD:

a druhá nad 200 USD:

Variable fee – 1% minimálně 1USD a maximálně 50USD v závisloti na regionu, typu produktu a typu platební metody

Fixed fee – 2,49%

Směnný kurz

Směnný kurz je kalkulován podle platformy CoinBase s připočítáním spreadu (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) v rozmezí od 0 do 200 jednotek v závislosti na výši transakce, volatility trhu a doby po jakou používáte CoinBase.

Odesílání a přijímání plateb ve virtuální měně

Obecně si CoinBase neúčtuje žádné poplatky za využívání jejich digitální peněženky. Transakční poplatky za využívání sítě jsou vám přímo účtovány a jsou zobrazeny před odesláním platby, jedná se o poplatky sítě nikoliv CoinBase (poplatky těžařům za provoz sítě).

Zabezpečení obchodního účtu

CoinBase nabízí „2-factor authentication“, česky dvoufázové ověření. Funguje to tak, že kromě hesla které si zvolíte, používáte k přihlášení ještě SMS kód, který vám přijde na váš telefon. Je to stejné jako v klasickém internetovém bankovnictví. Pokud používáte 1PC/mobil/tablet můžete si ověření pomocí SMS kódu na měsíc vypnout pro dané zařízení, takže vás aplikace při každém přihlášení neotravuje.

Ověření identity

Jako každá burza, tak i CoinBase vyžaduje po svých uživatelích ověření identity. Ověření provedete na webu burzy nahráním občanského nebo řidičského průkazu případně pasu. Pokud si účet neověříte, nemůžete nakupovat ani prodávat měny. Jediné, co bez ověření můžete dělat, je přijímání a posílání kryptoměn.

Moje zkušenosti s CoinBase

Jak jsem již říkal, nakupoval jsem zboží přímo z peněženky na CoinBase. Bohužel nastalo hned několik problémů, ve zkratce vám popíši, co se stalo.

Protože se cena BitCoinu neustále mění, jsou obchodníci nuceni nastavit časový limit na provedení platby. Jinak by mohli dostat méně peněz vzhledem ke standardní měně. Online obchody, které znám používají platební bránu BitCoinPay.com, kde je tento limit nastaven na 15minut (alespoň to tak bylo v době kdy jsem prováděl nákup – prosinec 2017).

Jenže než platba z CoinBase přišla do platební brány BitCoinPay uplynuly 4 hodiny a zboží nebylo zaplaceno. Musel jsem tedy požádat BitCoinpay o vrácení dané částky, což udělali a znovu provést platbu. Tentokráte již přes klasickou BitCoinovou peněženku (používám Electrum), kde ověření odeslání platby trvalo cca 7 minut.

Proč mě tahle „sranda“ stála cca 2 000 Kč navíc?

  • Nakupoval jsem v období, kdy šel kurz BTC prudce dolů, za těch několik hodin klesl zhruba o 1 100 USD.
  • Poplatek za poslání z CoinBase cca 500 Kč, Poplatek za poslání z BitCoinPay cca 300 Kč, poplatek za další poslání peněz z CoinBase na mou peněženku 500 Kč, poslání peněz peněženky 300 Kč.
  • Celkem tedy 1 600 Kč na poplatcích + 400 Kč za pokles kurzu.

Kdybych dříve věděl, jak dlouho trvá zaslání peněz z CoinBase, mohl jsem zaplatit „pouze“ – 500 Kč za poslání BTC na mou Electrum peněženku a 300 Kč za poslání peněz z Electrum peněženky do BitCoinPay. Což mi i tak přijde jako neskutečná částka.

Na co si dát pozor?

Berte na vědomí, že posílání peněz z CoinBase je časově náročné. (V mém případě 4h.)

Sami asi víte, že i velké burzy se stávají obětmi hackerských útoků, proto doporučuji nedržet větší množství peněz na burze, ale vložit si je do vlastní peněženky, kde budou více v bezpečí. Schválně píši více, protože se může stát, že si peněženku smažete nebo že váš počítač bude napaden nějakým virem apod. Raději si vaši peněženku zálohujte někam na flashku nebo externí hard disk, ať snížíte rizika ztráty.

Jaké máte zkušenosti s CoinBase?

[kkstarratings]

Je CoinBase nejlepší kryptoměnová burza? – recenze a osobní zkušenosti

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze, názory a uživatelské recenze

  1. PaulSnow napsal:

    Dobrý den, jaké peněženky by jste doporučil ( uživatelsky přívětivý, malé poplatky atd.)

    Děkuji

Napsat komentář

Scroll to top