Investice do zlata: Je v dnešní době výnosná?

obrázek_2023-08-19_105947295

V dnešní době ve znamení světové krize následované inflací a nekontrolovatelným zdražením prakticky všeho je vhodné si udržet hodnotu vašich financí. To ale nedosáhnete tím, že budete mít peníze uloženy na terminovaných účtech, které jsou inflací ovlivněny snad nejvíce.


Zlato je na celém světě respektováno pro svou hodnotu a bohatou historii, která se prolíná kulturami již tisíce let. V průběhu staletí lidé zlato z různých důvodů nadále uchovávali. Společnosti přikládaly zlatu hodnotu, čímž se udržovala. Proč je investice do zlata vhodnou volbou?

Stálá hodnota

Jak všichni víme, hodnoty papírové měny či mincí vlivem inflace neustále klesá. Zato zlato si drží svou hodnotu přes generace. Zlato nekoroduje a lze jej tavit nad běžným plamenem, takže se s ním snadno pracuje a razí se jako mince. Navíc je zajištěno proti inflaci tím, že jeho cena má tendenci růst při růstu životních nákladů. V uplynulých 50 letech investoři zaznamenali v letech vysoké inflace prudký nárůst cen zlata a pokles akciového trhu. Pokud tedy měna ztrácí hodnotu, zlato pořád zůstává hodnotnou investicí.

Ochrana proti deflaci

Deflace je časový úsek, kdy dochází k poklesu cen a podnikatelská aktivita se zpomaluje. Typickým faktorem je zadluženost ekonomiky, která vede k hospodářské krizi. Během krize relativní kupní síla zlata prudce roste, zatímco ostatní ceny prudce klesají. Důvodem je, že lidé hromadí hotovost a nejbezpečnějším místem pro její uložení je v té době zlato a zlaté mince.

Obchodovat CFD Zlato u Etoro

78 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Geopolitická nejistota

Zlato si udržuje svou hodnotu nejen v dobách finanční nejistoty, ale i v dobách geopolitické nejistoty. Často se mu říká krizová komodita, protože lidé utíkají do jeho relativního bezpečí, když ve světě roste napětí. V těchto dobách často překonává ostatní investice. Například ceny zlata letos zaznamenaly několik výrazných cenových pohybů v reakci na krizi probíhající v Evropské unii. Jeho cena často nejvíce roste, když je důvěra ve vlády nízká.

Zvyšující se poptávka

V předchozích letech zvýšené bohatství rozvíjejících se tržních ekonomik zvyšovalo poptávku po zlatě. V mnoha těchto zemích je zlato spjato s kulturou. V Číně, kde jsou zlaté pruty tradiční formou spoření, je poptávka po zlatě stabilní. Indie je druhým největším spotřebitelem zlata na světě – zlato zde má mnohostranné využití, včetně šperků. Indická svatební sezóna v říjnu je proto tradičně obdobím, kdy je celosvětově nejvyšší poptávka po zlatě.

Poptávka po zlatě roste také mezi investory. Mnozí začínají vnímat komodity, zejména zlato, jako investiční třídu, do které by měly být alokovány finanční prostředky. Ve skutečnosti se fond SPDR Gold Trust stal od roku 2019 jedním z největších ETF v USA a také největším držitelem zlatých slitků na světě.

Obchodovat CFD Zlato u Plus500

79 % maloobchodních CFD účtů přichází o peníze.

Diverzifikace portfolia

Klíčem k diverzifikaci je nalezení investic, které spolu úzce nekorelují. Zlato mělo v minulosti negativní korelaci s akciemi a dalšími finančními nástroji.

Nedávná historie to potvrzuje, že:

  • Sedmdesátá léta minulého století byla skvělá pro zlato, ale hrozná pro akcie.
  • Osmdesátá a devadesátá léta byla skvělá pro akcie, ale hrozná pro zlato.
  • V roce 2008 došlo k výraznému poklesu akcií, protože spotřebitelé přešli ke zlatu.
  • Správně diverzifikovaní investoři kombinují zlato s akciemi a dluhopisy v portfoliu, aby snížili celkovou volatilitu a riziko.

Závěr

Zlato by mělo být důležitou součástí diverzifikovaného investičního portfolia, protože jeho cena roste v reakci na události, které způsobují pokles hodnoty papírových investic, jako jsou akcie a dluhopisy. Ačkoli cena zlata může být krátkodobě volatilní, dlouhodobě si vždy udržuje svou hodnotu. V průběhu let sloužilo zlato jako pojistka proti inflaci a erozi hlavních měn, a je tedy investicí, kterou stojí za to zvážit.

Investice do zlata: Je v dnešní době výnosná?

Napsat komentář

Upozornění

Neuvádějte žádné kontaktní informace (e-mail, WhatsApp, odkazy atd.). Jinak bude váš komentář/recenze ihned smazána. Manuálně kontrolujeme dodržování tohoto pravidla. Toto opatření slouží k ochraně čtenářů našeho webu, spousty podvodníků se snaží vydávat za poradce a tahají z lidí peníze, a tomu nebudeme přihlížet!

Scroll to top